Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2020, 10:30

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo priletel na návštevu Českej republiky

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo priletel na návštevu Českej republiky

Foto - TASR/AP

Okrem našich západných susedov navštívi minister zahraničných vecí USA Slovinsko, Rakúsko a Poľsko.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pricestoval v utorok do Česka, kde začal svoju päťdňovú cestu po krajinách strednej Európy. Pompeo strávi v Česku dva dni, informuje tlačová agentúra AFP.

Šéf diplomacie USA absolvuje v utorok so svojím českým náprotivkom Tomášom Petříčkom návštevu Plzne, kde vzdá hold americkým vojakom, ktorí v roku 1945 toto západočeské mesto oslobodili.

V stredu sa stretne s predstaviteľmi českých a amerických technologických spoločností, s ktorými bude diskutovať o najnovšej generácii mobilnej komunikácie a mobilnej sieti 5G. Na programe má následne stretnutie s českým premiérom Andrejom Babišom.

Pompeo tiež vystúpi s prejavom v českom Senáte a absolvuje krátke stretnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom.

Nasledujúci deň sa presunie do Slovinska, kde podpíše bilaterálnu dohodu o bezpečnosti 5G.

Ešte v priebehu štvrtka pocestuje do Rakúska, kde sa stretne so spolkovým kancelárom Sebastianom Kurzom. Plánuje s ním rokovať o americko-rakúskych obchodných záležitostiach a zapojení sa Rakúska do mierových misií vo svete.

Inzercia

Poslednou zastávkou amerického ministra zahraničných vecí bude v sobotu Poľsko, kde bude s tamojšími činiteľmi rokovať o premiestnení vojakov stiahnutých z Nemecka.

Pentagón nedávno oznámil, že Spojené štáty stiahnu z Nemecka domov približne 6400 členov armádneho personálu a takmer 5600 ďalších preložia do iných spojeneckých štátov NATO.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak uviedol, že USA rozmiestnia v Poľsku najmenej 1000 dodatočných vojakov.

Pompeo sa počas európskej cesty bude zároveň usilovať presvedčiť jednotlivé krajiny, aby sa stránili čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei, ktorý Washington považuje za hrozbu, keďže sa ujíma vedenia v internete piatej generácie. Pompeo bude tiež presadzovať zníženie energetickej závislosti Európy od Ruska.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.