Od pondelka začne chodiť v Hornom Rakúsku do školy 313 detí utečencov

Od pondelka sa do školských lavíc v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko zaradí 313 detí utečencov, informovala dnes tlačová agentúra APA s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

"To je počet, ktorý vieme veľmi dobre zvládnuť," povedala členka krajinskej vlády pre oblasť školstva, vedy a výskumu Doris Hummerová na stredajšej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom krajinskej školskej rady Fritzom Enzenhoferom.

Iba pre porovnanie navštevuje k dnešnému dňu v Hornom Rakúsku školskú dochádzku 500 detí žiadateľov o azyl; v čase balkánskej krízy ich bolo okolo 6000, píše APA.

Na úrovni krajinskej školskej rady zriadili v Hornom Rakúsku v dôsledku migračnej vlny koordinačné oddelenie, v rámci ktorého spolupracujú pedagógovia, psychológovia a právnici. Jeho členovia problémy neočakávajú.

Deti sú do miest rozmiestňované plošne a väčšinou ich do jednotlivých škôl prichádza iba malý počet. Úrady sa ich v školách snažia čo najviac integrovať, a to aj vďaka hodinám nemeckého jazyka, ktoré pomáhajú sociálnej integrácii.

Z dodatočných zdrojov bude potrebné kvôli prichádzajúcim deťom podľa Enzenhofera posilniť pedagogické zbory asi o 50 učiteľov. Okrem toho sa do výučbového procesu zapoja na základe špeciálnych kontraktov externí partneri vrátane učiteľov zo Sýrie alebo vojnoví utečenci s pedagogickým vzdelaním. Tí však môžu pracovať iba na úrovni verejnoprospešných prác. V školách budú pomáhať aj ďalší dobrovoľníci.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo