Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2015, 13:34

Rodné čísla budú nahradené novým identifikátorom

Nový bezvýznamový desaťmiestny kód by mal zaistiť vyššiu bezpečnosť osobných údajov.

Slováci si budú musieť podľa denníka HOSPODÁRSKE NOVINY precvičiť pamäť a naučiť sa nové, náhodné desaťmiestne číslo, ktoré nahradí súčasné rodné. BIFO, taký je názov identifikátora, ktorý prevezme funkciu rodného čísla. 

Nový bezvýznamový desaťmiestny kód by mal zaistiť vyššiu bezpečnosť osobných údajov. Ministerstvo vnútra sa tak rozhodlo na základe odporúčaní Európskej únie, ktorej prekáža, že z rodného čísla sa dá vyčítať dátum narodenia a pohlavie nositeľa. Ďalším dôvodom na zmenu je aj fakt, že rodné číslo by sme v súčasnej podobe mohli používať iba do roku 2054. Potom by sa kombinácie začali opakovať. Nahrádzanie rodného čísla bude postupné. 

Podľa ministerstva vnútra by mal celý proces trvať asi desať rokov. Peniaze na tento projekt by sa mali čerpať z eurofondov, avizovaná suma 8,4 milióna eur nemusí byť konečná, informuje denník na druhej strane v článku s názvom „Na rodné číslo zabudnite. Prichádza kód".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.

pred 5 hodinami

Futbalisti Parmy v základnej zostave so slovenským reprezentantom Jurajom Kuckom prehrali v 1. kole talianskej Serie A s Neapolom 0:2. O triumfe hostí rozhodli v druhom polčase Dries Mertens s Lorenzom Insignem. Kucka odohral celý zápas a videl žltú kartu. Stredopoliar Neapola Stanislav Lobotka sa dostal na ihrisko v 88. minúte.

pred 5 hodinami

Polícia zadržala v Krompachoch (okres Spišská Nová Ves) medzinárodne hľadaného Chineye Whytg Nzedgu z Ghany, na ktorého sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy. Hľadaný muž sa mal v Grécku dopustiť drogovej trestnej činnosti, za ktorú bol právoplatne odsúdený na osem rokov väzenia, doživotný trest mu hrozí v prípade dokázania viny za spoluúčasť na vražde.