Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2020, 16:05

Nedovoľme extrémistom a ochrancom mafie priživiť sa na odkaze 17. novembra

Vyzývajú členovia Partnerstva pre občianske vzdelávanie. Žiadajú tiež všetkých, aby si nadchádzajúci sviatok pripomenuli vo svojich domovoch a v záujme obmedzenia šírenia nákazy dodržali zákaz zhromažďovania. Zverejňujeme ich stanovisko.

17. novembra občania našej krajiny oslavujú štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu, s úctou si pripomínajú Novembrovú revolúciu 1989.

Pred 31 rokmi občania v Česku a na Slovensku aktívnou podporou Študentského hnutia, Občianskeho fóra a hnutia Verejnosť proti násiliu obnovili demokraciu a slobodu. O pád komunistického režimu sa pričinili mnohí statoční ľudia – disidenti, signatári Charty 77, bojovníci za náboženskú slobodu a aktivisti podzemnej cirkvi, environmentálni aktivisti, zástupcovia kultúrnej obce a mnohí iní. Vďaka ich odvahe žijeme už viac ako tri desaťročia v slobodnej spoločnosti, v podmienkach demokracie a sme súčasťou spoločenstva prosperujúcich štátov Európy.

Každé výročie Novembra 1989 nás nabáda k tomu, aby sme sa zamysleli nad významom hodnôt ako sloboda, pravda a spravodlivosť a pripomína nám tiež dôležitosť boja za udržanie a rozvíjanie demokracie.

V novembri 1989 sme získali slobodu, ktorá nám však nebola daná raz a navždy. Treba ju pestovať a rozvíjať, ale najmä chrániť, predovšetkým pred tými, ktorí by ju radi najprv vo svoj prospech zneužili a napokon aj odstránili. Takíto ľudia zamenili slobodu za svojvôľu a demokraciu potajomky menili na vládu mafie "našich ľudí", ktorá viedla k beztrestnosti zločincov a vraždám nevinných.

Pred pokojnými manifestáciami zvolávali bezpečnostnú radu vlády, no dnes sa spájajú s agresívnymi chuligánmi a fašistami. Neostýchajú sa využiť ťažké obdobie pandémie na to, aby práve v Deň boja za slobodu a demokraciu svojimi trestuhodnými aktivitami odvracali pozornosť verejnosti od vlastných kriminálnych deliktov a ich zničujúcich následkov pre spoločnosť  a štát. 

Inzercia

Sme hlboko znepokojení nad tým, ako sa odsúdení extrémisti a zástancovia korupčno-mafiánskeho systému snažia priživiť na odkaze Novembra 89. Považujeme za výsmech a pohŕdanie demokraticky zmýšľajúcimi občanmi, že  pod zámienkou odporu proti vládnym opatreniam potrebným na obmedzenie a prekonanie pandémie, v Deň boja za slobodu a demokraciu idú „bojovať za slobodu“ tí, ktorí by ju najradšej úplne odstránili alebo tí, ktorí si November 1989 vôbec nevšimli a neskôr slobodu a právny štát potláčali alebo zneužívali vo svoj prospech.

November 89 si zaslúži obdiv a úctu. Rozmýšľajme a rozprávajme o pravých hodnotách Nežnej revolúcie, odovzdávajme ich mladšej generácii nesfalšované a nedovoľme nikomu zneužiť túto prelomovú udalosť našich dejín!

Na záver prosíme všetkých slušných ľudí, ktorí si ctia odkaz Novembra, aby si nadchádzajúci sviatok pripomenuli, pokiaľ možno, vo svojich domovoch a v záujme obmedzenia šírenia nákazy dodržali zákaz zhromažďovania.

Mimovládne organizácie, členovia Partnerstva pre občianske vzdelávanie:

  • Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)
  • Inštitút pre verejné otázky (IVO)
  • Občianske združenie Nenápadní hrdinovia 
  • eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí
  • Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA).

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Dánsky futbalista Christian Eriksen skolaboval počas zápasu majstrovstiev Európy s Fínskom. V Kodani ho priamo na ihrisku museli oživovať záchranári, potom ho transportovali do nemocnice. Zápas v závere prvého polčasu prerušili. (tasr)

pred 51 minútami

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred hodinou

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred hodinou

Česká tenistka Barbora Krejčíková sa stala víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále zdolala na parížskej antuke nasadenú tridsaťjednotku Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú 6:1, 2:6, 6:4 a získala prvý singlový grandslamový titul. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia