Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Dnes treba vedieť
20. máj 2020, 13:48

Istanbulský dohovor

Aliancia za rodinu nie je spokojná s listom prezidentky Čaputovej Rade Európy

Podľa Aliancie oznámenie prezidentky Zuzany Čaputovej Rade Európy o slovenskom postoji k Istanbulskému dohovoru nemá právne účinky. Spúšťajú preto novú petíciu s názvom „Pani prezidentka, prečo stále ,svieti‘ náš podpis pod Istanbulským dohovorom?“. 

Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala Rade Európy začiatkom marca list, v ktorom informovala o tom, že Slovenská republika sa nemôže stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. Dohovor tak nebude prezidentkou ratifikovaný, vysvetľoval vtedy Prezidentský palác. 

Podľa Aliancie za rodinu však tento list neznamenal stiahnutie podpisu pod dohovorom, za Slovensko ho podpísala ešte v roku 2011 vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Nasledovať mal proces ratifikácie. Aliancia sa už dlhšie domáha, aby bol proces „vycúvania“ Slovenska z dohovoru spečatený aj stiahnutím podpisu. 

Aliancia za rodinu sa pýtala Rady Európy, akým spôsobom vybavili list našej prezidentky. 

„Oznámenie bolo prijaté ako informácia o súčasnom stave ratifikačného postupu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu Slovenskej republiky bez konkrétnych právnych účinkov a bolo zodpovedajúcim spôsobom spracované,“ reprodukoval odpoveď Rady Európy predseda Aliancie Anton Chromík.

V novej petícii preto Aliancia vyzýva prezidentku Čaputovú, aby oznámila Rade Európy právne účinným spôsobom, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. 

„Súčasne očakávame od novej vlády zavádzanie systémových opatrení na prevenciu a elimináciu domáceho násilia, násilia na deťoch a ženách a ďalších zraniteľných skupinách. Dúfame, že budú konkrétne opatrenia prijaté čo najskôr,“ dodal Peter Beňa z Aliancie.

O reakciu sme požiadali Kanceláriu prezidenta SR. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Štátnymi tajomníkmi Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa stali poslanci Vladimír Ledecký a Marek Antal (obaja Za ľudí). Ich nástupkyňami v parlamente budú Andrea Letanovská a Miriam Šuteková. Poslanecký klub Za ľudí má 12 členov. (TASR)

pred 3 hodinami

Na hokejovom sústredení na Orave sa 12 detí nakazilo koronavírusom. Možným zdrojom nákazy mohli byť dvaja tréneri z Prahy, ktorí sa o mladých športovcov starali. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne eviduje v okresoch Tvrdošín a Námestovo celkovo 18 pozitívnych výsledkov testovania. (MY, TASR)

pred 5 hodinami

Na Slovensku v piatok pribudlo 29 nakazených koronavírusom, otestovali 2 216 vzoriek. Nikto nezomrel ani sa nevyliečil, s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných päť ľudí, z toho dvaja sú na JIS a jeden na pľúcnej ventilácii. Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 13. (korona.gov.sk)

pred 6 hodinami

Bývalého francúzskeho premiéra Édouarda Philippa a ďalších dvoch ministrov budú vyšetrovať pre pochybnosti o spôsobe, akým pristupovali ku koronavírusovej pandémii. Philippe pritom len v piatok podal aj s celou svojou vládou demisiu. Vo funkcii ho nahradil Jean Castex, ktorý je jedným z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. (TASR)