Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. máj 2020, 15:51

MMF možno ešte zhorší prognózu rastu svetovej ekonomiky

MMF možno ešte zhorší prognózu rastu svetovej ekonomiky

FOTO TASR/AP

Oživenie svetového obchodu je podľa Medzinárodného menového fondu kriticky dôležité pre zabezpečenie zotavenia globálnej ekonomiky.

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva je pesimistická pokiaľ ide o vyhliadky globálnej ekonomiky a varovala pred protekcionizmom.

Georgieva signalizovala, že MMF by mohol zhoršiť svoju prognózu expanzie svetovej ekonomiky. Takisto varovala USA a Čínu pred tým, aby sa vrátili k obchodnej vojne, ktorá by oslabila zotavovanie z pandémie nového koronavírusu.

Georgieva povedala v rámci online podujatia organizovaného Európskym univerzitným inštitútom (European University Institute, EUI), že aktuálne ekonomické údaje prichádzajúce z mnohých krajín sú horšie, než predpokladala predpoveď MMF. MMF vo svojej aktuálnej prognóze zverejnenej v apríli počíta v tomto roku s poklesom globálnej ekonomiky o 3 percentá.

"Bez bezprostredného medicínskeho riešenia by sa v prípade niektorých ekonomík mohli, bohužiaľ, zhmotniť horšie scenáre," uviedla Georgieva. O novom koronavíruse ešte stále vieme len málo a táto nevedomosť je tiež príčinou problematickosti predpovedí.

Už aktuálna prognóza očakávajúca kontrakciu o 3 percentá by znamenala najprudší pokles globálnej ekonomiky od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. MMF počíta v roku 2021 s čiastočným zotavením, ale varoval, že vývoj bude závisieť od priebehu pandémie.

Americký prezident Donald Trump opakovane pohrozil Číne, že ju potrestá novými clami za to, ako sa postavila k novému koronavírusu a ako o ňom informovala. V piatok tiež naznačil, že by mohol ukončiť prvú fázu obchodnej dohody s Čínou.

Inzercia

Vysokí americkí a čínski obchodní predstavitelia v piatok uviedli, že budú pokračovať v implementovaní dohody. Niektorí experti však upozornili, že nákup tovarov z USA je výrazne nižší v porovnaní s tempom potrebným na to, aby Čína splnila svoj sľub zvýšiť v prvom roku objem týchto nákupov o 77 miliárd USD (71 miliárd eur) v porovnaní s úrovňou z roku 2017.

Georgieva v piatok povedala, že návrat k protekcionizmu by oslabil vyhliadky na globálne zotavenie v kritickom okamihu.

Na otázku týkajúcu sa jej obáv z rastúceho napätia medzi USA a Čínou, Georgieva odpovedala: "Je obrovsky dôležité, aby sme odolali zrejme prirodzenému sklonu stiahnuť sa za svoje hranice."

Oživenie svetového obchodu je podľa nej kriticky dôležité pre zabezpečenie zotavenia globálnej ekonomiky. "Inak sa zvýšia náklady, príjmy klesnú a my sa ocitneme v menej bezpečnom svete."

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti napísal, že každý, kto sa chce na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 zúčastniť, sa určite na rad dostane. „Nechoďte na odberové miesta, kde sú veľké rady. Podvečer bude prázdno a v nedeľu ešte viac," vyzval predseda vlády.

K 9:00 je kompletných 97,2% odberových tímov ... STE ÚŽASNÍ❤️ Znamená to, že každý, kto sa chce testovania zúčastniť,...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 31. októbra 2020
pred 44 minútami

V piatok na Slovensku pribudlo 2 573 nových prípadov koronavírusu, otestovali 18 074 ľudí. Zomrelo sedem ľudí, vyliečilo sa ich 109. V nemocniciach sa nachádza 1 241 pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19, z toho na JIS 113 a na pľúcnej ventilácii 96. Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 2 785. (korona.gov.sk)

pred 59 minútami

Protestantské cirkvi si dnes pripomínajú Deň pamiatky reformácie. Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku si navyše pripomína 500. výročie prvého prečítania Lutherových téz na našom území. Evanjelickí biskupi pri tejto príležitosti v pastierskom liste vyzvali na duchovnú a finančnú podporu cirkvi v čase pandémie, ako aj k dobrovoľnej pomoci tým, ktorí ju potrebujú.  

pred hodinou

K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo na sociálnej sieti. „Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberné miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to,“ dodal rezort zdravotníctva.

pred hodinou

Američania v roku 2020 zatiaľ kúpili takmer 17 miliónov kusov strelných zbraní, čo je už teraz viac ako za ktorýkoľvek iný rok. Uviedol to britský denník The Guardian s odvolaním sa na odhady analytickej firmy Small Arms Analytics.

pred 3 hodinami

Špecializovaný trestný súd od 8. hodiny rozhoduje o väzbe pre dvoch sudcov a podnikateľa, ktorých NAKA zadržala v rámci akcie Víchrica. Ide o bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú, bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera (na fotografii) a podnikateľa Zoroslava Kollára.

Inzercia

Inzercia