Vatikán
Angelo Becciu sa vzdal práv kardinála aj vedenia vatikánskej kongregácie

Kardinál Giovanni Angelo Becciu. Foto – TASR/AP
Hoci Svätá stolica dôvody rezignácie neuviedla, podľa talianskych médií niet pochýb o tom, že súvisia s finančnými machináciami.
Kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, nečakane rezignoval na svoj úrad. „Svätý Otec prijal zrieknutie sa funkcie prefekta Kongregácie pre kauzy svätých a práv spojených s kardinalátom, predložené Jeho Eminenciou kardinálom Giovannim Angelom Becciu,“ uviedlo vo štvrtok Tlačové stredisko Svätej stolice. Za kardinála a prefekta kongregácie pritom Becciua pred dvoma rokmi vymenoval práve súčasný pápež.
Portál Vatican Insider upresnil, že 72-ročný Becciu ostane kardinálom aj naďalej, stráca však práva súvisiace s členstvom v kardinálskom zbore. Nebude sa teda môcť zúčastniť ani budúceho konkláve.
Kardinál Becciu je známy aj Slovákom, v septembri 2018 v Košiciach slávil bohoslužbu, počas ktorej bola vyhlásená za blahoslavenú Anna Kolesárová.
Odchod z Kardinálskeho kolégia je výnimočnou udalosťou, naposledy pred dvoma rokmi rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick, ktorého pre sexuálne škandály pápež František prepustil aj z kňazského stavu.
Kardinál Giovanni Angelo Becciu v piatok odpovedal na otázky novinárov. Foto – TASR/AP
Tak ako je zvykom, Vatikán dôvody rezignácie neuviedol. Talianske médiá však nepochybujú, že dôvodom sú finančné machinácie, do ktorých mal byť kardinál minimálne nepriamo zapojený.
Vatikánski vyšetrovatelia pred rokom začali preverovať kúpu luxusnej nehnuteľnosti na Sloan Avenue v centre Londýna. Štátny sekretariát Svätej stolice mal za ňu pred niekoľkými rokmi za zvláštnych okolností zaplatiť finančníkovi Raffaelovi Mincionemu asi 160 miliónov eur. Existuje pritom podozrenie, že na to mohli byť použité aj peniaze vyzbierané počas každoročnej celosvetovej dobročinnej zbierky Halier sv. Petra.
Vedúcim Správneho úradu Prvej sekcie Štátneho sekretariátu bol v tom čase monsignor Alberto Perlasca, ktorého po prepuknutí škandálu preložili na iné miesto. Jeho nadriadeným bol práve Giovanni Angelo Becciu, vtedajší substitút Prvej sekcie Štátneho sekretariátu, čo je tretia najvyššia pozícia v rámci štruktúr Svätej stolice.
Vo februári tohto roku vatikánska polícia vykonala v úrade a byte monsignora Perlascu domovú prehliadku, počas ktorej zabavila dokumenty a dátové zariadenia. Už predtým, v októbri 2019, sa začalo vyšetrovanie pätice ďalších zamestnancov Svätej stolice, medzi ktorými bol aj dlhoročný Becciuov sekretár Mauro Carlino.
Zrejme v dôsledku tejto kauzy skončil v máji tohto roku na čele vatikánskeho Úradu pre finančné informácie (AIF) Tommaso di Ruzza. Šéf orgánu, ktorý má odhaľovať špinavé finančné operácie, totiž pochybnú transakciu pred rokmi odobril.
To by však nemalo byť všetko. Podľa portálov Vatican Insider a ACI Stampa je kardinál Becciu podozrivý aj z toho, že k finančným ziskom pochádzajúcim z cirkevných zdrojov napomáhal aj spoločnostiam svojich bratov. Kardinál ale všetky obvinenia odmieta a plánuje sa voči nim brániť.
