Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2020, 09:49

Koronakríza

Na Slovensku pribudlo najviac prípadov od apríla, jeden pacient dnes zomrel

Na Slovensku pribudlo najviac prípadov od apríla, jeden pacient dnes zomrel

Ilustračné foto – TASR

Laboratóriá vykonali 2 667 testov a objavili 63 pozitívnych prípadov. Najviac v okresoch Trenčín, Bánovce nad Bebravou a Bratislava. Dnes pribudlo aj jedno úmrtie v trenčianskej nemocnici. Vedec Pavol Čekan sa pýta, či je to ešte stále „pohodička“.

Slovensko po včerajšom prírastku 63 prípadov eviduje celkovo 2 480 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a doposiaľ 30 úmrtí.

Dnes pribudlo jedno úmrtie v trenčianskej nemocnici. Zosnulý je 71-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení.

„Pitva zosnulého ukázala, že príčinou úmrtia bola rozvinutá pľúcna forma COVID-19 a následné zlyhanie dýchania,“ uviedla hovorkyňa. Pacient bol na COVID-19 pozitívne testovaný formou RT-PCR metódy.

Pozitívne testovaných bolo počas stredy 32 žien a 31 mužov vo veku od 15 do 81 rokov v okresoch Trenčín (15), Bánovce nad Bebravou (14), Bratislava (10), Prievidza (6), Vranov nad Topľou (4), Košice (3), Poprad (2), Ilava (2), Prešov (1), Čadca (1), Malacky (1), Stará Ľubovňa (1), Rožňava (1), Nové Mesto nad Váhom (1) a Považská Bystrica (1), priblížilo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Hospitalizovaných je 29 pacientov, z toho u 11 potvrdili ochorenie COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti a na pľúcnej ventilácii je zhodne po jednom človeku. Vyliečilo sa 47 pacientov, spolu tak v krajine ochorenie prekonalo 1 824 ľudí.

Z analýzy šírenia ochorenia COVID-19, ktorú na základe údajov z Epidemiologického informačného systému EPIS spracovali Jana Námešná a Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, vyplýva, že v júli sa na Slovensku každý deň zistilo priemerne 21 nových prípadov.

V júli laboratóriá vykonali 52 784 testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívnych 650 testovaných, teda 1,24 percenta. V analyzovanom období bolo 395 prípadov ochorenia (61 percent) bez klinických príznakov a respiračnú formu ochorenia malo 198 nakazených (30 percent). Febrilnú formu malo 42 prípadov, šesťkrát regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali pľúcnu formu a ojedinele sa vyskytla aj senzorická a črevná forma.

Najčastejšie boli chorí ľudia vo veku od 24 do 34 rokov, no ochorenie COVID-19 sa vyskytlo vo všetkých vekových skupinách. Najmenej často u detí do desať rokov. Počas júla úrady zaznamenali najvyšší výskyt nového koronavírusu v Trenčianskom kraji, nasledujú Bratislavský, Prešovský a Žilinský kraj.

Čekan sa pýta, či nárast prípadov je ešte v „pohodičke“

Potom čo dnes pribudlo 63 nových prípadov, na sociálnej sieti uverejnil status vedec Pavol Čekan, pod ktorým s matematikom Richardom Kollárom polemizuje o opatreniach proti šíreniu koronavírusu a dostupných dátach.

Čekan niekoľko dní predtým tiež vyjadril obavu z toho, ako sa štát pripravuje podľa jeho slov na „veľmi pravdepodobnú druhú vlnu pandémie COVID-19 prepojenú s chrípkou“. Tiež uviedol, že podľa jeho informácií PCR testy na Slovensku dochádzajú.

Úrad verejného zdravotníctva na margo toho potvrdil, že zo 100-tisíc testov, ktoré štát dostal, majú štátne laboratóriá k dispozícií ešte okolo 40-tisíc.

Podľa informácií denníka Postoj momentálne prebieha verejné obstarávanie na zakúpenie nových testov.

Nákaza sa šíri vo firmách v Trenčíne a Bánovciach nad Bebravou

V pondelok objavili hygienici ohnisko nákazy v kovospracujúcej firme v Bánovciach nad Bebravou, kde v súvislosti s epidémiou otestovali približne 120 ľudí.

Inzercia

„Testovali sme všetkých stálych zamestnancov, ktorých je 110, ako i živnostníkov,“ povedala v pondelok regionálna hygienička Ľudmila Bučková. Hygienici podľa nej nedokázali presne určiť, odkiaľ nákaza prišla.

„Všetkým zamestnancom sme nariadili karanténu, a to do doby ďalšieho negatívneho testovania. Závod je tak v súčasnosti zatvorený. Naďalej vyhľadávame kontakty pozitívne testovaných,“ priblížila.

