Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 15:15

Vatikán

Eutanázia je vražda, nemožno ju ničím ospravedlniť, potvrdil nový dokument

Eutanázia je vražda, nemožno ju ničím ospravedlniť, potvrdil nový dokument

Ilustračné foto - TASR/AP

List Dobrý Samaritán, ktorý vydala Kongregácia pre náuku viery, osobne schválil pápež František.

Kongregácia pre náuku viery vydala nový dokument s názvom List Samaritanus bonus (Dobrý Samaritán) o starostlivosti o osoby v kritických a terminálnych fázach života, ktorý osobne schválil aj pápež František. 

Už samotný názov Dobrý Samaritán má naznačiť, že dokument kladie hlavný dôraz na humánny a evanjeliový postoj, ktorým sa riadi sprevádzanie chorého človeka v kritických štádiách jeho života a v konfrontácii so smrťou. List je datovaný symbolicky v deň svätého Kamila de Lellis, patróna zdravotníkov, 14. júla 2020.

V utorok ho na tlačovej konferencii predstavili prefekt Kongregácie pre náuku viery Luis Francisco Ladaria Ferrer, sekretár kongregácie Giacomo Morandi, podsekretárka Dikastéria pre laikov, rodinu a život Gabriella Gambinová a člen vedenia Pápežskej akadémie pre život Adriano Pessina. 

„Eutanázia je samou podstatou zlým činom, pri akejkoľvek príležitosti či okolnostiach," píše sa dokumente, ktorý zdôrazňuje, že „akákoľvek bezprostredná formálna či materiálna spolupráca na tomto čine je ťažkým hriechom proti ľudskému životu." Platí to tak pre tých, čo schvaľujú zákony o eutanázii a asistovanej samovražde, ako aj pre lekársky či zdravotnícky personál, ktorí pri vykonávaní tohto činu asistuje.

„Eutanázia je vážnym porušením Božieho zákona ako morálne neprípustné dobrovoľné zabitie ľudskej osoby. Toto učenie sa zakladá na prirodzenom zákone a na písanom Božom slove, odovzdáva sa tradíciou cirkvi a vyučuje ho riadne a všeobecné Magistérium. V závislosti od okolností prax eutanázie obsahuje zlo, ktoré charakterizuje samovraždu alebo vraždu," cituje nový dokument slová pápeža Jána Pavla II. z encykliky Evangelium vitae.

Dokument tvorí okrem úvodu a záveru päť kapitol, pričom najrozsiahlejšou je práve posledná kapitola, ktorá predstavuje až dve tretiny dokumentu. Rozdelená je do 12 podkapitol, ktoré ponúkajú stanoviská Učiteľského úradu cirkvi k nasledujúcim témam: Zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy; Morálna povinnosť vyhnúť sa tzv. úpornej terapii; Základná starostlivosť: povinnosť vyživovania a hydratácie; Paliatívna starostlivosť; Rola rodiny a hospice; Sprevádzanie a starostlivosť v prenatálnom a pediatrickom veku; Terapie tíšenia bolesti a utlmenie vedomia; Vegetatívny stav a stav minimálneho vedomia; Výhrada vo svedomí zo strany zdravotných pracovníkov a katolíckych zdravotných inštitúcií; Pastoračné sprevádzanie a posila sviatosťami; Pastoračné rozlišovanie pre toho, kto žiada o eutanáziu alebo o asistovanú samovraždu; Reforma systému výchovy a vzdelávania zdravotných pracovníkov.

Agentúrnu správu sme o 17.05 hod.nahradili aktuálnym textom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Brazília prekročila hranicu 250-tisíc úmrtí na nákazu koronavírusom. Krajina má po USA druhý najvyšší počet úmrtí na svete. V Spojených štátoch si pandémia od jej vypuknutia vyžiadala už vyše 500-tisíc obetí. Zároveň  má za sebou najtragickejší týždeň v priebehu pandémie - priemerný denný počet úmrtí za posledných sedem dní bol 1 149. (tasr)

pred 35 minútami

Počasie na piatok: Jasno až polojasno, k večeru bude na severe pribúdať oblačnosť. V nižších polohách dopoludnia miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Ojedinele slabý dážď. Bude veľmi teplo.Najvyššia denná teplota 13 až 18, pri dlhšie trvajúcej hmle a nízkej oblačnosti 7 až 12 st. (shmú)
 

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.

Inzercia

Inzercia