Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. december 2020, 13:40

Koronakríza

Krízový štáb sa dohodol na lockdowne. Ako bude vyzerať, povedia v stredu

Krízový štáb sa dohodol na lockdowne. Ako bude vyzerať, povedia v stredu

Premiér Igor Matovič. Foto - TASR/Dano Veselský

Zatiaľ nie je jasné, či by mal byť lockdown plošný pre celú krajinu alebo sa bude týkať iba niektorých regiónov.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje a krízový štáb v utorok riešil, ako sa s ňou vyrovnať v najbližších dňoch a počas blížiacich sa vianočných sviatkov.

Premiér Igor Matovič po skončení rokovania odmietol poskytnúť bližšie informácie o tom, na akej forme lockdownu sa s členmi krízového štábu dohodli. Opatrenia oznámia v stredu, pretože najprv chcú o nich informovať členov vlády.

Minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní potvrdil, že na istej forme lockdownu sa dohodli. Viac neprezradil.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk zvažovali na rokovaní zavedenie lockdownu, ktorý by sa začal 16. alebo 18. decembra, a následne by sa počas víkendu 19.-20. decembra konalo masívne testovanie. Zatiaľ však nie je jasné, či by mal byť lockdown plošný pre celú krajinu alebo sa bude týkať iba niektorých regiónov.

Podľa informácií Denníka N z troch zdrojov by sa mal lockdown začať 21. decembra. 

Zrevidovaný semafor

„​Na Ústredný krízový štáb prinášame konečne zrevidovaný semafor. Pokiaľ by sme ho prijali, hneď niekoľko regiónov by malo ísť do lockdownov,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí v rádiu Expres pred rokovaním krízového štábu.

V súvislosti s Vianocami hovorí, že pokiaľ sa neurobí vážne pretestovanie populácie, nič iné ako obmedzenie mobility a sociálnych kontaktov neostáva.

Na Slovensku bude podľa hlavného hygienika Jána Mikasa potrebné sprísňovanie opatrení. „​Nie je vylúčený aj určitý spôsob lockdownu, ale treba zadefinovať aký,“ povedal pred utorkovým zasadnutím ústredného krízového štábu. Myslí si, že väčší význam by mal celoplošný lockdown, a nie regionálny, vzhľadom na zlú epidemiologickú situáciu takmer vo všetkých okresoch. „​Ale je to naozaj na diskusiu,“ poznamenal.

Ako povedal, nejaký spôsob testovania alebo sprísnenia opatrení bude pravdepodobne nutný, aby neboli nemocnice plné pacientov.

Minister obrany Jaroslav Naď taktiež pripustil, že riešením aktuálnej situácie je aj lockdown. „Čísla sú naozaj zlé. Keď sa niekto tvári, že sa nič nedeje, a chce vo veľkom otvárať reštaurácie a fitnescentrá proti pravidlám, tak musíme nájsť nejaké riešenie. Áno, jedno z nich je aj lockdown,“ reagoval Naď.

Nemusí to podľa jeho slov znamenať definitívne zatvorenie všetkého, cieľom má byť v prvom rade zníženie mobility.  „Predpokladám, že odborníci prídu s nejakým návrhom. Obávam sa, že iná cesta, ako dostať ľudí do domovov, nie je,“ dodal.

Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec kritizoval majiteľov gastroprevádzok, ktorí chcú otvárať reštaurácie aj napriek tomu, že to opatrenia neumožňujú. Označil to za hyenizmus. Ako poznamenal, ak si nevedia uvedomiť situáciu, príde tvrdý lockdown. Deklaroval, že polícia je pripravená na všetky možné riešenia.

„Situácia ukazuje, že obmedzenie mobility, aj prísnejšie, je nevyhnutné,“ skonštatoval pred rokovaním Ústredného krízového štábu šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský. Upozornil, že aj keď sa opatrenia prijmú ihneď, nemocnice sa budú aj tak ešte chvíľu plniť, keďže efekt sa ukáže až neskôr.


Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto – TASR

Najvyšší denný prírastok infikovaných

Na Slovensku v pondelok pribudlo 1949 nakazených koronavírusom, identifikovali ich z 10 245 vykonaných PCR testov. Počet obetí stúpol o 28. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2583 pacientov.  Pribudlo aj 1726 pozitívne testovaných antigénovými testami z 25 589 testov. Ak sa počty z PCR a antigénových testov zrátajú, ide o najvyšší denný prírastok infikovaných. Včera pribudlo aj 28 úmrtí.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (348), nasleduje Prešovský kraj (309), Bratislavský (272), Košický (270), Trenčiansky (258), Trnavský (178), Banskobystrický (175) a Nitriansky (139).

Inzercia

Košická nemocnica eviduje doposiaľ najvyšší počet pacientov s koronavírusom

V nemocniciach je momentálne s ochorením Covid-19 alebo podozrením naň hospitalizovaných viac ako dvetisíc pacientov, čo je najviac od začiatku pandémie. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 133 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 137 osôb.

