Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2020, 14:35

Prezidentka má právo zvážiť odvolanie sudcov nad 65 rokov jednotlivo

Povinnosťou Súdnej rady je predložiť prezidentke návrh na odvolanie všetkých sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Možnosť zváženia má až prezidentka, ktorá sa pri jednotlivých sudcoch rozhoduje, či sudcu odvolá alebo nie.

Povinnosťou Súdnej rady SR je predložiť prezidentke návrh na odvolanie všetkých sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Možnosť zváženia má až prezidentka, ktorá sa pri jednotlivých sudcoch rozhoduje, či sudcu z dôvodu dovŕšenia veku 65 rokov odvolá alebo nie. Mimovládna organizácia Via Iuris to uviedla na sociálnej sieti v reakcii na návrh Súdnej rady SR.

Prezidentka má podľa Via Iuris povinnosť prijať návrh len v prípade, ak koná o odvolaní sudcu právoplatne odsúdeného za úmyselný trestný čin, prípadne na základe rozhodnutia disciplinárneho senátu pre čin, ktorý je nezlučiteľný s výkonom funkcie sudcu.

"Súdna rada konala v súlade so zákonom, keď prezidentke v utorok (22. 9.) navrhla odvolanie všetkých sudcov a sudkýň, ktorí dovŕšili 65 rokov," uviedla mimovládna organizácia. Návrh Súdnej rady bol na jej zasadnutí schválený jednomyseľne, týka sa 82 sudcov.

Zuzana Čaputová návrh Súdnej rady ocenila. „Prezidentka bude postupovať v súlade s návrhom Súdnej rady a v súlade so zákonom,“ povedal jej hovorca Martin Strižinec. Hlava štátu sa bude podľa jeho slov návrhmi podrobnejšie zaoberať na budúci týždeň.

V minulosti sa o odchádzajúcich sudcoch rozhodovalo jednotlivo. Bývalá predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková povedala, že postupovala tak, ako to bolo ustálené dovtedy. Vychádzala podľa nej z rozhodnutí Ústavného súdu. "Nemyslím, že by sme postupovali v rozpore zo zákonom," podotkla.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred hodinou

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

Inzercia

Inzercia