Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2020, 17:22

Boj o Náhorný Karabach

Mike Pompeo vyzval Arménsko a Azerbajdžan na dodržiavanie prímeria

Podľa amerického ministra zahraničných vecí nemá tento konflikt vojenské riešenie.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval lídrov Arménska a Azerbajdžanu, aby dodržiavali prímerie sprostredkované USA. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí.

Pompeo podľa ministerstva absolvoval telefonické rozhovory s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom a azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Pompeo oboch žiadal, "aby dodržiavali svoje záväzky zastaviť boje a usilovať sa nájsť mierové riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu".

Pompeo podľa amerického ministerstva zahraničných vecí obom lídrom povedal, že "tento konflikt nemá vojenské riešenie".

Arménsko a Azerbajdžan sa počas víkendu po stretnutiach s námestníkom rezortu diplomacie USA Stephenom Biegunom dohodli na prímerí, ktoré vstúpilo do platnosti v pondelok o 8.00 h miestneho času (05:00 SEČ).

Prakticky ihneď po nadobudnutí jeho platnosti sa obe strany znovu navzájom obviňovali z porušenia prímeria.

Inzercia

Azerbajdžan v utorok obvinil Arménsko z raketového útoku na dedinu v azerbajdžanskom regióne Barda, ktorý leží neďaleko hraníc s Náhorným Karabachom. Pri útoku prišli o život štyria ľudia, tvrdí Azerbajdžan. Hovorca azerbajdžanského prezidenta Hikmet Hadžijev na Twitteri uviedol, že medzi obeťami bolo i batoľa a ďalších desať osôb utrpelo zranenia. Arménsko obvinil z "bezohľadných a cielených útokov na civilistov".

Arménsko vzápätí poprelo, že by jeho sily vystrelili raketu na tento región.

Iránsky veľvyslanec v Rusku v utorok oznámil, že Irán je pripravený stať sa sprostredkovateľom pri riešení konfliktu v Náhornom Karabachu, informovala agentúra TASS. Teherán podľa jeho slov absolvoval rozhovory s oboma stranami konfliktu.

Vojenský konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sa obnovil 27. septembra. Znepriatelené strany sa už dohodli na prímerí dvakrát: najskôr 10. októbra a potom 18. októbra. Ani jedno z týchto prímerí sa nedodržiavalo.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Česko vo štvrtok do 18.02 h zaznamenalo 2192 nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Celkový počet úmrtí v spojitosti s COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7751. Hospitalizovaných je s ochorením v súčasnosti 5210 osôb, stav 757 z nich je vážny.