Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2020, 17:01

Matej Tóth sa v nedeľu predstaví na päťkilometrovej trati v Dubnici

Matej Tóth sa v nedeľu predstaví na päťkilometrovej trati v Dubnici

Slovenský chodec Matej Tóth na stupni víťazov pózuje so striebornou medailou, ktorú získal v chôdzi mužov na 50 km na ME v atletike v Berlíne 7. augusta 2018. FOTO TASR/DPA

Slovenský chodec Matej Tóth sa v nedeľu postaví na štart pretekov na 5000 m v 1. kole 7. ročníka obnovenej atletickej ligy. Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 sa v súťaži predstaví po takmer 300 dňoch.

Tóth sa rozhodol pomôcť Dukle Banská Bystrica v úvodnom ligovom kole v Dubnici nad Váhom. "Pre štart v Dubnici som sa rozhodol po utorkovom tréningu, na ktorom som absolvoval kilometrové úseky v tempe pod štyri minúty. Cítil som sa v ňom veľmi dobre," uviedol Tóth pre portál atletika.sk.

Pôvodne sa chystal až na jesenné chodecké preteky v októbri v Dudinciach a Borskom Mikuláši: "Viem, že ešte nemám formu a nie som pripravený na hviezdne výkony, ale chcem si užiť atmosféru pretekov a popritom podporiť atletickú ligu a pomôcť Dukle v súťaži. Preto nemám žiadne konkrétne očakávania, čo sa týka výkonu."

Päťtisícku neabsolvoval Tóth od 28. januára 2018, keď si ju vyskúšal na bratislavskom halovom mítingu Elán. Časom 19:43,70 min skončil tretí za Guatemalčanom Barrondom (19:23,59) a Wrightom z Írska (19:25,20). Pod holým nebom má Tóth najčerstvejší zápis na 5000 m (19:41,75) z 15. septembra 2015 z ligového finále v Banskej Bystrici, kde zvíťazil. "Každopádne, posledný rok či možno až dva som cítil deficit v rýchlostnej príprave, preto sme sa s trénerom Maťom Spišiakom dohodli, že toto letné obdobie využijeme práve na intenzitu," poznamenal Tóth.

V atletickej lige predstaví po vyše trojročnej pauze, naposledy v nej štartoval 22. apríla 2017 v rámci Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši. Na klasickom ligovom kole na ovále súťažil naposledy v ligovom finále v septembri 2019: "Už ma celkom 'cuká', keď vidím, ako sa rozbiehajú atletické a chodecké súťaže, a ako sa našim atlétom darí. Ak budem zdravý, rád by som štartoval aj v ďalších ligových kolách." Tie sú naplánované na 25. júla v Košiciach a 15. augusta v Trnave, finálové bude 15. septembra v Košiciach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.