Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. jún 2008

Európske esperanto

„Sklamanie. Kríza. Zmätok. Dalo sa to čakať. Cesta sa nájde.“ Toľko stručné komentáre európskych politikov, ktoré svojou pestrosťou a protichodnosťou, vypovedajú o aktuálnych náladách v Bruseli, Nemecku, Poľsku, Francúzsku, či Česku. Írska facka vyvolala dva typy emócií. Kým eurooptimistov zastihla...

„Sklamanie. Kríza. Zmätok. Dalo sa to čakať. Cesta sa nájde.“

Toľko stručné komentáre európskych politikov, ktoré svojou pestrosťou a protichodnosťou, vypovedajú o aktuálnych náladách v Bruseli, Nemecku, Poľsku, Francúzsku, či Česku.

Írska facka vyvolala dva typy emócií. Kým eurooptimistov zastihla nepripravených a takmer im privodila mŕtvicu, tábor europesimistov zapíja úspech Guinessom. Výsledok írskeho plebiscitu spustil lavínu otázok, z ktorých najnaliehavejšie sú, zdá sa, len dve. „Prečo zelený ostrov povedal NIE?“ a „Čo bude ďalej s Lisabonskou zmluvou?“

Predpovedať budúcnosť reformnej zmluvy by bolo v tejto chvíli nielen namáhavé, ale pred štvrtkovým krízovým summitom aj predčasné. Odpoveď na írske NIE je však práve tak jednoduchá, ako zložitá. Pre euroskeptika Václava Klausa ide len o ďalší jasný dôkaz toho, že „európanstvo je ako esperanto – umelý a mŕtvy jazyk“ (Lidové noviny, 15. jún).

Ak sa ale s takýmto výkladom neuspokojíme a podrobíme hlbšej analýze dôvody, ktoré viedli 53% írskych voličov k tomu, aby povedali Lisabonskej zmluve NIE, môžeme dospieť k zaujímavým poznatkom a vziať „klausovcom“ vietor z plachiet.

Ľudoop, primát, milionár

„Nová EÚ ťa nebude vidieť, nebude počuť, nebude za teba hovoriť. Voľte NIE.“ Transparent s obrázkami šimpanza, ktorý si zakrýva oči, uši a ústa, obletel za ostatný víkend azda celý svet. Ústrednou postavou odporcov Lisabonskej zmluvy ale nebol žiadny ľudoop či primát, ale milionár, podnikateľ a zakladateľ liberálneho think-tanku Libertas – Declan Ganley.

Svoju antikampaň postavil na ôsmych pilieroch (uvedených na internetovej stránke libertas.org). Z nich najexponovanejší bol argument „straty írskeho eurokomisára“. To, že by Írsko v prípade ratifikácie reformnej zmluvy stratilo na niekoľko rokov eurokomisára, je fakt. Pravdivým je ale len dovtedy, pokiaľ z toho nezačneme primárne viniť Lisabonskú zmluvu. Potom sa stáva lžou. Ganley totiž povedal „A“, ale zabudol dodať „B“. A tým je, že v súčasnej platnej zmluve z Nice sa v roku 2001 dohodlo, že po dosiahnutí hranice 27 členských štátov nebude počet komisárov zodpovedať počtu krajín, a pristúpi sa k procesu rotácie. A Declan Ganley - ako je známe - povedal zmluve z Nice v referende svoje ÁNO. Je prekvapivé, že na túto frapantnú amnéziu doteraz nikto nepoukázal.

Dane, dane, dane

Ďalšou dezinformáciou bol strašiak v podobe daní. Ganley sa v rozhovore pre český týždenník Respekt nechal počuť, že „zmluva nie je dobrá pre jeho biznis“. Je pravdou, že sa niektoré staré členské štáty, najviac asi Francúzsko, ozývajú a volajú po jednotnej daňovej politike EÚ. Ale samotný text Lisabonskej zmluvy, tak, ako ho Ganley prezentuje, priamou harmonizáciou daní nehrozí. Opäť ďalšie klamlivé tvrdenie.

Inzercia

Branci a katolíci

Aby sme však tomuto vizionárovi nekrivdili príliš, írskych voličov dokonale zmiatli aj iné mýty. Bola to napríklad mystifikácia ohľadom brannej povinnosti v európskej armáde. Tá zmobilizovala nemalú základňu rodičov - voličov, ktorí chcú pre svoje deti vždy to najlepšie. Ďalej to boli neopodstatnené a ničím podložené obavy katolíkov, ktorým ktosi „nakukal“, že im budú Bruselom vnútené interrupcie a eutanázie. Tie, rovnako ako uzákonenie registrovaných partnerstiev, zostávajú aj naďalej v kompetencií národných vlád. S Lisabonom alebo bez neho.

Kráľ je nahý

Summa summarum, írske referendum, zdá sa, bolo výsledkom predovšetkým emócií, akejsi rýchlo nafúknutej bubliny s trendovým leskom, a racionálny kalkul čupel kdesi v úzadí. Skupina ľudí idúca módne proti prúdu sa napokon sama stala prúdom. Nikto nespochybňuje váhu čo i len jedného írskeho NIE, ale pohľad na kritický počet mýtov a dezinformácií vyvoláva akiste nepokoj.

Nemalú rolu tiež zohrala neschopnosť premiéra Briana Cowena a všetkých politických strán (s výnimkou jednej) dať voličom dôvod hlasovať ZA reformnú zmluvu. Politici sa zmohli len na nemastnú a neslanú formulku: „Pozrite sa, ako sme z nášho členstva vyťažili.“ Chabé.

A Čerešničkou na torte bolo osobné priznanie premiéra, že text Lisabonskej zmluvy ani nečítal. Čo na to povedať. Kráľ je nahý?

Martin Koleják

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Bude mať Rezník plat 200 tisíc mesačne?

Bude mať Rezník plat 200 tisíc mesačne?

Prečo je spravodajstvo TASR kritizované? Ako to je so štátnou dotáciou na činnosť agentúry? Prečo utekajú abonenti? A utekajú naozaj? Je poctou pracovať v TASR? A vôbec. Aká je budúcnosť tlačovej agentúry v rukách štátu? Počas vyčerpávajúceho dvojhodinového monológu hľadal odpovede na tieto otázky v...

Katolíčka Cherie Blairová schvaľuje antikoncepciu

Katolíčka Cherie Blairová schvaľuje antikoncepciu

LifeSiteNews.com -- Manželka bývalého britského premiéra Tonyho Blaira – Cherie – povedala v televízii, že antikoncepcia je „pre ženy naozaj dôležitá“. Jej slová prekvapujú, pretože Cherie sa hlási ku katolíckej viere, na ktorú konvertoval aj jej manžel Tony. Kontroverzný výrok nekomentoval ani ú...

Známy homosexuálny aktivista obhajuje zoofíliu

Známy homosexuálny aktivista obhajuje zoofíliu

(LifeSiteNews.com) Franklin Kameny (83) je známy ako prominentný homosexuálny aktivista, ktorému sa podarilo úspešne manipulovať Americkú psychiatrickú asociáciu (APA), aby vymazala homosexualitu zo zoznamu mentálnych porúch. V súčasnosti aktívne obhajuje pohlavný styk so zvieratami (zoofíliu), ...