Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. august 2015

České ministerstvo spravodlivosti navrhuje zriadiť utečenecké tribunály

Pre riešenie utečeneckej krízy bude česká justícia potrebovať desiatky nových ľudí, upozorňuje Mladá fronta DNES vo svojom webovom vydaní.  Predsedovia súdov sa totiž podľa denníka obávajú, že ináč nebudú schopní riešiť ostatné prípady. Situáciu komplikuje aj nová európska smernica, ktorá sťažuje ro...

Pre riešenie utečeneckej krízy bude česká justícia potrebovať desiatky nových ľudí, upozorňuje Mladá fronta DNES vo svojom webovom vydaní. 

Predsedovia súdov sa totiž podľa denníka obávajú, že ináč nebudú schopní riešiť ostatné prípady. Situáciu komplikuje aj nová európska smernica, ktorá sťažuje rozhodovanie o azylantoch.

Predsedovia súdov plánujú s ministrom spravodlivosti Robertom Pelikánom rokovať o tom, či nezvýšiť počet sudcov v krajine. V súčasnosti ich je zhruba 3 000, píše dnešná MF DNES.

"Zatiaľ čo počet sudcov je od roku 2004 nemenný, tak súdna agenda narastá o desiatky percent. Teraz sa na nás valí pohroma v otázke rozhodovania o azyloch a o utečencoch. So súčasným počtom sudcov to nezvládneme," obáva sa podľa denníka predseda krajského súdu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

Viac práce budú mať aj asistenti alebo vyšší súdni úradníci, a to napríklad kvôli novej európskej smernici, ktorá sťažuje rozhodovanie o azyloch a dáva cudzincom viac možností, ako sa brániť proti zamietnutiu svojej žiadosti. Ich počet pritom rastie, komentuje český denník.

Inzercia

Keď sa cudzinci chcú proti zamietnutiu brániť, prípad ide na správny súd. Ich predsedovia sa teraz obávajú, že ich táto agenda zaplaví.

Ministerstvo spravodlivosti sa však zatiaľ prijímaniu nových sudcov bráni. Rezort uvažuje o inej variante - a to o nezávislých "utečeneckých tribunáloch", kde by nesedeli len sudcovia. S takýmito tribunálmi ale predsedovia súdov kvôli nedostatku tradície v Česku nesúhlasia, poznamenáva Mladá fronta DNES.

TASR

Odporúčame

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Podľa šéfky policajnej akadémie a odborníčky na trestné právo Lucie Kurilovskej takýto inzerát jednoznačne vykazuje znaky trestného činu. budapest-migranti.jpg Ponuku 25 eur za zastrelenie každého jedného z migrantov, ktorí majú prísť do Gabčíkova, zverejnil na intern...

Kaliňák plánuje nakúpiť osem nových vrtuľníkov

Kaliňák plánuje nakúpiť osem nových vrtuľníkov

Úrad pre verejné obstarávanie už zverejnil na svojej webstránke predbežné oznámenie o maximálne ôsmich vrtuľníkoch, ktoré plánuje nakúpiť ministerstvo vnútra. Nový vrtuľník Bell 429 si ministerstvo prevzalo v pondelok. Minister Robert Kaliňák vtedy informoval o ďalšom stroji tejto značky, ktorý rezo...

Biely dom: Druhý muž ISIS zahynul pri americkom nálete v Iraku

Biely dom: Druhý muž ISIS zahynul pri americkom nálete v Iraku

Druhý muž extrémistickej organizácie Islamský štát zahynul pri tohtotýždňovom nálete amerického lietadla v Iraku. Potvrdil to Biely dom, ktorý citovala agentúra Reuters.   Podľa hovorcu americkej Národnej bezpečnostnej rady Neda Pricea prišiel o život Fadhil Ahmad Hajálí, známy aj ako Hadží Mutazz, ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.