Salvini Talianska opozícia v Deň republiky protestovala proti Conteho vláde

Talianska opozícia v Deň republiky protestovala proti Conteho vláde
Zľava Antonio Tajani zo strany Forza Italia, líderka hnutia Bratia Talianska Giorgia Meloniová a líder pravicovej Ligy Matteo Salvini. Foto - TASR/AP
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Predstavitelia talianskej opozície spoločne so stovkami prívržencov ignorovali počas utorkového zhromaždenia v Ríme, na ktorom kritizovali vládu talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho, platné karanténne opatrenia týkajúce sa rozstupov a nosenia ochranných prostriedkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Demonštráciu vysielanú naživo na sociálnych sieťach zorganizovala krajne pravicová strana Liga Severu Mattea Salviniho, nacionalistická strana Bratia Talianska a konzervatívna strana Forza Italia bývalého dlhoročného premiéra Silvia Berlusconiho.

Demonštranti nesúci veľkú taliansku vlajku sa vydali ulicou Via del Corso v historickom centre Ríma. Niektorí si však nezakrývali nos a ústa, čo je v Taliansku povinné v prípade, ak nie je možné dodržiavať dostatočné rozstupy.

„Mám na sebe rúško, no odborníci tvrdia, že vírus postupne umiera," uviedol Salvini s odvolaním sa na nedávne vyhlásenia talianskeho profesora, podľa ktorého nový koronavírus stráca na sile.

Protestujúci sa v uliciach zišli v deň štátneho sviatku, kedy si krajina pripomína Deň republiky, o vytvorení ktorej Taliani rozhodli v celonárodnom hlasovaní v roku 1946.

Protivládne zhromaždenie sa konalo v rovnaký deň, ako taliansky prezident Sergio Mattarella zavítal do mesta Codogno, kde v polovici februára zaznamenali prvý prípad ochorenia COVID-19 na území Talianska. Prezident si tam uctil pamiatku obetí epidémie. „Oslavujeme to, čo našu krajinu drží pohromade. Je to jej morálna sila," vyhlásil Mattarella. V utorok položil tiež veniec k Hrobu neznámeho vojaka v Ríme.

Salvini síce ocenil Mattarellove výzvy na jednotu Talianov aj po koronavírusovej kríze, no zároveň uviedol, že vláda nepočúva požiadavky opozície.

Taliansko patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny koronavírusovou pandémiou. Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa tam doposiaľ zaznamenali 233 197 prípadov ochorenia COVID-19 a 33 475 úmrtí.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
vláda Opozícia Giuseppe Conte
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred hodinou

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 4 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 7 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť