Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 14:26

Lotyšský parlament rokuje o návrhu, ktorý definuje rodinu ako zväzok muža a ženy

Legislatívnu úpravu predložila pravicová Národná aliancia, ktorá je súčasťou vládnej koalície.

Lotyšský parlament schválil vo štvrtok návrh, aby sa v príslušných výboroch prerokovali návrhy zmien a doplnení ústavy, ktoré stanovujú definíciu pojmu rodina ako zväzku muža a ženy. Informoval o tom spravodajský portál ERR.ee.

Návrh v parlamente predstavil poslanec pravicovej Národnej aliancie (NA) Jánis Iesalnieks, ktorý sa pritom odvolal "model rodín všeobecne akceptovaný v spoločnosti". Zdôraznil, že nemožno "ignorovať názor väčšiny spoločnosti a zavádzať zvyky a mravy iných ľudí".

NA tvrdí, že pojem rodina by mal byť v ústave definovaný jasnejšie. Podľa tejto koaličnej strany takáto potreba vyvstala po rozhodnutí ústavného súdu z 12. novembra 2020, ktoré do pojmu rodina zahŕňa aj rodiny partnerov rovnakého pohlavia a ukladá štátu povinnosť chrániť ich a podporovať.

Podľa NA ide o "svojvoľný výklad pojmu rodina, ktorý nezodpovedá vôli poslancov vyjadrenej v súčasnom znení ústavy a tomu, ako rodinu chápe lotyšská spoločnosť". Iesalnieks zdôraznil, že rodičia "nemôžu byť rovnakého pohlavia".

Spravodajský portál ERR.ee pripomenul, že navrhované zmeny v ústave v parlamente prejdú, ak ich podporia najmenej dve tretiny poslancov.

Inzercia

Už teraz sa proti pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom vyslovil poslanecký klub koalície Rozvoj/ZA! (Attistibai/Par! - AP!).

Predseda vlády Krišjánis Karinš (Jednota/Vienotíba -V) označil túto iniciatívu NA za nevhodnú v čase, keď Lotyšsko bojuje s pandémiou vyvolanou koronavírusom SARS-CoV-2.

Vládnucu koalíciu v Lotyšsku tvorí päť strán: Nová konzervatívna strana (JKP), populistická strana Komu patrí štát (KPV LV), Rozvoj/ZA!, Národná aliancia (Nacionala apvieniba - NA) a Jednota (V).

Národnú alianciu v 100-člennom lotyšskom parlamente zastupuje 13 poslancov.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 6 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 7 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.