Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2020, 14:47

Máme veľkú šancu epidémiu zlomiť, tvrdí šéf českých zdravotníckych štatistikov

Reprodukčné číslo prvýkrát v októbri kleslo v ČR na hodnotu 1,1. V polovici septembra pritom bolo na hodnote 1,8.

Česko v týchto dňoch veľmi nutne potrebuje dobré správy a jednej sa dočkalo. Reprodukčné číslo - jeden z najdôležitejších epidemiologických ukazovateľov - prvýkrát v októbri kleslo na hodnotu 1,1.

V polovici septembra pritom bolo na hodnote 1,8, čo znamenalo, že jeden nakazený človek infikoval takmer dvoch ďalších ľudí. Pre denník MF DNES to v piatok povedal šéf zdravotníckych štatistikov Ladislav Dušek.

„Nejdeme rizikovými scenármi, ktoré ešte nedávno boli reálne," uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Dušek.

Ani zďaleka nie je vyhraté, ide len o malý štatistický dôvod na optimizmus. „Stále platí, že musíme dostať reprodukčné číslo pod jeden," vysvetlil.

Psychologickou hranicou, keď sa bude dať povedať, že epidémia koronavírusu v ČR je pod kontrolou, je hodnota čísla R okolo 0,8. Avšak čím menšie, tým lepšie, dodal Dušek. Podľa optimistického scenára je cieľom číslo 0,73 a nižšie - vtedy by už mohlo dochádzať k progresívnemu spomaľovaniu šírenia koronavírusu, uviedol expert.

Inzercia

Podľa štatistika začne okolo čísla 0,7 až 0,8 vírusová „nálož" v populácii klesať a priebeh epidémie by už mohol byť veľmi dobre zvládnuteľný.

Mierny optimizmus môžu prinášať aj čísla nakazených za stredu a štvrtok. V oba dni sa počet novonakazených v Česku pohyboval okolo 13 000. Vrchol bol minulý týždeň v stredu, keď v krajine potvrdili takmer 15 663 nových infikovaných. Podľa štatistických predpokladov a ak sa nestane nič mimoriadne, toto stredajšie číslo by mohlo byť posledné presahujúce 15 000.

Opatrenia prijaté v polovici septembra sa ešte len prejavia a Dušek si želá takéto výsledky, ale počíta aj s rizikovými scenármi. „Pretože šírenie tej infekcie je veľmi dynamický proces," povedal.

A prostredníctvom denníka MF DNES vyzval Čechov: „Rozhodneme o tom všetci, ak budeme striktne dodržiavať pravidlá, máme veľkú šancu epidémiu zlomiť."

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Parlamentné vypočúvanie kandidátov mala byť pôsobivá novinka a ukážka novej, vyššej politickej kultúry. Nevydalo. To, čo predvádzali poslanci, hlavne Šeliga, Dostál a Baránik, bolo trápne. Miestami to už nevyzeralo ako provokatívna kritika zabalená do ostrých otázok na kandidátov, ale ako stoka, ktorá mala očierniť a vyradiť z hry tých, s ktorými páni poslanci nerátajú. Píše Dag Daniš.

pred 20 minútami

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval zdravotnícke zariadenia, aby matkám neodoberali ich novonarodené deti s ochorením COVID-19. Podľa jeho slov je takéto správanie neprípustné. Na problém poukázala poslankyňa a podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí), ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

pred hodinou

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne informácie o bezpečnostných rizikách spätých s jadrovou elektrárňou Mochovce. Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského pre Denník N, podľa ktorého Mochovce predstavujú veľký bezpečnostný problém.

pred hodinou

Poslanci taiwanského parlamentu sa pobili v rokovacej sále. Dôvodom boli nezhody okolo rozhodnutia vlády, ktorá chce umožniť dovoz hovädzieho a bravčového mäsa z USA na Taiwan. Zákonodarcovia nacionalistickej opozičnej strany Kuomintang prekazili vystúpenie premiéra Su Čen-čchanga tým, že v sále vysypali vrecia s bravčovými vnútornosťami.

pred 2 hodinami

Pomalý pokles počtu hospitalizovaných v nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího spôsobený aj tým, že domovy sociálnych služieb nechceli prijímať svojich pozitívne testovaných klientov späť. A to aj vtedy, keď boli asymptomatickí. Títo ľudia môžu podľa ministra tvoriť v nemocniciach aj polovicu z hospitalizovaných.

pred 2 hodinami

Ak chcete mať mobilitu k svojim blízkym na Vianoce, musíte ju obmedziť v tieto dni,“ uviedol infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa situácia nebude zlepšovať, jedným zo scenárov je aj lockdown. Pandemický semafor sa v pondelok na Ústrednom krízovom štábe schvaľovať nebude, pretože konzílium odborníkov na štvrtkovom stretnutí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zatiaľ nenašlo spoločnú cestu. Potrebuje viac času na zosúladenie oboch semaforov. 

pred 2 hodinami

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých, vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska. Minister dodal, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

pred 3 hodinami

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, pribudne od 7. decembra povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom na koronavírus. Nemal by byť starší ako dva týždne, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.