Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2015

Egyptský minister: Európa nám nepomáha vo vojne proti terorizmu

Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí dnes vyhlásil, že jeho krajina nedostáva od európskych partnerov dostatočnú podporu v boji proti terorizmu.

Minister Šukrí na tlačovej konferencii povedal, že "európske krajiny s nami nespolupracujú tak, ako sme dúfali". Šukrí dodal, že k predchádzajúcim egyptským výzvam na spoluprácu a koordináciu, adresovaným "krajinám, ktoré teraz čelia nebezpečenstvu", sa nepristupovalo seriózne.

Egyptskí predstavitelia sa pokúšajú získať podporu pre svoju vojnu proti terorizmu už od roku 2013, keď armáda zvrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Po zosadení Mursího nasledovali tvrdé zásahy úradov proti islamistom, ako aj séria útokov militantov na budovy bezpečnostných síl a na kontrolné stanovištia, prevažne na nepoddajnom Sinajskom polostrove, pripomenula dnes tlačová agentúra AP.

Extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) sa prihlásili k atentátu na lietadlo ruskej spoločnosti Metrojet, ktoré sa 31. októbra zrútilo na Sinaji a zahynulo pri tom všetkých 224 ľudí na palube. Drvivú väčšinu pasažierov tvorili ruskí dovolenkári vracajúci sa do Petrohradu. Americkí a britskí predstavitelia sa domnievajú, že pád lietadla spôsobila bomba.

Inzercia

Odporúčame