Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. júl 2020, 13:36

Benedikt XVI.

Zomrel Georg Ratzinger, brat emeritného pápeža

Zomrel Georg Ratzinger, brat emeritného pápeža

Georg Ratzinger v roku 2005. Foto: TASR/AP

Do večnosti odišiel vo veku 96 rokov. Emeritný pápež sa len pred týždňom vrátil z návštevy ťažko chorého brata v Regensburgu. 

Brat niekdajšieho pápeža Benedikta XVI. Georg Ratzinger zomrel vo veku 96 rokov, oznámil v stredu Vatikán. Zomrel krátko pred poludním, len necelé dva týždne po tom, čo emeritný pápež podnikol nečakanú cestu do Nemecka, kde chorého súrodenca navštívil.

Georg Ratzinger bol hospitalizovaný v meste Regensburg v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, kde žil. Bol nadaným hudobníkom a posledným živým príbuzným Benedikta XVI. Boli si veľmi blízki, za kňazov boli vysvätení v ten istý deň, 29. júna 1951.

Kým Joseph sa vybral akademickou dráhou, z ktorej bol neskôr povolaný do hierarchickej služby, hudobne nadaný Georg sa stal dirigentom svetoznámeho katedrálneho zboru Regensburger Domspatzen. Po definitívnom odchode Josepha Ratzingera do Vatikánu v roku 1981, bol Georg jeho pravidelným hosťom.  

„Odjakživa bol môj brat pre mňa nielen spoločníkom, ale spoľahlivým vodcom. Vždy predstavoval orientačný a vzťažný bod jasnosťou a rozhodnosťou svojich rozhodnutí,“ povedal Benedikt XVI. v roku 2008, keď sa mesto Castel Gandolfo rozhodlo udeliť Georgovi Ratzingerovi čestné občianstvo.

Starší z bratov zasa v roku 2011 pri príležitosti vydania knihy Môj brat pápež povedal: „Domov je pre mňa všade, kde stretávam svojho brata.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 5 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)