Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2020, 16:57

Úroda obilnín bola mierne nadpriemerná, repky priemerná

Prvotné sucho na jar tohto roku časť porastov zdecimovalo, úrodu zachránili dažde na konci jari a na začiatku leta.

Slovenskí poľnohospodári už definitívne ukončili zber letných plodín – obilnín a repky. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) preto pripravuje medziročné porovnanie úrod, ako aj porovnanie úrod za posledných päť rokov. Uviedla to pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

„Z doterajších informácií vyplýva, že pšenica, jačmeň, raž, tritikale pri predbežnom hodnotení vykazujú v celoslovenskom meradle mierne nadpriemernú úrodu, repka priemernú úrodu," priblížila.

Prejavujú sa podľa nej však medziregionálne rozdiely. Tie vyplývajú z pôdnoklimatických pomerov jednotlivých regiónov, ale pod výšku úrod sa podpísali aj rozdiely medzi poľnohospodármi v rámci regiónov. Rozhodujúci vplyv malo v tomto roku množstvo a rozloženie atmosférických zrážok, ktoré bolo pri porovnávaní medzi regiónmi veľmi rôznorodé a ovplyvnilo množstvo, ale aj kvalitu pozberanej úrody.

Dodala, že prvotné sucho na jar tohto roku časť porastov zdecimovalo, úrodu zachránili dažde na konci jari a na začiatku leta. Prísun, v mnohých prípadoch až nadbytok zrážok počas žatvy miestami znamenal zníženie kvality a napríklad preradenie potravinárskej pšenice do kŕmnej, rovnako preradenie sladovníckeho jačmeňa do kŕmneho, ale za iné realizačné ceny a s otáznym dopytom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Ministerstvo školstva posúdi zákonnosť odvolania rektora Miroslava Fikara po tom, čo mu Akademický senát STU doručí návrh na jeho odvolanie. Dovtedy je podľa rezortu školstva bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. 

pred 2 hodinami

V americkom Chicagu obvinili dve ženy z toho, že pobodali ochrankára obchodu, keď ich požiadal o nasadenie rúška a použitie dezinfekcie na ruky. Sestry vo veku 21 a 18 rokov vinia, že v nedeľu večer 27-krát nožom pobodali 32-ročného ochrankára. Ženám nariadili väzbu bez možnosti prepustenia na kauciu.

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí v stredu 28. októbra

  • Vláda rokuje od 6.00 o opätovnom zavedení pandemických dávok i zmeny v projekte Prvá pomoc.
  • Rokovanie Rady Rozhlasu a televízie Slovenska.
  • V Česku si pripomínajú 102 rokov od vzniku samostatného československého štátu.
  • Predsedníčka Eurokomisie Ursula von der Leyenová sa vyjadrí k novým opatreniam v boji proti pandémii.

Inzercia

Inzercia