Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. august 2020, 17:20

Prolife

Poslanec Čepček z OĽaNO predložil nový návrh zákona o potratoch

Poslanec Čepček z OĽaNO predložil nový návrh zákona o potratoch

Zdroj foto: Facebook Š. P. Kováč

Zákon by zaviedol poľský model. Ruší potraty na požiadanie a obmedzuje potratovú turistiku.

Poslanec Martin Čepček v piatok päť dní pred začiatkom mimoriadnej schôdze parlamentu predložil v Národnej rade návrh zákona, ktorým upravuje interrupčný zákon. Od novely zákona z dielne poslancov okolo Anny Záborskej, ktorá je už v druhom čítaní, sa líši hlaven tým, že neumožňuje potraty na požiadanie.

Možnosť potratu ponecháva len v štyroch prípadoch: pri vážnom ohrození života a zdravia matky, pri diagnostikovaní ťažkého poškodenia zdravia nenarodeného dieťaťa do 24. týždňa tehotenstva a v prípade znásilnenia do 12. týždňa. Ak došlo k spáchaniu trestného činu na matke, žena sa musí preukázať vyjadrením prokurátora potvrdzujúcim dôvodné podozrenie.

V návrhu zákona sa tiež píše, že žena pred vykonaním umelého ukončenia tehotenstva potratom v prípade ťažkého poškodenia plodu dieťaťa musí mať nezávislé lekárske správy od minimálne dvoch lekárov z odboru gynekológia a pôrodníctvo. "Navrhovaná právna úprava má za cieľ vyhnúť sa prípadom potratov zdravých detí, ktorých matky boli zdravotníckymi pracovníkmi presviedčané o tom, že budú mať postihnuté dieťa," píše sa v dôvodovej správe.

Návrh zákona ruší tiež možnosť potratovej turistiky cudzinkám. Čas na rozmyslenie si potratu sa podobne ako v návrhu poslancov okolo Anny Záborskej predlžuje na 96 hodín, teda štyri dni. Zákon rovnako zakazuje propagáciu potratov, vyvíjanie akéhokoľvek nátlaku alebo nútenia matky k umelému ukončeniu tehotenstva. Tiež mení terminológiu z „umelého prerušenia tehotenstva“ na „umelé ukončenie tehotenstva“.

Zdravotnícky pracovník je podľa návrhu zákona tiež povinný bez zbytočného odkladu oznámiť orgánom činným v trestnom konaní skutočnosti nasvedčujúce tomu, že matku k umelému ukončeniu tehotenstva potratom niekto núti násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy.

Čepček navrhol tiež zakotviť v zákone, že potrat nie je odporúčané riešenie. Tvrdí, že jeho návrh zlepšuje potratový zákon, a to poskytnutím vyššej ochrany nenarodenému dieťaťu a "odstránením diskriminácie na základe veku dieťaťa tým, že odstraňuje bezdôvodné potraty".

Možnosť pre poslancov hlasovať v súlade s koaličnou zmluvou

V dôvodovej správe sa píše, že navrhovaný zákon zlepšuje potratový zákon a chráni nenarodené deti a ich matky pred bezdôvodnými umelými potratmi. V správe predkladateľ hovorí, že heslo ,Moje telo, moja voľba‘ na ospravedlnenie práva zabiť nenarodené dieťa je vedecky prekonané. 

Po jednotlivých týždňoch tiež opisuje, v akých štádiách sa práve nenarodené dieťa nachádza a aké životné funkcie nadobúda. 

Inzercia

„Odborníci odhadujú, že 10-týždňové dieťa má približne 90 % zo 4 500 častí tela, ktoré sa nachádzajú u dospelých. To znamená, že približne 4 000 stálych častí tela je prítomných len osem týždňov po počatí. Je neuveriteľné, že toto vysoko komplexné 10-týždňové embryo má okolo 15 gramov a od hlavy po päty meria takmer 8 centimetrov. Do tohto momentu je dnes na Slovensku možné dieťa bezdôvodne zabiť,“ píše predkladateľ v správe.

