Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 18:20

Taliani podporili zoštíhlenie parlamentu, Liga zrejme prehrala voľby v Toskánsku

Strane Liga Severu Mattea Salviniho sa v komunálnych voľbách, ktoré sa konali v siedmich talianskych regiónoch, zrejme nepodarilo dosiahnuť víťazstvo v Toskánsku.

Hoci sa komunálne voľby konali vo viacerých regiónoch, najväčšiu pozornosť pútalo práve tradične ľavicové Toskánsko, kde by možné víťazstvo Ligy Severu mohlo vyvolať politické zemetrasenie, komentovala DPA.

Demokratická strana (PD), ktorá je súčasťou koaličnej vlády premiéra Giuseppe Conteho, sa totiž obávala, že by mohla v Toskánsku prehrať.

Kandidát PD na toskánskeho regionálneho "prezidenta" Eugenio Giani dosiahol podľa exit pollu YouTrend/Quorum 41 až 45-percentnú podporu, zatiaľ čo kandidátka Ligy Severu Susanna Ceccardiová získala 38-42 percent hlasov.

DPA upozornila však na to, že spomínaný exit poll má štatistickú odchýlku zhruba tri percentá, čiže konečné výsledky v Toskánsku sú ešte otvorené.

Pravicové strany vrátane Ligy Severu podľa očakávaní zrejme zvíťazia na severe Talianska - v Ligúrii a v Benátsku, ako aj v regióne Marky ležiacom v strednej časti krajiny. V Kampánii exit polly zase napovedali víťazstvu stredoľavých strán.

Inzercia

Výsledky exit pollu verejnoprávnej televízie RAI zverejnené po zatvorení hlasovacích miestností takisto ukázali, že zníženie počtu členov parlamentu o približne jednu tretinu podporilo v referende 60-64 percent ľudí, napísala agentúra Reuters.

Predbežné výsledky ministerstva vnútra zase naznačujú, že za zníženie počtu poslancov hlasovalo až 69 percent voličov.

V ústavnom referende občania rozhodovali o znížení počtu členov oboch komôr parlamentu - Poslaneckej snemovne (zo 630 na 400) a Senátu (z 315 na 200).

Volebné miestnosti boli otvorené v nedeľu od 07.00 h do 23.00 h a v pondelok od 7.00 h do 15.00 h. Obavy z nízkej účasti vyvolané pandémiou nového koronavírusu sa podľa DPA nepotvrdili. Volebná účasť v niektorých regiónoch dosiahla podľa agentúry AP takmer 60-75 percent vrátane ľudí, ktorí hlasovali z domu či z nemocníc.

Dnes treba vedieť

teraz

Pre premiéra Igora Matoviča bolo príjemné čítanie, keď mu počas rokovania vlády prichádzali správy o zadržaní sudcov. „Vnímam to tak, že sme ľuďom sľúbili, že tu bude zákon platiť pre každého rovnako. Že policajti a prokurátori budú mať rozviazané ruky a chceme od nich, aby išli po zločine a zločincoch ako po údenom,“ uviedol Matovič. 

pred 6 minútami

Dodržiavanie povinnej karantény pre pozitívne testovaných po víkendovom plošnom testovaní budú policajti kontrolovať náhodne i cielene. Povedal to minister vnútra Roman Mikulec. „Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, má sa preukázať negatívnym testom,“ pripomenul s tým, že režim práce či kontrolu zamestnancov po testovaní si musia prevádzky zabezpečiť samy.

pred hodinou

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred hodinou

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred 2 hodinami

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.