Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 19:31

Pápež František vymenoval nového člena Pápežskej akadémie spoločenských vied

Je ním bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. 

Pápež František vymenoval bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho za člena Pápežskej akadémie spoločenských vied. Oznámil to v piatok Vatikán, informovala tlačová agentúra Reuters.

Akadémia, think-tank založený v roku 1994 ako sesterská inštitúcia staršej Pápežskej akadémie vied, pravidelne usporadúva medzinárodné sympóziá o spoločenských problémoch, ako je obchodovanie s ľuďmi, novodobé otroctvo či oddlženie.

Na týchto stretnutiach sa zúčastňujú svetové kapacity vo svojom odbore a pripravujú správy, ktoré pápež následne využíva ako sprievodcu v mimonáboženských otázkach.

Draghi, taliansky ekonóm, ktorý sa počas svojho pôsobenia na čele ECB zaslúžil o záchranu eura, bude na novom poste zodpovedný za výber tém pre konferencie a rozhodovanie, koho na ne pozvať. Z postu šéfa ECB odstúpil po ôsmich rokoch vlani v októbri.

Sympóziá sa konajú v Letohrádku Pia IV. situovanom vo Vatikánskych záhradách, ktorý bol postavený v roku 1561 ako letné sídlo pápeža Pia IV.

Svoje ostatné sympózium usporiadala Pápežská akadémia spoločenských vied vo februári, pričom sa na nej zišlo vyše 25 vládnych činiteľov, cirkevných hodnostárov a ekonómov. Témou boli nové podoby solidarity.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.

pred 4 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch,“ dodal. (TASR)