Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2020, 11:10

Protivládni demonštranti v Bulharsku opäť postavili stanové tábory a blokády

Stalo sa tak iba deň po tom, ako ich polícia odstránila s vysvetlením, že blokujú ulice a obťažujú miestnych obyvateľov. 

Okrem hlavného mesta Sofia sa zhromaždenia odporcov súčasnej vlády konali v piatok večer aj v mestách Varna či Plovdiv. Demonštranti v Sofii v noci na sobotu obsadili niekoľko dôležitých križovatiek a postavili aj tri nové stanové tábory chránené barikádami z kontajnerov na odpad, lavičkami či betónovými kvetináčmi.

Napriek predchádzajúcim varovaniam polícia, že budovanie zátarás a stanových táborov nedovolí, zatiaľ proti demonštrantom nezasiahla. Z policajných zdrojov sa však v sobotu dostali na verejnosť informácie, že demonštranti si pripravili kamene a fľaše na prípadnú obranu pri zásahu polície.

Protesty proti súčasnej bulharskej vláde vypukli 9. júla a ich účastníci žiadajú demisiu vlády a nové voľby. Vládu premiéra Bojka Borisova z konzervatívnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB), ktorá je pri moci od roku 2017, obviňujú demonštranti z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov. Zároveň žiadajú odstúpenie Borisova i generálneho prokurátora Ivana Geševa.

Borisov v stredu pripustil svoju rezignáciu, ale s podmienkou pokračovania súčasnej vlády do marca roku 2021. Vládna koalícia však potom na svojom stretnutí vo štvrtok rozhodla, že Borisov zostane premiérom. Prieskumy verejnej mienky tento týždeň ukázali, že prebiehajúca vlna protestov v Bulharsku znižuje podporu Borisova a jeho konzervatívnej strany GERB u potenciálnych voličov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.