Portál Vatican Insider tiež naznačil, že k demisii mal kardinála Becciua vyzvať samotný pápež. „Najbližší spolupracovníci kardinála vedeli len o tom, že Becciua prijal vo štvrtok popoludní na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci pápež František, ktorý mal podpísať dekréty k niekoľkým blahorečeniam. Je teda pravdepodobné, že počas audiencie k niečomu došlo. Becciu sa tak mal o rozhodnutí pápeža dozvedieť len niekoľko hodín pred verejným oznámením,“ uviedol s odvolaním sa na svoje vatikánske zdroje Vatican Insider.
Giovanni Angelo Becciu sa narodil v roku 1948 na Sardínii a dlhé roky pôsobil v cirkevnej diplomacii. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za apoštolského nuncia v Angole, od roku 2009 pôsobil v rovnakej pozícii na Kube, kde organizoval apoštolskú cestu Benedikta XVI., počas ktorej sa pápež stretol aj s bratmi Castrovcami. V roku 2011 ho Benedikt XVI. vymenoval za substitúta Prvej sekcie Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Pápež František ho v roku 2018 vymenoval za kardinála a prefekta Kongregácie pre kauzy svätých.
Dnes treba vedieť
Blokovanie ukrajinských prístavov
Putin žiada za uvoľnenie vývozu potravín z Ukrajiny výkupné, znie z Británie
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tvrdí, že blokádu ukrajinských prístavov spôsobili západné sankcie.
Opičie kiahne
Hlavný hygienik ubezpečil, že nie je dôvod na paniku. Celoplošné zákroky vylúčil
"Môžeme očakávať, že v najbližšom období sa takýto prípad objaví aj u nás," uviedol Ján Mikas, podľa ktorého nie je potrebné pristúpiť k nejakým opatreniam ako napríklad pozastavenie letov z Afriky.
Nový biskup
Pápež vymenoval Pavla Konzbula za brnenského biskupa
Doterajší pomocný biskup Konzbul nahradí vo funkcii biskupa Vojtěcha Cikrleho.
Richard Sulík povedal, že nepodporí návrh Igora Matoviča o regulácii politických diskusií. „Je to hlúpy nápad," tvrdí šéf SaS, no nepovedal, či to budú vetovať.
Zjednotená poľská opozícia by vo voľbách porazila PiS
Prvý prieskum ukázal, že päť opozičných strán by v parlamentných voľbách pri spoločnom postupe získalo dovedna 49,79 percent hlasov, zatiaľ čo strany vládnej konzervatívnej koalície by podporilo iba 36,53 percent voličov.
Slovensko je v treťom štvrťfinále na veľkom turnaji v rade. V ceste nám stojí tím, ktorý doteraz inkasoval len päť gólov v siedmich zápasoch. Brankár Fínska má 99-percentnú úspešnosť zákrokov. Craig Ramsay však už ukázal, že so silným fínskym výberom vie hrať vyrovnanú partiu.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje opakujúce sa politické ataky na sudcov súdu za neprípustné, vyzýva na zdržanlivosť. Odmieta, aby bol Najvyšší súd používaný ako nástroj politického boja. "V demokratickej spoločnosti za neakceptovateľné," dodal. (tasr)
Zoltán Andruskó
Pral som peniaze pre Bödöra a poznal som hierarchiu v zločineckej skupine
Andruskó odsúdený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na 15 rokov takto vypovedal od prvej chvíle zadržania. Vyhlásil, že celé vedenie polície pracovalo pre mafiu. Prokurátor jeho slová nechcel komentovať.
Vodca doneckých separatistov vyzval na urýchlenie ruskej vojenskej operácie
Vyhlásil, že Kyjev vraj nechal odstrihnúť mestá Doneck, Makijivka a Horlivka od dodávok vody. V Donbase je až 8000 ukrajinských zajatcov, tvrdia separatisti, podľa ktorých ich denne pribúdajú stovky.
Sulík podporuje znížiť spotrebné dane na benzín, naftu, aj na potraviny
Strana SaS je podľa Richarda Sulíka jediná, ktorá sa venuje otázke nezvyšovania daní.