Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2020, 09:30

OH2020

Ak sa hry neuskutočnia v roku 2021, budú zrušené

Ak sa hry neuskutočnia v roku 2021, budú zrušené

FOTO TASR/AP

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach potvrdil, že pokiaľ sa odložené olympijské hry v Tokiu neuskutočnia budúci rok, budú zrušené. Japonský predseda vlády Šinzo Abe šéfovi MOV povedal, že neexistuje žiadny plán B pre prípad, že by sa OH v lete 2021 nemohli konať.

"Nemôžete celý čas zamestnávať 3000 až 5000 ľudí v organizačnom výbore. Nemôžete každý rok meniť všetkým medzinárodným športovým federáciám kalendár. Nemôžete dopustiť, aby športovci neustále žili v neistote," uviedol Bach v rozhovore pre BBC.

Z dôvodu pandémie koronavírusu rozhodol MOV spoločne s japonskou vládou o odklade OH 2020 na leto 2021. Vzhľadom na svetovú zdravotnú situáciu však ani konanie hier v tomto termíne nie je úplne isté. Abe v apríli vyhlásil, že OH sa nebudú môcť uskutočniť v kompletnej podobe, pokiaľ nebude pandémia celkom pod kontrolou. V Japonsku evidovali vo štvrtok ráno vyše 16.000 prípadov nákazy novým koronavírusom, chorobe podľahlo 771 ľudí.

MOV sa zatiaľ stavia odmietavo k možnosti, že by sa OH v Tokiu po vzore iných športových podujatí konali pred prázdnymi tribúnami. "To nechceme. Olympijský duch je aj o tom, že spája fanúšikov. Na štadiónoch sú spoločne ľudia z celého sveta, vďaka tomu sú olympijské hry také jedinečné," zdôraznil Bach.

Odporúčame