Pentu by mala prešetriť Európska komisia, žiadajú lekárski odborári

Zdravotnícke zariadenia, ktoré majú blízko k poisťovni Dôvera, to majú ľahšie, tvrdia lekári.

Spoločnosť Penta vlastní priveľa firiem v zdravotníctve, ktoré si navzájom môžu pomáhať na úkor iných poskytovateľov služieb, myslí si šéf Lekárskeho odborového združenie Peter Visolajský.

Napríklad, ak spoločnosť Penta vlastní poisťovňu Dôveru i nemocnice, môže podľa Visolajského hroziť, že vzťah medzi nimi je odlišný ako medzi inými poskytovateľmi, ktorí nespadajú pod skupinu Penty.

Dohliadať na to, aby k takémuto zvýhodňovaniu nedošlo, má Protimonopolný úrad SR. Podľa odborárov však úrad nepostupoval dostatočne pri preverovaní, či pri krížovom vlastníctve nedochádza k znevýhodňovaniu iných účastníkov. „Je všeobecne známym tajomstvom v Slovenskej republike, že rozdiel medzi stratou a ziskovosťou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti visí na uzatvorení dobrej zmluvy so zdravotnými poisťovňami,“ tvrdí Visolajský.

Odborári tvrdia, že v súčasnom systéme môžu byť ziskové tie zariadenia, ktoré patria pod skupinu Penta napriek tomu, že nefungujú lepšie ako iné nemocnice či ambulancie, iba majú blízky vzťah k poisťovni Dôvera.

„Žiadame preveriť, či v predmetných konaniach boli predložené relevantné dôkazy, ktoré vylúčili to, že nemocniciach, subjektom vlastnených spoločnosťou Penta Investment Limited boli poskytnuté zdravotnou poisťovňou Dôvera výhodnejšie podmienky ako iným porovnateľným nemocniciam,“ znie požiadavka odborárov.

S touto požiadavkou sa obracajú na Európsku komisiu. Podávajú podnet na prešetrenie podozrenia z porušenia pravidiel o fungovaní pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a jej poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

-fm-

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo