Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2020, 19:52

Nemecko podporí preživších holokaust sumou 554 miliónov eur

Finančnú pomoc ešte musí schváliť parlament.

Ľudia, ktorí prežili nacistický holokaust, majú od nemeckej spolkovej vlády dostať v dôsledku koronakrízy dodatočnú pomoc vo výške pol miliardy eur. Podľa agentúry DPA dohodu uzatvorilo spolkové ministerstvo financií so združením židovských organizácií Claims Conference.

Na základe tejto dohody môže zhruba 240 000 obetí režimu národného socializmu po celom svete dostať v priebehu dvoch rokov 2400 eur. "Nemecko sa tak v časoch pandémie Covid-19 prihlásilo k svojej historickej zodpovednosti za prenasledovaných ľudí, ktorí trpeli nespravodlivosťou režimu národného socializmu," vysvetlilo ministerstvo.

Spolková vláda si je však vedomá toho, že nesmierne utrpenie, ktoré zažili preživší, nie je možné vyvážiť peniazmi. Finančnú pomoc ešte musí schváliť parlament.

Ľudia, ktorí prežili nacistické koncentračné a vyhladzovacie tábory, patria k rizikovým skupinám. Podľa ministerstva financií nielen pre ich vek, ale v neposlednom rade preto, že život v táboroch im priniesol vážne zdravotné problémy a pandémia ich zasiahla mimoriadne tvrdo.

Zvýšená bola aj podpora pre opatrovateľské služby v domácom prostredí a ďalšie sociálne služby. V rámci tohto programu spolková vláda uvoľní v budúcom roku 554 miliónov eur, čo je o 30 miliónov eur viac, než sa pôvodne plánovalo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami
pred 55 minútami

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Matoviča, oznámil predseda strany Robert Fico. Dôvodom sú otázniky pri nákupe antigénových testov či celoplošené testovanie, ktoré podľa neho nemá žiadne odborné odôvodnenie.

pred 3 hodinami

Režim na hraniciach s Českom sa môže sprísniť. Zintenzívniť by sa mali aj kontroly a v krátkom čase by mohlo dôjsť k testovaniu ľudí na hranici, uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

pred 3 hodinami

Premiér Matovič skritizoval zástupcov Slovenskej lekárskej komory za ich vyjadrenia, že úmrtnosť na covid-19 je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár to označil za dobrý signál. „Mne vybilo poistky,“ reagoval premiér a hovoril o blude. Kollár vyzval vládu, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus.

 

Inzercia

Inzercia