Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2020, 10:18

Pohreb zosnulého spišského biskupa Štefana Sečku bude v utorok 3. novembra

O desiatej hodine bude pohrebná svätá omša v Katedrále svätého Martina a po nej bude telo zosnulého biskupa pochované na cintoríne v Spišskej Kapitule.

Správa o smrti spišského diecézneho biskupa Štefana Sečku je aj pre predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského osobne bolestivá.

„Hoci som mal informácie z predošlých dní, že jeho stav sa zhoršil a že sa nachádzal v nebezpečenstve smrti, predsa však vždy, keď príde ten okamih a oznam o úmrtí blízkeho človeka, prežívam aj ja osobne ako všetci ostatní vo svojom srdci bolesť,“ povedal Zvolenský.

Podotkol, že odišiel biskup a človek, ktorý bol oddaný cirkvi a dobrým priateľom pre ostatných biskupov.

Biskup Štefan Sečka zomrel v stredu (28. 10.) v nemocnici v Levoči.

„Trpel vážnou chorobou srdca a bol diabetik. Zomrel na následky týchto chorôb. Úmrtie nebolo spojené s ochorením COVID-19,“ informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher.

Smrťou diecézneho biskupa Sečku došlo k uprázdneniu biskupského stolca v Spišskej diecéze, k takzvanej sede vacante. V takomto prípade, keď sa biskupský stolec uprázdni, Kódex kánonického práva predpisuje sériu opatrení, ktoré zabezpečia fungovanie diecézy.

Po smrti biskupa riadenie diecézy ihneď preberá spišský pomocný biskup Ján Kuboš. Ten má riadiť diecézu, kým nebude ustanovený diecézny administrátor.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Prehľad udalostí v stredu 25. novembra:

  • rokovanie vlády
  • tlačovka Andreja Doležala o mýtnom systéme a spolupráci s autodopravcami
  • zasadnutie Ústredného krízového štábu
  • predsedu strany Spolu Juraj Hipš odprezentuje predbežný počet vyzbieraných podpisov pod výzvu na otváranie škôl
  • Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi Bielorusko
pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.