Koronavakcína
AstraZeneca oznámila, že jej vakcína potrebuje ďalšiu štúdiu
Firma a jej partner, Oxfordská univerzita, v pondelok oznámili, že ich vakcína má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 percent.
Šéf britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot vo štvrtok oznámil, že musia urobiť ešte ďalší výskum svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pretože sa objavili otázky ohľadne ochrany, teda účinnosti, ktorú poskytuje.
Soriot však dodal, že je nepravdepodobné, aby toto dodatočné testovanie nepriaznivo ovplyvnilo schvaľovací proces regulačného úradu v Európe.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
AstraZeneca a jej partner, Oxfordská univerzita, v pondelok oznámili, že ich vakcína má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 percent, a preto už žiada o schválenie regulačným úradom.
Percento skočilo na 90 percent, keď bola podaná namiesto pôvodne polovičnej celá dávka - podobné percento dosiahli aj konkurenčné vakcíny vyvíjané spoločnosťami Pfizer/BioNTech a Moderna.
Americkí vedci však uviedli, že vyššie percento účinnosti bolo zaznamenané počas testov na ľuďoch vo veku 55 rokov a menej a zistilo sa to počas klinických testov náhodou.
Šéf britskej Oxfordskej skupiny pre vakcíny Andrew Pollard tento týždeň povedal, že ďalšie dôkazy budú dostupné na budúci mesiac, ale dobrý výsledok stále platí a "je veľmi dôležitý".
"Teraz, keď sme podľa všetkého zistili jej lepšiu účinnosť, musíme to overiť, takže musíme urobiť ďalšiu štúdiu," povedal výkonný šéf Soriot v interview pre mediálnu spoločnosť Bloomberg, z ktorého citovala agentúra AFP.
Do vakcíny spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity sa vkladajú veľké nádeje, uviedol Pollard. Označil ju za "vakcínu pre svet" vzhľadom na jej lacnejšiu výrobu a ľahšie skladovanie a distribúciu.
Táto očkovacia látka sa dá skladovať, prepravovať a udržiavať za bežných chladiacich podmienok v rozpätí od 2 do 8 stupňov Celzia najmenej šesť mesiacov.
Vakcína spoločností Pfizer/BioNTech si vyžaduje teplotu mínus 70 stupňov Celzia, čo zvyšuje náklady, a preto môže byť mimo dostupnosti pre krajiny s nižšími a strednými prípadmi.
AstraZeneca takisto prisľúbila, že svoju vakcínu poskytne rozvojovým krajinám na neziskovej báze, dodala samotná firma.
Dnes treba vedieť
„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“
Mr @navalny’s detention will not break those in #Russia who believe in freedom. Political opponents should be debated in a fair and open discussion, not jailed for their opinions.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) January 17, 2021
Víkendový súhrn udalostí:
- Vláda sa dohodla na plošnom testovaní a predĺžila zákaz vychádzania;
- prezidentka Zuzana Čaputová skritizovala vládu za komunikáciu v súvislosti s pandémiou;
- Petra Vlhová obsadila v obrovských slalomoch v Slovinsku 4. a 10. miesto;
- Lídrom nemeckej CDU sa stal Armin Laschet;
- Alexej Navaľnyj sa vrátil do Ruska, po prílete do Moskvy ho zatkla polícia.
V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)
Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.
I follow with great concern the detention of @navalny upon his return home. Alexey Navalny ´ place is in free and safe political competition and not in custody.
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) January 17, 2021
Celoplošné testovanie
Začne sa už v pondelok, trvať bude 9 dní. Zákaz vychádzania predĺžili do 7.2.
Pri ceste do práce alebo prírody bude od 27. januára potrebný negatívny test. Od 8. februára by sa mal spustiť covid automat.
Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.
Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.
Alexeja Navaľného po prílete do Moskvy zatkla polícia
Lietadlo, ktoré ho viezlo z Berlína, pristálo podvečer v metropole, ale na poslednú chvíľu bolo presmerované z letiska Vnukovo, kde kritika Kremľa čakali jeho stúpenci a médiá, na väčšie medzinárodné letisko Šeremeťjevo.