Odvoláva sa aj na oxfordských vedcov, ktorí dokázali, že srdce začína biť už 16. deň po počatí.

„Naši kolegovia z KÚ predložili zákon zameraný na podporu matky. Mnohí koaliční poslanci chcú tiež chrániť tlčúce srdce dieťaťa, ale nehlasovali za predošlé zákony podané opozíciou. Dávame im možnosť v súlade s koaličnou zmluvou hlasovať za deti,“ povedal po predstavení návrhu zákona Martin Čepček. 

Čepček je tiež jedným z poslancov koalície, ktorí v júli podporili návrh kotlebovcov o interrupciách. Jeden z týchto návrhov, podobne ako ten súčasný, prinášal zmenu legislatívy podľa poľského modelu.

Návrh Záborskej nepokladajú za dostatočný

Poslanec Národnej rady Martin Čepček, niekdajší riaditeľ cirkevného centra voľného času a aktivista proti hazardu, ktorý sa do parlamentu dostal zo 43. miesta kandidátky OĽaNO, predložil zákon za prítomnosti svojej poslaneckej asistentky Vandy Rybanskej, ďalej Kataríny Kapinajovej z projektu 9 mesiacov za život a spisovateľa Štefana Patrika Kováča.

Katarína Kapinajová, ktorej iniciatíva zviditeľňuje problematiku potratov na miestach, kde sa vykonávajú, na tlačovej konferencií povedala: „Prichádzame do kontaktu s mamičkami po umelom potrate, ktoré sú ním silno poznačené. Tiež zažívame radosť mamičiek, ktoré sa aj v najťažších životných situáciách rozhodli dieťa prijať. Žiadna z nich svoje rozhodnutie neľutovala.“

Kováč na svojom profile na sociálnej sieti napísal, že návrh poslancov Anny Záborskej a Richarda Vašečku nepokladali za dostatočný, pretože podľa jeho slov prakticky pomáha len žene. „Chceme pomôcť aj nevinnému dieťaťu. Poslanci za koalíciu mali problém hlasovať za opozičné návrhy, teraz by už nemali mať,“ uviedol.

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Poľsko od soboty zavedie povinnú karanténu pre cestujúcich zo Slovenska a Českej republiky, oznámil poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Výnimku budú mať tí, ktorí sa preukážu negatívnym výsledkom testu na nový koronavírus nie starším ako 48 hodín alebo certifikátom o zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. (tasr)

pred 45 minútami

Strana Za ľudí ponúkla premiérovi Igorovi Matovičovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva už na jeseň, vyhlásila predsedníčka strany Veronika Remišová. "Strana Za ľudí ponúkla premiérovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva nie politickým nominantom, ale odborníkom už na jeseň, keď sa situácia zhoršovala. Náš návrh odmietol," poznamenala Remišová. Diskusia o personálnych zmenách medzi lídrami koalície by sa mala podľa nej konať za zatvorenými dverami a nie cez médiá. (tasr)

pred hodinou

Bratislavský policajný vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci zabitia 34-ročnej Violy Macákovej. "Bližšie informácie, ktoré viedli k zastaveniu trestného stíhania, poskytne Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá si uplatnila právo informovať o prípade," napísala polícia na sociálnej sieti. 

pred hodinou

Vláda upustila od sankcií za neplnenie daňových povinností za 33 miliónov eur, uviedol to na brífingu minister financií Eduard Heger v súvislosti so schváleným nariadením o upustení od vyrubenia úroku z omeškania a uloženia sankcie.

pred 2 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Martin Valjent predĺžil zmluvu so španielskym druholigistom RCD Mallorca. Dvadsaťpäťročný obranca podpísal nový kontrakt s platnosťou do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Irackého imáma, ktorý je považovaný za hlavného predstaviteľa džihádistov z Islamského štátu v Nemecku, odsúdili na desať a pol roka odňatia slobody. Abú Walá pôsobil v neslávne známej mešite v Hildesheime, ktorá priťahovala islamistov z celej krajiny, medzičasom ju však postavili mimo zákona. (tasr)

Inzercia

Inzercia