Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2020, 21:37

Nové opatrenia

Ziolkovský kritizuje stopnutie omší: Bary, obchody a školy môžu, kostoly nie

Ziolkovský kritizuje stopnutie omší: Bary, obchody a školy môžu, kostoly nie

Kňaz počas neverejnej omše v marci. FOTO TASR – Martin Palkovič

Podľa bývalého sekretára KBS sa rozumné argumenty pre takéto rozhodnutie hľadajú ťažko.

Kňaz Anton Ziolkovský kritizuje rozhodnutie krízového štábu zakázať verejné omše.

„Ak sa potvrdí zákaz verejných svätých omší v situácii, keď bary môžu byť otvorené do desiatej večer, do nákupného centra prídete fakticky kedykoľvek a stovky detí v školách sa budú tiesniť v jednej budove, takéto obmedzenie bude nielen nepochopiteľné, ale pokojne ho môžeme chápať ako neprimeraný zásah do realizácie náboženskej slobody,“ napísal Ziolkovský na facebooku. 

Podľa neho sa rozumné argumenty pre takéto rozhodnutie ťažko hľadajú, „skôr sa zdá, že mu chýba primeranosť a proporcionalita“.

O zákaze konania verejných bohoslužieb informoval premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas počas rokovania Ústredného krízového štábu. „Na všetky podujatia rovnaký meter,“ povedal premiér Matovič. 

Ziolkovský pripomína, že cirkev v septembri vytvorila tzv. semafor, ktorý obsahuje rôzne typy opatrení v závislosti od epidemiologickej situácie v okrese.

„Vyjsť za takýchto okolností so zákazom sa dá chápať len buď tak, že v kostoloch sa nakazilo veľa ľudí (čomu nič nenasvedčuje), alebo je prejavom malej citlivosti navrhovateľa k duchovnu a náboženskému rozmeru ako takému, alebo (v najhoršom prípade) je to vedomý zámer paralyzovať cirkvi v ich činnosti,“ napísal bývalý sekretár KBS. 

Inzercia

Rozumiem, že ak rastú počty infikovaných, obmedzenia sú potrebné. A viem si predstaviť aj okolnosti, kedy by bol zákaz...

Uverejnil používateľ Anton Ziolkovský Pondelok 28. septembra 2020 Zdieľať

Ziolkovský navrhuje vrátiť sa k omšiam pre seniorov, plošne k väčším rozostupom alebo šachovnicovému sedeniu. „Ale nerušme verejné bohoslužby. Takéto rozhodnutie je veľmi necitlivé. Predpokladám, že medzi tými, ktorým na viere záleží, vyvolá skôr hnev ako porozumenie,“ dodáva.

Hovorca KBS Martin Kramara minulý týždeň pre Postoj zdôraznil, že „kto sa cíti ohrozený, trpí chronickými onemocneniami alebo sa stará o príbuzných, ktorí patria do rizikovej kategórie osôb, môže zostať doma a sledovať bohoslužby prostredníctvom médií“.

Nad opätovným udelením všeobecného dišpenzu, ako to bolo počas prvej vlny, však katolícki biskupi neuvažovali.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 9 hodinami
pred 11 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia