Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2015

Priemerný Slovák má nasporených 5 232 eur

Na jedného obyvateľa Slovenska pripadajú čisté finančné aktíva vo výške 5 232 eur. V medzinárodnom porovnaní sa Slovensko koncom roka 2014 umiestnilo v tomto ukazovateli na 40. mieste. Na samom konci rebríčka je Kazachstan so sumou 406 eur na obyvateľa.

Ukázala to štúdia Allianz Global Wealth Report, ktorú zverejnila už po šiesty raz skupina Allianz. Štúdia dôkladne skúma majetok a dlhy domácností vo viac ako 50 krajinách sveta. 

Podľa štúdie slovenské domácnosti stále investujú významnú časť svojich úspor do bankových vkladov a až 62 % majetku Slovákov je na termínovaných a sporiacich účtoch. Je to najviac zo všetkých východoeurópskych členských štátov EÚ.

Osobný dlh Slováka bol v minulom roku 5 000 eur, čo je vysoko nad východoeurópskym priemerom 3 370 eur (v štátoch, ktoré sú členmi EÚ). Dlžoby v uplynulom roku predstavovali spolu 36,2 %, oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o takmer 3 %.

V rebríčku najbohatších krajín sveta sa na vrchole naďalej drží Švajčiarsko. Priemerný Švajčiar má nasporených 157 450 eur. Druhé miesto obsadili USA s financiami vo výške 138 710 eur na občana. Trojicu krajín s najvyššími finančnými aktívami občanov uzatvára Veľká Británia s priemernými úsporami 86 230 eur na obyvateľa. 

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.