Doposiaľ najvyšší počet infikovaných pacientov s ochorením COVID-19 eviduje Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice. Uplynulý víkend prijali spolu takmer 20 nových pacientov.

TASR o tom informovala Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice.

„Pribúdajú nám pacienti v mladom veku, do 60 rokov. Sú v kritickom stave, v ohrození života. Máme pacientov, ktorí sú už mesiac napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a ich stav je naďalej vážny,“ uviedol primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Ján Michlík.

Zároveň vyzval ľudí, aby dodržiavali stanovené pravidlá, minimalizovali kontakty, obmedzili rodinné stretnutia a návštevy obchodných centier.

Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v UNLP od začiatku pandémie prekročil 400.

Aktuálne sa v nej lieči 100 pacientov nakazených koronavírusom, z nich sú siedmi napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálna obsadenosť vyčlenených lôžok je 58 percent. Z celkového počtu okolo 3500 zamestnancov je infikovaných 127 zdravotníkov.

Vallo: Situácia v Bratislave je vážna, evidujeme nakazených aj v DSS-kách

Aktuálna situácia s pandémiou nového koronavírusu v Bratislave je vážna a radikálne sa zhoršuje. Upozornil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Pozitívne prípady evidujú aj v mestských zariadeniach pre seniorov. Najvážnejšie je to v petržalskom Domove tretieho veku, kde z 248 klientov bolo 76 pozitívne testovaných. Primátor preto verejnosť vyzýva k zodpovednosti, opatrnosti i obmedzeniu kontaktov.

Od nástupu druhej vlny pandémie podľa Valla ukazovali dáta, že Bratislava je v porovnaní s inými mestami na tom dobre. „Dnes to už neplatí. V posledných dňoch nám čísla novoinfikovaných, ale aj hospitalizovaných ukazujú, že sa v Bratislave situácia radikálne zhoršuje. Vysoký nápor nových pacientov pociťujú nemocnice, ale aj zariadenia pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta,“ uviedol primátor.

Napriek tomu, že v zariadeniach zamestnancov i klientov pravidelne testujú a tiež tam dodržiavajú najvyššie hygienické a bezpečnostné opatrenia, v posledných dňoch sa v mestských zariadeniach pre seniorov vyskytli pozitívne prípady na ochorenie COVID-19.

„V zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta je sedem zariadení pre seniorov. V predchádzajúcom mesiaci sme mali viacero prípadov pozitívnych zamestnancov i klientov. Situáciu máme pod kontrolou. Pravidelne testujeme. Aktuálne je najvážnejšia situácia v Domove tretieho veku,“ spresnila Tatiana Sedláková, poverená zastupovaním riaditeľa Sekcie sociálnych vecí.

Pozitívne testovaní majú podľa nej ľahký priebeh ochorenia a samospráva sa snaží, aby situácia v tomto zariadení bola stabilizovaná. Na mieste je aj krízový manažér, intervenčné tímy a zasahujú tam aj psychológovia. Rodiny i klienti majú vyhradené telefónne číslo. „Je dôležité, aby situácia v nemocniciach bola čo najlepšia. To je totiž ten pôvod, odkiaľ prípady prichádzajú. Inak vieme ostatné riziká pomerne dobre manažovať,“ poznamenala Sedláková.

Primátor vzhľadom na stúpajúce počty nakazených v hlavnom meste ľudí vyzval, aby boli opatrní, odložili načas kontakty s inými, ktoré nie sú nevyhnutné, a aby sa pred plánovanými väčšími rodinnými či priateľskými stretnutiami dali otestovať antigénovými testami. „Hoci sme mnohí z obmedzení vyčerpaní, jediná cesta, ako zvládnuť zhoršujúcu sa situáciu a stúpajúci počet nakazených v tomto období je opäť len disciplína,“ skonštatoval Vallo.

Deklaruje, že mesto spravilo všetko preto, aby pandemickú situáciu nezhoršovalo. Z tohto dôvodu tento rok neorganizuje ani tradičné vianočné trhy. Kroku mestskej časti Staré Mesto, ktorá síce tiež neorganizuje vianočné trhy, ale na Hviezdoslavovo námestie povolila umiestniť pojazdné reštaurácie, tzv. food trucky, nerozumie. „Neviem nájsť logické vysvetlenie, prečo sa to deje a prečo krátkodobý zisk uprednostňujeme pred zdravím. Ak by tam siahala moja kompetencia, nikdy by som to nedovolil,“ povedal.

Hlavné mesto tvrdí, že incidencia, teda priemerný denný prírastok na 100 000 obyvateľov, za posledný týždeň stúpla zo 174 na 241 nových prípadov. Reprodukčné číslo v bratislavskom metropolitnom regióne je momentálne na hodnote 1,2 – 1,3. Toto sú podľa Bratislavy alarmujúce čísla. Miera rastu epidemickej krivky sa pohybuje na 6 až 7,5 percenta denne, čo je ekvivalentom zdvojnásobenia pozitívnych prípadov každého jedného až dvoch týždňov.

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.