Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 08:06

Ministri turizmu EÚ rokovali o koordinovanom postupe v čase koronakrízy

Európske štáty preferujú bilaterálne dohody podľa situácie v konkrétnej krajine.

Jednotný prístup čo sa týka naštartovania turizmu v rámci krajín Európskej únie sa zdá byť nateraz nepravdepodobný. Členské štáty EÚ viac inklinujú k bilaterálnym dohodám v závislosti od epidemiologickej situácie v danej krajine. Povedal to chorvátsky minister pre cestovný ruch Gari Capelli po stredajšej videkonferencii s rezortnými kolegami z krajín EÚ. Informovala o tom agentúra DPA.

Capelli dodal, že niektoré štáty EÚ sú viac pripravené na príchod turistov, zatiaľ čo iné budú požadovať prísne opatrenia, ako napríklad testovanie na prítomnosť koronavírusu pri vstupe aj odchode z krajiny.

Ministri sa na virtuálnej konferencii venovali koordinovanému postupu pri implementácii balíka Európskej komisie (EK) s odporúčaniami pre oblasti turizmu a dopravy, uvádza sa na webovej stránke chorvátskeho predsedníctva Rady EÚ. Chorvátsko zorganizovalo druhú videokonferenciu ministrov turizmu s cieľom výmeny pozícií ohľadom balíka EK. Tento balík má členským štátom pomôcť s postupným rušením zákazu cestovania a opätovným spustením turizmu po niekoľkomesačnej prestávke, ktorú zapríčinila pandémia koronavírusu.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas uviedol, že očakáva, že štáty EÚ sa v nasledujúcich týždňoch dohodnú na pravidlách letných dovoleniek v čase koronakrízy. Maas, ktorého citoval denník Die Welt, však v stredu zdôraznil: "Isté je, že nechceme nijaké súperenie o turistov." Cieľom je podľa možností spoločný a transparentný postup, dodal.

Maas po pondelňajšej videokonferencii s rezortnými kolegami z desiatich krajín významných z hľadiska turistického ruchu povedal, že Nemecko zrejme v polovici júna zruší odporúčanie pre svojich občanov, ktoré ich aktuálne varuje pred akýmkoľvek cestovaním do zahraničia. "Veríme, že po 14. júni budeme môcť odvolať všeobecné cestovné varovanie prinajmenšom pre EÚ a nahradiť ho cestovnými odporúčaniami rôznych kategórií," vysvetlil.

"Chceme, aby boli európske letné prázdniny možné aj v tomto roku koronavírusovej krízy," povedal Maas s tým, že k celej situácii je nevyhnutné pristupovať zodpovedne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Predseda Smeru Robert Fico reaguje vo videu na kauzy posledných dní. Expremiér tvrdí, že neexistuje žiadny dôvod na väznenie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Výpovede bývalého sudcu Vladimíra Sklenku označil Fico za ohováranie podľa politickej objednávky, podľa neho Sklenkova manželka preukázateľne prala špinavé peniaze.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 3. júla 2020
pred 2 hodinami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku za svoj návrh obnoviť štatút mešity v bývalom chráme Hagia Sofia. „Obvinenia namierené proti našej krajine v súvislosti so zmenou štatútu Hagie Sofie sú priamym útokom na naše právo na suverenitu,“ vyhlásil Erdogan. (TASR)

pred 3 hodinami

Slovensko a Rakúsko majú aj napriek koronakríze veľmi dobré vzťahy, do budúcna chcú pokračovať v spolupráci, a to aj v súvislosti s prípadnou druhou vlnou. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady Boris Kollár a šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka na piatkovom rokovaní vo Viedni. (TASR)

pred 5 hodinami

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)