Vatikán
Eutanázia je vražda, nemožno ju ničím ospravedlniť, potvrdil nový dokument

Ilustračné foto - TASR/AP
List Dobrý Samaritán, ktorý vydala Kongregácia pre náuku viery, osobne schválil pápež František.
Kongregácia pre náuku viery vydala nový dokument s názvom List Samaritanus bonus (Dobrý Samaritán) o starostlivosti o osoby v kritických a terminálnych fázach života, ktorý osobne schválil aj pápež František.
Už samotný názov Dobrý Samaritán má naznačiť, že dokument kladie hlavný dôraz na humánny a evanjeliový postoj, ktorým sa riadi sprevádzanie chorého človeka v kritických štádiách jeho života a v konfrontácii so smrťou. List je datovaný symbolicky v deň svätého Kamila de Lellis, patróna zdravotníkov, 14. júla 2020.
V utorok ho na tlačovej konferencii predstavili prefekt Kongregácie pre náuku viery Luis Francisco Ladaria Ferrer, sekretár kongregácie Giacomo Morandi, podsekretárka Dikastéria pre laikov, rodinu a život Gabriella Gambinová a člen vedenia Pápežskej akadémie pre život Adriano Pessina.
„Eutanázia je samou podstatou zlým činom, pri akejkoľvek príležitosti či okolnostiach," píše sa dokumente, ktorý zdôrazňuje, že „akákoľvek bezprostredná formálna či materiálna spolupráca na tomto čine je ťažkým hriechom proti ľudskému životu." Platí to tak pre tých, čo schvaľujú zákony o eutanázii a asistovanej samovražde, ako aj pre lekársky či zdravotnícky personál, ktorí pri vykonávaní tohto činu asistuje.
„Eutanázia je vážnym porušením Božieho zákona ako morálne neprípustné dobrovoľné zabitie ľudskej osoby. Toto učenie sa zakladá na prirodzenom zákone a na písanom Božom slove, odovzdáva sa tradíciou cirkvi a vyučuje ho riadne a všeobecné Magistérium. V závislosti od okolností prax eutanázie obsahuje zlo, ktoré charakterizuje samovraždu alebo vraždu," cituje nový dokument slová pápeža Jána Pavla II. z encykliky Evangelium vitae.
Dokument tvorí okrem úvodu a záveru päť kapitol, pričom najrozsiahlejšou je práve posledná kapitola, ktorá predstavuje až dve tretiny dokumentu. Rozdelená je do 12 podkapitol, ktoré ponúkajú stanoviská Učiteľského úradu cirkvi k nasledujúcim témam: Zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy; Morálna povinnosť vyhnúť sa tzv. úpornej terapii; Základná starostlivosť: povinnosť vyživovania a hydratácie; Paliatívna starostlivosť; Rola rodiny a hospice; Sprevádzanie a starostlivosť v prenatálnom a pediatrickom veku; Terapie tíšenia bolesti a utlmenie vedomia; Vegetatívny stav a stav minimálneho vedomia; Výhrada vo svedomí zo strany zdravotných pracovníkov a katolíckych zdravotných inštitúcií; Pastoračné sprevádzanie a posila sviatosťami; Pastoračné rozlišovanie pre toho, kto žiada o eutanáziu alebo o asistovanú samovraždu; Reforma systému výchovy a vzdelávania zdravotných pracovníkov.
Agentúrnu správu sme o 17.05 hod.nahradili aktuálnym textom.
Dnes treba vedieť
Brazília prekročila hranicu 250-tisíc úmrtí na nákazu koronavírusom. Krajina má po USA druhý najvyšší počet úmrtí na svete. V Spojených štátoch si pandémia od jej vypuknutia vyžiadala už vyše 500-tisíc obetí. Zároveň má za sebou najtragickejší týždeň v priebehu pandémie - priemerný denný počet úmrtí za posledných sedem dní bol 1 149. (tasr)
Očkovanie
Vakcína od Pfizeru môže byť skladovaná aj pri vyšších teplotách
Môže tak zotrvať maximálne dva týždne. Vakcíny sú tak stabilné aj pri teplotách okolo mínus 20 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy.
Počasie na piatok: Jasno až polojasno, k večeru bude na severe pribúdať oblačnosť. V nižších polohách dopoludnia miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Ojedinele slabý dážď. Bude veľmi teplo.Najvyššia denná teplota 13 až 18, pri dlhšie trvajúcej hmle a nízkej oblačnosti 7 až 12 st. (shmú)
USA podnikli odvetné útoky na proiránske milície v Sýrii
Cieľom mala byť infraštruktúra, ktorú využívajú Iránom podporované militantntné skupiny. Šlo o reakciu na nedávne útoky proti príslušníkom medzinárodnej koalície pod vedením USA v Iraku.
Nemecko ruší povinný test na koronavírus pre kamionistov na hraniciach s Českom
Nemecká kancelárka Merkelová tak ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších členských krajín EÚ.
„Na mesiac sa potrebujeme zomknúť, dodržiavať sprísnené opatrenia, kontrolovať ich a kompenzovať ľudí aj firmy, aby dodržiavanie opatrení bolo pre nich ekonomicky vôbec možné,“ hovorí šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Okrem toho vysvetľuje, prečo máme problém s dátami aj aký má názor na plošné antigénové testovanie.
Twitter označuje webové stránky konzervatívnej konferencie v USA za nebezpečné
Conservative Political Action Conference je každoročná politická konferencia usporadúvaná Americkou konzervatívnou úniou. Koná sa každý rok od roku 1974, keď ju svojou rečou zahájil prezident Ronald Reagan.
Súhrn udalostí vo štvrtok 25. februára:
- Spojené štáty americké zakázali Trnkovi a jeho synovi vstup do krajiny.
- Na Slovensko prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska. Ich misia má trvať 21 dní.
- Príčinou smrti Violy Macákovej bolo zlyhanie srdca, podľa polície nešlo o cudzie zavinenie.
- Kajetán Kičura zostáva vo väzbe.
- Očkovacia látka od Pfizeru má na základe výsledkov z Izraela 94-percentnú účinnosť.
Krajiny EÚ zatiaľ nevyužili 80 percent dostupných dávok vakcín od AstraZenecy
Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.
Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.