Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2020, 19:37

Celoplošné testovanie

Konať sa bude v sobotu a nedeľu, o druhej fáze sa rozhodne o týždeň

Konať sa bude v sobotu a nedeľu, o druhej fáze sa rozhodne o týždeň

Foto – TASR

Skrátenie z troch na dva dni súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi.

Celoplošné testovanie obyvateľstva sa bude realizovať počas najbližšieho víkendu, a to počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.).

Rozhodol o tom ústredný krízový štáb, počas zasadnutia o tom informoval premiér Igor Matovič.

„Som veľmi rád, že sa nám potvrdil zmysel pilotného testovania a na základe toho môžeme mať nádej, že touto operáciou, ktorú by sme realizovali počas najbližšieho víkendu, dokážeme identifikovať desiatky tisíc infekčných ľudí, ktorých môžeme aj s ich rodinami poprosiť, aby strávili nasledujúcich desať dní v karanténe, a tým pádom nenakazili ďalších ľudí,“ uviedol Matovič.

Ako priblížil minister obrany Jaroslav Naď, rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko doplnil, že počas tejto noci sa bude velenie operácie venovať jej preplánovaniu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že testovanie a následné pretestovanie spôsobí, že dokážeme zachytiť väčšinu nakazených. Počty infikovaných by tak mali podľa neho začať klesať.

O tom, či sa bude konať aj druhá fáza testovania počas druhého novembrového víkendu, rozhodne ústredný krízový štáb o týždeň.

Na Orave a v Bardejove identifikovali 5594 nakazených

„Sme nadmieru spokojní,“ komentoval premiér Igor Matovič výsledky pilotného testovania, ktoré sa od piatku do nedele uskutočnilo na Orave a v okrese Bardejov.

Inzercia

Antigénové testy odhalili koronavírus u 5594 ľudí, čo je 3,97 percenta z celkového počtu 140 945 zúčastnených. Najväčšia miera infekčnosti bola v okrese Tvrdošín, nasleduje okres Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín.

„Antigénový test má svoje limity, preto aj tých, ktorí boli negatívni, prosím, aby naďalej dodržiavali opatrenia,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas.

Ako priblížil minister obrany Jaroslav Naď, do realizácie testovania sa zapojilo 5063 osôb, ktoré boli priamo v teréne a zabezpečovali testovanie. Ďalších 1700 vojakov v rovnakom čase už pripravovalo celoslovenskú fázu.

Nasadených bolo tiež 444 vojenských zdravotníkov. Pomáhalo tiež 920 dobrovoľníkov. Všetkým zúčastneným poďakoval.

Podľa Igora Matoviča sa ukázala opodstatnenosť testovania.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí opäť vyzýva zdravotníkov na Slovensku, aby pomohli pri celoplošnom testovaní počas nasledujúcich víkendov. „Momentálne máme asi 20-tisíc kontaktov, z toho je 12-tisíc zdravotníkov, zvyšok sú dobrovoľníci,“ povedal Krajčí. Pred spustením testovania avizoval, že budú potrebovať pomoc ideálne 20-tisíc zdravotníkov.

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík navrhuje spustiť testovanie aj na hraniciach. „V lete sa ukázalo, že pravdepodobne sme si druhú vlnu doniesli zo zahraničia. Aby sme do budúcna minimalizovali aj túto hrozbu, považujem za dôležité začať odbornú debatu aj na túto tému,“ píše na sociálnej sieti.

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.

pred hodinou

Brazílsky futbalista Neymar z Paríža St. Germain vyjadril túžbu opäť si zahrať v jednom tíme s Lionelom Messim. O jeho osude môžu viac napovedať voľby nového prezidenta FC Barcelona, ktoré sa uskutočnia 24. januára. Katalánci hľadajú nového šéfa po tom, ako v auguste odstúpil z funkcie Josep Maria Bartomeu.

pred hodinou

Bez známok života našli ešte v utorok zamestnanca čističky odpadových vôd spoločnosti Energoaqua v českom Rožnove pod Radhoštěm, ktorú vyšetrujú v súvislosti s možnou kontamináciou neďalekej rieky Bečva. V rieke sa pritom v stredu po viac ako dvoch mesiacoch opäť objavili mŕtve ryby.

pred 3 hodinami

Vyšetrovateľ NAKA podá dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry podnet na väzobné stíhanie policajného exprezidenta Milana Lučanského a ďalších osôb z prijímania úplatku, ktoré boli zadržané a obvinené v rámci akcie Judáš.

pred 3 hodinami

Talianska vláda sa dohodla na zavedení prísnych obmedzení v oblasti cestovania, ktoré budú v krajine v platnosti počas vianočných a novoročných sviatkov. V období od 21. decembra do 6. januára bude platiť zákaz cestovať medzi jednotlivými talianskymi regiónmi. Výnimkou bude cestovanie za prácou, zo zdravotných dôvodov a v iných mimoriadnych situáciách.