Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2015, 16:29

Po zlom vlaňajšku sa tento rok hroznu darilo, vína budú nadštandardné

Pre červené vína sa podľa jej informácií ukazuje, že tento ročník bude výnimočne dobrý

Tohtoročná kvalita hrozna v SR je veľmi dobrá. "Hrozno je zdravé, aj keď ho zo začiatku potrápila múčnatka, ktorú však vinohradníci zvládli. Podarilo sa im vinič ošetriť a bez väčších problémov zachrániť úrodu," uviedla pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Keďže však minulý rok bol na úrodu hrozna veľmi skúpy a náročný aj na výskyt chorôb, tak tento ročník sa radí medzi štandardné roky čo sa týka množstva," upozornila.

Pre červené vína sa podľa jej informácií ukazuje, že tento ročník bude výnimočne dobrý. "Počasie úrode prialo, bolo veľmi teplo, odbúravanie kyselín sa začalo už na kroch. Hrozno bude mať vysokú cukornatosť, vína by mali byť skoro zrelé a vhodné na konzumáciu," doplnila.

Biele vína, hlavne neskoršie dozrievajúce odrody, vykazujú podľa Holeciovej zaujímavé charakteristiky. "Aj pri nich je výborná cukornatosť, v niektorých regiónoch môžu vykazovať nižšie kyseliny, čo sa prejaví vo väčšej vyzretosti vína, ako keby boli vína trochu staršie," podčiarkla.

"Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku sa mimoriadne teší tohtoročnej úrode hrozna. Vinohradníci odhadujú, že v tomto roku vypestujú okolo 34.000 hektolitrov, čo je oproti vlaňajšku viac o 20 %," dodala hovorkyňa SPPK.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 3 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.