Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2020, 06:41

Úmrtie

Vo veku 79 rokov zomrel básnik Zeno Kaprál

Básnik sa narodil 19. októbra 1941 a patril k hlavným osobnostiam brnenskej bohémy šesťdesiatych rokov.

Vo veku 79 rokov zomrel v pondelok český básnik a scenárista Zeno Kaprál. Informoval o tom webový spravodajský portál Novinky.

Básnik sa narodil 19. októbra 1941 a patril k hlavným osobnostiam brnenskej bohémy šesťdesiatych rokov. Vystriedal mnoho profesií; pracoval ako vychovávateľ v polepšovni, knihovník, zememerač, redaktor alebo poisťovací agent.

V rokoch 1959-1961 študoval na pedagogickom inštitúte v Karlových Varoch.

Svoju prvú básnickú zbierku "Ploty" vydal v roku 1962. V osemdesiatych rokoch spolupracoval s Československou televíziou, podieľal sa na príprave zábavného programu "Všichni se ptají, komu to hrají" a na programe "Chvilka poezie". Pripravoval tiež sériu dokumentárnych relácií o českých básnikoch s názvom "Literární portréty".

Medzi jeho ďalšie básnické zbierky patria "Namol střízliv" (2002) alebo "Hrubá mezihra" (2008). V roku 2014 vydal knižku s básňami pre deti "Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka", ktorú zostavila jeho dcéra, literárna kritička a spisovateľka Dora Kaprálová.

V roku 2005 mu udelili Cena mesta Brna.

Jeho poslednú zbierku "Tříděný odpad" tento rok vydalo nakladateľstvo Druhé město.

"Zeno žije v paralelnom vesmíre, odkiaľ nám posiela stručné depeše. Fascinujúce, prekvapivé, smutné, veselé - texty napísané storočným dieťaťom. Zeno Kaprál je jeden z posledných básnikov," uviedol k zmienenej zbierke majiteľ nakladateľstva Martin Reiner.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami
pred 21 minútami

Štyroch mŕtvych si vyžiadala mohutná explózia, ku ktorej došlo vo štvrtok v priestoroch čistiarne odpadových vôd v prístavnom meste Avonmouth na predmestí anglického mesta Bristol. K výbuchu došlo v jednej z nádrží s chemikáliami. Explózia sa nevyšetruje v súvislosti s terorizmom, povedal hlavný policajný inšpektor Mark Runacres.

pred 25 minútami

V semifinále Ligy národov sa futbalisti Španielska stretnú s Talianmi. Ďalšiu semifinálovú dvojicu vytvorili Belgičania s Francúzmi. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v centrále UEFA v Nyone. Prvé semifinále je na programe 6. októbra v Španielsku, druhé o deň neskôr v Belgicku. Finále a zápas o tretie miesto budú 10. októbra.

pred 32 minútami

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie elektronického mýtneho systému. Je to jeden z troch základných prvkov nového elektronického výberu mýta. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. V januári budúceho roka sa chystá NDS vyhlásiť súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby a v apríli 2021 zase pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

pred hodinou

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.

pred hodinou

Brazílsky futbalista Neymar z Paríža St. Germain vyjadril túžbu opäť si zahrať v jednom tíme s Lionelom Messim. O jeho osude môžu viac napovedať voľby nového prezidenta FC Barcelona, ktoré sa uskutočnia 24. januára. Katalánci hľadajú nového šéfa po tom, ako v auguste odstúpil z funkcie Josep Maria Bartomeu.

pred 3 hodinami

Bez známok života našli ešte v utorok zamestnanca čističky odpadových vôd spoločnosti Energoaqua v českom Rožnove pod Radhoštěm, ktorú vyšetrujú v súvislosti s možnou kontamináciou neďalekej rieky Bečva. V rieke sa pritom v stredu po viac ako dvoch mesiacoch opäť objavili mŕtve ryby.