Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Spoločnosť
31. august 2020

Médiá

Licenčná rada sankcionovala televíziu Lux za Kuffovu kázeň

Televízia dostala napomenutie aj pre homíliu arcibiskupa Oroscha. Podľa odborníka na mediálne právo je čas na zmenu legislatívy.

Licenčná rada sankcionovala televíziu Lux za Kuffovu kázeň

Reprofoto – tvlux.sk

Rada pre vysielanie a retransmisiu uložila sankciu televízii Lux za odvysielanie kázne Mariána Kuffu, ktorú predniesol počas minuloročnej Trnavskej novény v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave.

„Rada pre vysielanie a retransmisiu uložila sankciu upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi TV LUX, s. r. o. (programová služba TV LUX), v súvislosti s tým, že dňa 16. 11. 2019 odvysielal program Trnavská novéna, vo vzťahu k obsahu ktorého vysielateľ nezabezpečil informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti, čím došlo k porušeniu § 16 ods. 3 písm. a) zákona o vysielaní a retransmisii,“ píše sa v tlačovej správe z minulotýždňového zasadnutia licenčnej rady.

Aj keď to z uvedenej informácie priamo nevyplýva, hovorkyňa Ivana Čaučíková denníku Postoj potvrdila, že „sankcia bola uložená za vyjadrenia Mariána Kuffu, ku ktorým nebola zabezpečená názorová pluralita“. Sťažovateľom bola jedna fyzická osoba.

Rada v tom istom prípade zároveň zastavila správne konanie vo veci možného podnecovania k nenávisti.

Lux napomínali aj pre Oroscha

V kázni na tému Podstatné znaky manželského spoločenstva sa zakladateľ a predstavený Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach venoval vplyvu liberalizmu na rodinu a spoločnosť. „Čo najviac ohrozuje dnešné rodiny? Liberalizmus. Tak ako to počujete. Liberalizmus, liberalizmus, liberalizmus. Ten najviac ohrozuje naše rodiny. (...) Povinnosť otca je chrániť pred škodlivým liberalizmom, ktorý sa krásne maskuje a vkráda aj do cirkvi. Volá sa to kresťanský liberalizmus,“ kázal kňaz Kuffa, podľa ktorého aj fašizmus a komunizmus vzišli z liberalizmu.

V kázni tiež opakovane chválil vtedajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý sa podľa Kuffu osobne vložil do sprísnenia potratovej legislatívy a odstúpenia od Istanbulského dohovoru. Naopak, kritika sa ušla prezidentke Zuzane Čaputovej a vtedajšiemu ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi.

Len deň predtým pritom predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský a spišský diecézny biskup Štefan Sečka, do ktorého diecézy Kuffa patrí, vydali stanovisko, v ktorom zdôraznili, že klerici sa nesmú zapájať do verejnej propagácie politických strán. Vyslovene pritom spomenuli meno Mariána Kuffu. Ten sa však v kázni bránil tým, že on ľuďom nehovorí, koho majú voliť, ale podľa akých zásad sa majú rozhodovať.  

Úryvok z homílie Mariána Kuffu počas Trnavskej novény

„Kto sú naši bratia liberáli? To sú tí nezodpovední chlapci a dievčatá, ktorí berú bomby do ruky. Aké bomby? Tie, ktoré zabíjajú náš národ, spôsobujú genocídu nášho národa. Ktoré sú to? Potrat – fyzická vražda nevinného. Gender – morálna vražda nevinného. Eutanázia – fyzická vražda našich dospelých, v Belgicku už aj detí. Registrované partnerstvá – morálna vražda našich manželstiev. Istanbulský dohovor – prefíkane zamaskovaná diabolská ideológia gender.

Preto nebudeme voliť liberálov. Nie preto, že sú naši nepriatelia, ale preto, že ich filozofia je neprijateľná a zabíja náš národ. To treba nahlas povedať. Oni nie sú naši nepriatelia, sú to naši bratia a chránime tým aj ich, keď ich nebudeme voliť, lebo podporujú tú filozofiu, ktorá zabíja náš národ. Takto to má celé Slovensko nahlas. Možno verejne kážem naposledy, nevadí. Nevadí, hovorím to z lásky k svojmu národu. Boh mi vidí do duše.“  

Aktuálne rozhodnutie licenčnej rady nie je prvým, ktorým sankcionovala katolícku televíziu za vyjadrenia prednesené počas svätých omší. Minulý rok sa zaoberala aj homíliou trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, v ktorej krátko pred prvým kolom prezidentských volieb v priamom prenose kritizoval niektorých kandidátov. Písali sme o tom aj na Postoji.

Rada napokon dospela k rovnakému rozhodnutiu ako v prípade Kuffovej kázne – televízii Lux udelila najnižšiu možnú sankciu, teda upozornenie na porušenie zákona.