V súvislosti s nárastom v okrese Bánovce nad Bebravou ide podľa hovorkyne ÚVZ Daši Račkovej zväčša o kontakty už potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 vo firme. „Ide najmä o rodinných príslušníkov, ktorí boli už pred testovaním v domácej izolácii,“ spresnila.

V rámci epidemiologického vyšetrovania kontaktov pozitívnych prípadov lokálnej epidémie v Bánovciach nad Bebravou hygienici podľa nej identifikovali aj kontakty vo výrobnom závode v Trenčíne, u ktorých sa následne potvrdil pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Pre nový koronavírus zostala v karanténe tak pätina zamestnancov daného závodu.

„Pre zamestnancov výrobného bloku, v ktorom boli potvrdené prípady ochorenia COVID-19, sa vydávajú karanténne opatrenia vrátane osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti s následným testovaním na ochorenie COVID-19. Spoločnosť zabezpečí odber vzoriek biologického materiálu na vyšetrenie metódou RT-PCR u všetkých zamestnancov výrobnej haly. Karanténne opatrenia sa týkajú pätiny zamestnancov spoločnosti,“ priblížila Račková.

RÚVZ Trenčín podľa nej nariadil spoločnosti ďalšie opatrenia vo vzťahu k ostatným priestorom a zamestnancom, a to dezinfekciu vonkajších a vnútorných priestorov či dezinfekciu autobusov, pričom opatrenia sa vykonajú aj v prepravnej spoločnosti, ktorá realizuje dopravu zamestnancov do a z práce.

„Vzhľadom na to, že medzi pozitívnymi prípadmi sú aj zahraniční zamestnanci, opatrenia budú vykonané aj v rámci ubytovacích priestorov,“ doplnila.

V územnej pôsobnosti RÚVZ Trenčín sú v súčasnosti v karanténe zamestnanci štyroch firiem, a to so sídlom v Bánovciach nad Bebravou, Starej Turej, Potvoriciach (okres Nové Mesto nad Váhom) a Trenčíne.

Nové prípady ochorenia COVID-19 zistili i v územnej pôsobnosti RÚVZ Prievidza, ide zväčša o úzke kontakty už potvrdeného prípadu, kde bolo ohnisko nákazy v rodine. Podľa Račkovej nejde o komunitné šírenie ochorenia COVID-19, ale o jeho lokálne ohraničené šírenie.

Pozitívne testovaní z Bratislavského kraja majú ľahký priebeh ochorenia

V Bratislavskom kraji pribudlo v stredu 11 potvrdených prípadov na COVID-19, ide o šesť mužov a päť žien. Všetky osoby sa nachádzajú v domácej karanténe, pričom majú iba ľahký priebeh ochorenia alebo sú bez príznakov.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová.

Medzi potvrdenými prípadmi sú osoby s pozitívnou cestovateľskou anamnézou – šesť osôb pricestovalo na Slovensko z Ukrajiny, jedna osoba sa vrátila z Kanady cez Českú republiku, jedna osoba docestovala zo Španielska, jedna osoba nahlásila návrat z Ruska.

„Ďalšie dve osoby sú občanmi Slovenskej republiky a nemajú vedomosť o tom, že boli v kontakte alebo sa stretli s pozitívnou osobou,“ priblížila hovorkyňa.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Minister zdravotníctva Marek Krajčí mal negatívny test na nový koronavírus. Je však stále chorý a potrebuje sa doliečiť. Informoval o tom na sociálnej sieti. V izolácii ostal po tom, čo mal pracovné stretnutie s pozitívnou osobou.

pred 58 minútami

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť odmieta všetky obvinenia poukazujúce na prekročené limity rádioaktivity v kanáli Manivier, pretekajúcom cez obec Žlkovce v okrese Hlohovec. Informácie interpretované treťou stranou považuje spoločnosť za zavádzajúce, bez relevantných argumentov a odborných štúdií. "Spoločnosť JAVYS preto poskytne verejnosti k predmetnej téme v najbližších dňoch odborné stanovisko," informovala hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

pred hodinou

„Režim na hraniciach je otvorená otázka. Nikto nechce zavrieť hranice spôsobom, akým boli počas prvej vlny,“ povedal v Sobotných dialógoch podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga. 

 

pred hodinou

Britský pretekár F1 Lewis Hamilton dosiahol najlepší čas v záverečnom treťom tréningu na Veľkú cenu Ruska. Úradujúci master sveta časom 1:33,279 min predstihol o 776 tisícin sekundy svojho tímového kolegu z Mercedesu Fína Valtteriho Bottasa. Tretí bol na okruhu v Soči Španiel Carlos Sainz. 

pred 2 hodinami

Ak situáciu považujeme za alarmujúcu, krízový štát by už mal zasadať a prijať opatrenia, ktoré by mohli platiť už od pondelka. Atmosféra v spoločnosti je zle nastavená a prispievajú k tomu aj vyjadrenia premiéra, povedal Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy.