Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2020, 21:33

Americké lietadlá pri pobreží Aljašky monitorovali štyri ruské prieskumné TU-142

Ruské ministerstvo obrany predtým – 29. mája – zverejnilo zábery na dva americké bombardéry B-1, ktoré Rusko monitorovalo po ich preletoch nad Baltským a Čiernym morom v blízkosti územia Ruska.

Americké vojenské lietadlá v sobotu asi osem hodín monitorovali neďaleko Aljašky let štyroch ruských prieskumných strojov, informovala agentúra AFP.

Ruské stroje TU-142 sa dostali do vzdialenosti asi 65 námorných míľ južne od reťazca Aleutských ostrovov a v aljašskej identifikačnej zóne protivzdušnej obrany (ADIZ) sa nachádzali osem hodín.

Severoamerické letecké obranné velenie (NORAD) vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Twitter napísalo, že ruské lietadlá zostali v medzinárodnom vzdušnom priestore a nevstúpili do vzdušného priestoru USA alebo Kanady.

ADIZ je oblasť, v ktorej pohyb lietadiel monitorujú letecké sily jednej alebo viacerých spriatelených krajín, takže majú viac času na reakciu na nepriateľské konanie, napísala agentúra AFP.

USA vytvorili štyri z týchto zón a ďalšie si založilo aj viac ako tucet iných štátov.

Ako poznamenala AFP, tento mesiac je to už štvrtý takýto incident neďaleko Aljašky.

Ruské ministerstvo obrany pred tým - 29. mája - zverejnilo zábery na dva americké bombardéry B-1, ktoré Rusko monitorovalo po ich preletoch nad Baltským a Čiernym morom v blízkosti územia Ruska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.