Tour de France Sagan skončil v záverečnej etape tretí, celkovým víťazom sa stal Pogačar

Sagan skončil v záverečnej etape tretí, celkovým víťazom sa stal Pogačar
Ír Sam Bennett v zelenom drese najlepšieho šprintéra víťazí v záverečnej 21. etape cyklistických pretekov Tour de France. Vľavo je tretí v cieli Slovák Peter Sagan. Foto - TASR/AP
Poslednú 21. etapu vyhral Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), ktorý získal aj zelený dres.
 
Vypočuť článok
Tour de France / Sagan skončil v záverečnej etape tretí, celkovým víťazom sa stal Pogačar
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar zo SAE Team Emirates sa stal celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France. Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil tretí v záverečnej 21. etape so štartom v Mantes-la-Jolie a tradičným cieľom na Elyzejských poliach v Paríži (122 km). Vyhral ju Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), ktorý získal aj zelený dres, druhý finišoval Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

„Je to neuveriteľné, je šialené, že som víťaz Tour de France. I keby som prišiel druhý alebo nižšie v celkovom poradí, aj tak by bolo pekné byť tu. Toto je ale úplný vrchol, nedokážem to opísať slovami. Dnes to bol veľmi špeciálny deň s mojim tímovými kolegami. Konečne som mal čas sa s nimi na bicykli porozprávať. Po iné dni sme naplno pretekali. Myslím si, že mi dnes gratulovali všetci pretekári z pelotónu. Tento šport je úžasný," povedal šťastný víťaz, ktorý si na pódiu prevzal žltý, biely i bodkovaný dres.

„Nedokážem ani povedať, aký som nadšený. Zelený dres, výhra na Champs-Élysées - majstrovstvách sveta v šprinte. Nikdy som si nemyslel, že dokážem vyhrať túto etapu a ešte aj v zelenom drese. Dokázal som to vo svojom vysnívanom tíme Deceuninck-Quickstep, chalani boli fantastickí, je to úžasné. Nedokážem všetkým dostatočne poďakovať," povedal v televíznom rozhovore Bennett.

Pogačar sa vo veku 21 rokov a 364 dní stal druhým najmladším víťazom v histórii Tour po Henrim Cornetovi (19 rokov, 352 dní), ktorý vyhral v roku 1904. V pondelok navyše oslávi 22. narodeniny. Okrem žltého dresu získal aj biely pre najlepšieho mladého pretekár do 25 rokov a bodkovaný pre najlepšieho vrchára. To sa mu podarilo ako prvému v histórii, keďže biely dres neexistoval v časoch legendárneho Eddyho Merckxa. Navyše vyhral aj tri etapy. Druhý skončil jeho krajan Primož Roglič (Jumbo-Vsiam) s mankom 59 sekúnd, ktorý nosil žltý dres od deviatej až do predposlednej etapy, no v časovke oň prišiel. Tretí bol v celkovom poradí Austrálčan Richie Porte (Trek-Segafredo).

Sagan nevyhral bodovaciu súťaž prvýkrát, keď prišiel do cieľa v Paríži. Za víťazným Bennettom (380 b) zaostal o 96 bodov. Tretí skončil Talian Matteo Trentin z tímu CCC (260). Tridsaťročný Slovák vyhral bodovaciu súťaž sedemkrát (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019), v roku 2017 ho diskvalifikovali po zrážke s Markom Cavendsihom. Ani tento rok sa nevyhol trestu, keď ho po nebezpečnom manévri v 11. etape preradili z druhého na posledné miesto v skupine s rovnakým časom a prišiel o 43 bodov.

Pogačar vyhral v súťaži o bodkovaný dres so ziskom 82 bodov, druhý bol Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu Grenadiers (74 b) a tretí skončil Roglič (67). Dvadsaťjedenročný Slovinec vyhral biely dres s náskokom šesť minút na Španiela Enrica Masa (Movistar), tretí Francúz Valentin Madouas (Groupama-FDJ) mal manko hodinu a 42 minút. V súťaži tímov obhájil triumf španielsky Movistar pred holandským Jumbom Visma (+18:31 min) a Bahrajnom McLaren (+57:10). Saganova Bora obsadila 15. miesto. Za najbojovnejšieho pretekára Tour vyhlásili Švajčiara Marca Hirschiho zo Sunwebu, ktorý vyhral po úniku 12. etapu.

Od štartu 21. etapy si pretekári v popredí s majiteľmi dresov užívali uvoľnenú jazdu smerom do Paríža. Rozdávalo sa šampanské, robili sa spoločné fotky a cyklisti družne debatovali. Pogačar si plnými dúškami vychutnával jazdu v žltom tričku, ktoré si prvýkrát v kariére obliekol v sobotu večer po fantastickom výkone v časovke. V úvode sa tradične nejazdilo a preteky sa rozbehli až po príchode do Paríža, kde na jazdcov čakalo sedem okruhov na slávnom bulvári Champs Elyseés.

Aktívni boli Julian Alaphilippe (QuickStep), Greg van Avermaet (CCC) či Michal Kwiatkowski (Ineos), no únik sa zatiaľ nevytvoril. Ešte pred rýchlostnou prémiou 40 km pred cieľom sa odtrhla štvorica Pierre-Luc Périchon (Cofidis), Max Schachmann (Bora-Hansgrohe), Connor Swift (Arkéa) a van Avermaet. Na prémii zobral 20 bodov Schachmann, v pelotóne sa už na body neútočilo. Kvarteto si čoskoro vypracovalo minútový náskok a únik vydržal az do posledného okruhu. Štyri kilometre pred koncom už bolo všetko pokope a smerovalo k hromadnému finišu. Ten zvládol najlepšie Bennett, pripísal si druhý triumf na tohtoročnej Tour a potvrdil zisk zeleného dresu. Za ním skončili Pedersen a Sagan.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Paríž Peter Sagan Tour de France Sam Bennett
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 8 hodinami

Lionel Messi získal prestížnu Cenu princeznej z Astúrie v oblasti športu. Porota ocenila argentínsku futbalovú hviezdu nielen za výnimočné športové úspechy, ale aj za jeho charitatívnu činnosť. Messi si ocenenie prevezme v októbri v Španielsku. (tasr)

pred 8 hodinami

Súhrn udalostí v stredu tretieho júna:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť