Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2015

Premiér Fico: Kardinál Korec vedel aj pokarhať (reakcie)

Kardinál Ján Chryzostom Korec zomrel dnes o pol druhej popoludní v Nitre vo veku 91 rokov. Prinášame prvé reakcie na smutnú udalosť.

„Kardinála si Slovensko bude pamätať najmä ako človeka, ktorý napriek utrpeniu nikdy neopustil hodnoty, ktoré vyznával,“ uviedol prezident republiky Andrej Kiska, ktorý vyjadril hlbokú ľútosť nad úmrtím nitrianskeho emeritného biskupa Jána Chryzostoma Korca.

Podľa premiéra Roberta Fica išlo o človeka, ktorý vedel poradiť, ale aj pokarhať v tom najlepšom slova zmysle.

„Dovoľte mi, aby som vyjadril hlbokú ľútosť nad informáciou, že dnes zomrel otec kardinál Korec, pretože to bola naozaj žijúca legenda Slovenska a ja som v otcovi kardinálovi Korcovi vždy mal človeka, ktorý vedel aj poradiť, ktorý vedel aj pokarhať v tom najlepšom slova zmysle.

Asi to tak niekto chcel, že v jeden deň, keď si pripomíname 200. výročie slovenského velikána Ľudovíta Štúra, odchádza iný velikán slovenského národa, otec kardinál Korec. A chcem ešte raz vysloviť obrovskú ľútosť,“ povedal Fico.

Ján Chryzostom Korec bol pre mnohých inšpiráciou, predstaviteľom zápasu o slobodu, boja o dôstojnosť každého človeka, predstaviteľom etiky, zodpovednosti. Bol priateľom aj pre kresťanských demokratov. Pre TASR to uviedol predseda KDH Ján Figeľ.

„Chceme vyjadriť smútok nad odchodom veľkej osobnosti Slovenska kardinála Jána Chryzostoma Korca. Chceme vyjadriť poďakovanie za túto osobnosť, že sme ju mali medzi sebou ako otca, ako veľkého inšpirátora pre zápas o ľudskú dôstojnosť. Uctili sme si ho minútou ticha a tichou modlitbou,“ povedal Figeľ.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč uviedol, že v kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi zomrel veľký Slovák a veľký človek. „Bodaj by cirkev a tento národ našiel jeho pokračovateľov,“ povedal. „Slovenské nebo je silnejšie o jednu veľkú osobnosť a my sme zasa chudobnejší. Nech mu Pán Boh odplatí jeho utrpenie a boj za práva slovenského národa,“ povedal Tkáč.

 

Inzercia

Odporúčame