Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2020, 17:54

Pápež vyjadril podporu rybárom držaným v Líbyi

Pápež vyjadril podporu rybárom držaným v Líbyi

Foto - TASR/AP

Pápež František vyjadril v nedeľu podporu 18 rybárom držaným v Líbyi, ktorých tamojšie úrady zadržali 1. septembra pre obvinenie z narušenia líbyjských teritoriálnych vôd. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Chcem povzbudiť a podporiť rybárov, ktorí sú už viac ako mesiac držaní v Líbyi. Povzbudiť chcem aj ich rodiny, ktoré dúfajú, že budú môcť čoskoro objať svojich drahých," povedal pápež počas tradičného nedeľného požehnania na Námestí svätého Petra.

Líbyjské hliadkovacie člny zadržali 1. septembra dva sicílske rybárske lode a členov ich posádok previezli do východolíbyjského mesta Benghází, kde má vplyv líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar.

Posádky rybárskych lodí tvorili Taliani a Tunisania.

O rybárske revíry vedie Taliansko s Líbyou spor od roku 2005, keď sa vtedajší dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí rozhodol jednostranne rozšíriť líbyjské teritoriálne vody z 12 na 74 námorných míľ od pobrežia Líbye. Haftar, ktorý ovláda východnú Líbyu, sa toto rozšírenie snaží aj naďalej presadzovať.

Talianske médiá informovali, že Haftar žiada, aby Taliansko výmenou za prepustenie rybárov vydalo štyroch líbyjských štátnych príslušníkov odsúdených za obchodovanie s ľuďmi. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio však vo štvrtok vyhlásil, že "takáto výmena by bola neprijateľná".

Pontifik tiež vyzval na začatie mierových rozhovorov v Líbyi, ktorá je v súčasnosti rozdelená medzi dva súperiace tábory: na jednej strane je vláda národnej jednoty (GNA), ktorá je uznaná OSN aj Európskou úniou a má vojenskú podporu Turecka a Kataru, pričom východ krajiny kontroluje poľný maršal Chalífa Haftar, ktorý má podporu Egypta, SAE, Jordánska a Ruska. "Bratia a sestry, nastal čas zastaviť každú formu nepriateľstva a uprednostniť dialóg, ktorý krajine prinesie mier, stabilitu a jednotu," dodal pápež.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Šanca, že žiaci pôjdu na budúci týždeň do škôl, je stále otvorená, tvrdí vicepremiérka Veronika Remišová, podľa ktorej všetci koaliční partneri na tom majú záujem. Strana Za ľudí navrhla, aby žiaci druhého stupňa chodili do škôl pred Vianocami podľa vzoru žiakov na prvom stupni, teda na základe vyhlásenia o bezinfekčnosti od rodičov. Premiér Igor Matovič sa koaličnej rady nezúčastnil.

pred 5 hodinami

Dag Daniš komentuje dianie v koalícii: „Zmätok a spory ukazujú, že po minulom týždni a dohode prímeria sa nezmenilo takmer nič. Len to, že lídri už na seba neútočia cez facebook. Teda: vyriešil sa len obal. Fasáda. Nie podstata. Jadro problému je stále rovnaké. Je ním neschopnosť Matoviča riadiť vládu, koalíciu a štát. Nemá na to osobnostné a charakterové predpoklady.“

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Premiér Igor Matovič poprial novozvolenému generálnemu prokurátorovi, „aby ustál akékoľvek tlaky z akejkoľvek strany“. Tvrdí, že od neho ich nikdy nezažije.

Držím novému GP všetky palce, aby ustál akékoľvek tlaky z akejkoľvek strany. Odo mňa ich nikdy nezažije, presne tak, ako ich nezažíva NAKA ... a môže to tak čistiť peknekrásne odpodlahy. #VeľaOdvahyPrajem🇸🇰

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 3. decembra 2020
pred 6 hodinami

Štyroch mŕtvych si vyžiadala mohutná explózia, ku ktorej došlo vo štvrtok v priestoroch čistiarne odpadových vôd v prístavnom meste Avonmouth na predmestí anglického mesta Bristol. K výbuchu došlo v jednej z nádrží s chemikáliami. Explózia sa nevyšetruje v súvislosti s terorizmom, povedal hlavný policajný inšpektor Mark Runacres.

pred 6 hodinami

V semifinále Ligy národov sa futbalisti Španielska stretnú s Talianmi. Ďalšiu semifinálovú dvojicu vytvorili Belgičania s Francúzmi. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v centrále UEFA v Nyone. Prvé semifinále je na programe 6. októbra v Španielsku, druhé o deň neskôr v Belgicku. Finále a zápas o tretie miesto budú 10. októbra.

pred 6 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie elektronického mýtneho systému. Je to jeden z troch základných prvkov nového elektronického výberu mýta. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. V januári budúceho roka sa chystá NDS vyhlásiť súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby a v apríli 2021 zase pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

pred 7 hodinami

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.