Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2020, 17:06

Koronavírus

Deutsche Telekom a SAP majú vyvinúť aplikáciu upozorňujúcu na riziko nákazy v EÚ

Nemecký telekomunikačný gigant Deutsche Telekom a nemecká softvérová firma SAP informovali, že Európska komisia ich požiadala o vytvorenie platformy, ktorá by spájala všetky aplikácie upozorňujúce na riziko nákazy koronavírusom a existujúce v členských štátoch EÚ.

Nemecký telekomunikačný gigant Deutsche Telekom a nemecká softvérová firma SAP v piatok informovali, že Európska komisia ich požiadala o vytvorenie platformy, ktorá by spájala všetky aplikácie upozorňujúce na riziko nákazy koronavírusom a existujúce v členských štátoch EÚ.

Zmluva s EK je "takmer hotová", potvrdil hovorca spoločnosti Deutsche Telekom pre agentúru DPA.

Táto platforma by mala umožniť vzájomnú komunikáciu sledovacích aplikácií, ktoré už v rôznych krajinách EÚ existujú, a to tak, aby výstraha o možnom kontakte alebo blízkosti nakazenej osoby fungovala aj za hranicami domovského štátu používateľa.

Projekt by spočiatku zahŕňal krajiny, ktoré používajú podobné decentralizované riešenia na ukladanie údajov ako nemecká aplikácia. Takýmto sú napríklad Holandsko, Rakúsko alebo Dánsko, písal nemecký týždenník Wirtschaftswoche.

Nemeckú varovnú aplikáciu pred rizikom kontaktu s osobou nakazenou koronavírusom vyvinuli spoločnosti Telekom a SAP. Nedávno v aplikácii detekovali technické problémy, ktoré však boli už medzičasom odstránené, uviedla DPA.

Inštitút Roberta Kocha, spolkový ústav pre kontrolu a prevenciu chorôb so sídlom v Berlíne, v polovici júla informoval, že nemecká aplikácia zaznamenala 16 milónov dobrovoľných stiahnutí do mobilných telefónov.

DPA dodala, že varovné aplikácie jednotlivých štátov nateraz nie sú schopné komunikovať "cez hranice".
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 6 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)