Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. august 2020, 21:10

Emeritný pápež

Netreba mať vážne obavy o zdravie Benedikta XVI., tvrdí Vatikán

Netreba mať vážne obavy o zdravie Benedikta XVI., tvrdí Vatikán

Emeritný pápež Benedikt XVI. FOTO TASR/AP

Reagoval tak na Benediktovho životopisca Petra Seewalda, ktorý povedal, že emeritný pápež je „mimoriadne slabý“. 

Vatikán v pondelok oznámil, že bývalý pápež Benedikt XVI. nie je zdravotne v mimoriadne zlom stave.

Zdravie Benedikta XVI. "nie je dôvodom na mimoriadne znepokojenie, najmä vzhľadom na to, že 93-ročný pápež prekonáva najakútnejšie štádium bolestivej choroby", napísal vatikánsky tlačový úrad a citoval pritom pápežovho osobného tajomníka Georga Gänsweina.

Bavorské noviny Passauer Neue Presse (PNP) citovali pápežovho životopisca Seewalda, podľa ktorého Benedikt XVI. trpí erysipelasom na tvári - infekčnou chorobou, pre ktorú sú charakteristické vyrážky a silná bolesť a ktorá je známa aj pod názvom "ruža".

"Podľa Seewalda je emeritný pápež teraz mimoriadne slabý. Jeho intelektuálne schopnosti a pamäť nie sú ovplyvnené, ale jeho hlas je sotva počuteľný," napísal PNP.

Seewald údajne Benedikta XVI. navštívil uplynulú sobotu v Ríme, aby mu podľa denníka predstavil jeho novú biografiu.

"Počas stretnutia bol emeritný pápež napriek svojej chorobe optimistický a povedal, že ak sa mu sily vrátia, možno sa opäť vráti k písaniu," dodal podľa novín Seewald.

Inzercia

Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Ratzinger, ešte v júni zavítal do Nemecka, aby navštívil svojho chorého staršieho brata Georga.

Išlo o vôbec prvú Benediktovu cestu mimo Talianska od jeho prekvapujúceho odstúpenia z pápežského stolca v roku 2013.

Dva týždne po jeho návšteve 96-ročný Georg Ratzinger zomrel. Bratia si boli celý život veľmi blízki, obaja boli kňazi, pričom vysvätení boli v ten istý deň v júni 1951.

Odstúpenie Benedikta XVI. z pápežského úradu bolo prvé za takmer 600 rokov. Ako dôvod uviedol zdravotné dôvody. Následne sa utiahol do malého niekdajšieho kláštora vo Vatikáne a na verejnosti sa objavuje len veľmi zriedka. 

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.