„Rada pre vysielanie a retransmisiu uložila sankciu upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi TV LUX, s. r. o. (programová služba TV LUX) za porušenie § 16 ods. 2 písm. c) ZVR v spojení s § 11 ods. 7 zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani, ku ktorému došlo počas volebnej kampane dňa 10. 3. 2019 odvysielaním programu Svätá omša, ktorý nebol programom stanoveným v § 11 ods. 2 a 5 a § 12 ods. 5 zákona o volebnej kampani a mohol ovplyvniť hlasovanie voličov v neprospech kandidátov na prezidenta Zuzany Čaputovej a Eduarda Chmelára,“ uvádza zápisnica zo zasadnutia.

Hlasovanie o tomto rozhodnutí pritom nebolo jednoznačné: päť členov Rady vrátane predsedníčky Marty Danielovej hlasovalo za, traja členovia boli proti a jeden sa zdržal.

Inzercia

Ako sme písali pred rokom, licenčná rada v minulosti riešila aj pastiersky list košického arcibiskupa Bernarda Bobera, ktorý prečítal počas svätej omše vysielanej v priamom prenose RTVS niekoľko týždňov pred referendom o rodine v roku 2015. Napriek 19 sťažnostiam licenčná rada napokon správne konanie zastavila, pretože porušenie zákona sa nepreukázalo.

Upozornením na porušenie zákona bola televízia Lux opakovane sankcionovaná aj za diskusné relácie o kultúrno-etických témach, v ktorých Rade chýbala názorová protistrana – teda zástancovia tzv. ideológie rodovej rovnosti, registrovaných zväzkov či odporcovia ústavnej ochrany manželstva.    

Advokát: Dozrel čas na zmenu legislatívy

Hovorkyňa licenčnej rady pre Postoj uviedla, že „bez ohľadu na to, či ide o katolícke, verejnoprávne či súkromné médium, povinnosti vyplývajúce zo zákona o vysielaní a retransmisii týkajúce sa plurality názorov v rámci programovej služby platia pre všetkých vysielateľov rovnako“.

Na otázku, ako má televízia zabezpečiť informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu pri kázni, ktorá je subjektívnou výpoveďou kazateľa a navyše je vysielaná v priamom prenose, hovorkyňa Čaučíková odpovedala, že len čo sa kázeň dostane do vysielania, vysielateľ nesie zodpovednosť za prípadné porušenie ustanovení zákona, pričom úlohou ani snahou Rady nie je určovať spôsob ani techniku, ako má vysielateľ zabezpečiť plnenie zákonných povinností.

Zároveň uviedla, že pokiaľ nejde o spravodajské a politicko-publicistické programy, tak odlišné názory nemusia byť prezentované v rámci toho istého programu, teda napríklad kázne, ale stačí, aby v primeranom časovom horizonte dostali priestor v inom vysielaní.

„Keďže Rada nezaznamenala, že by vysielateľ vo svojej programovej službe poskytol dostatočný priestor aj názorom, ktoré by poukázali na predmetné oblasti aj z pohľadu zástupcov liberálnych ideológií, či už v priebehu predmetného programu, resp. primerane pred ním alebo následne po ňom, a to v relevantnej časovej súvislosti, a ani vysielateľ v rámci správneho konania neuviedol v tejto súvislosti na svoju obranu nič, došlo k porušeniu povinnosti zabezpečiť všestrannosť informácií a názorovú pluralitu v rámci programovej služby TV LUX,“ dodala hovorkyňa licenčnej rady.

„Chápem Radu, musí dodržať zákon, koná najmiernejším spôsobom,“ reaguje na aktuálny prípad advokát Igor Chovan, ktorý sa špecializuje na mediálne právo a v minulosti pracoval aj pre Radu pre vysielanie a retransmisiu.

Zároveň je však presvedčený, že je zbytočné regulovať informačnú všestrannosť a pluralitu názorov vo všetkých podobných televíznych a rozhlasových programoch. „Nepodceňujme divákov. Pri dnešnej obrovskej ponuke najrôznejších informačných zdrojov, pokiaľ bude ktorákoľvek televízia príliš tendenčná, zvolia si iný zdroj. A televízia príde o sledovanosť,“ myslí si Chovan, podľa ktorého politicky dozrel čas na legislatívnu zmenu, aby viac nevznikali takéto nezmyselné situácie.

„Pri moci sú pravicové strany, ktoré kladú väčší dôraz na individualitu a individuálne práva občana, treba rešpektovať viac slobodu vyjadrovania,“ konštatuje advokát, ktorý by, naopak, privítal prísnejšiu reguláciu v oblasti ochrany maloletých a mládeže pred nevhodným obsahom, ako je násilie, pornografia na internete či reklama na nezdravé jedlá a nápoje.

„Tu akoby zastal čas. Respektíve ak aj nejaká chabá regulácia existuje, nie je účinná. Stačí si otvoriť internet, pozrieť televíziu alebo prečítať zdravotnícke štatistiky o stúpajúcej obezite a iných zdravotných problémoch v populácii,“ dodáva Chovan.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.