Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2015

Klimatický jav El Niňo bude tentoraz obzvlášť intenzívny, tvrdia americkí experti

Cyklicky sa vyskytujúci klimatický jav El Niňo by mohol byť tentoraz obzvlášť intenzívny účinok. Tvrdia to odborníci z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA). Zástupca riaditeľa centra Mike Halpert vo štvrtok na tlačovej konferencii vo Washingtone povedal, že jeho inštitúcia počíta...

Cyklicky sa vyskytujúci klimatický jav El Niňo by mohol byť tentoraz obzvlášť intenzívny účinok. Tvrdia to odborníci z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA).

Zástupca riaditeľa centra Mike Halpert vo štvrtok na tlačovej konferencii vo Washingtone povedal, že jeho inštitúcia počíta s tým, že tento El Niňo by sa mohol zaradiť medzi najsilnejšie od začiatku robenia záznamov v roku 1950.

Najnovší El Niňo sa začal v máji a pravdepodobne potrvá až do jari 2016. Počas neho dochádza k výraznému otepleniu povrchu morí na rovníku a tým aj zmene prúdov, čo môže v závislosti od regiónu vyvolať silné dažde či sucho. Mimoriadnu intenzitu tohto El Niňa predpokladajú americkí vedci na základe prognóz, že povrch Tichého oceánu na rovníku sa oteplí o dva alebo dokonca aj viac stupňov. Takéto oteplenie bolo v uplynulých 65 rokoch namerané iba trikrát: v sezónach 1972/73, 1982/83 a 1997/98.

Doteraz najsilnejší El Niňo priniesol v rokoch 1997 a 1998 výdatné dažde a s nimi spojené záplavy do Peru, Ekvádora, Čile a amerického štátu Kalifornia. Naopak - Indonézia a Papua-Nová Guinea trpeli rekordným suchom a rozsiahlymi lesnými požiarmi.

Súčasný fenomén El Niňo môže podľa Halperta spôsobiť silnejšie dažde na juhu Spojených štátov vrátane  extrémnym suchom sužovaného štátu Kalifornia. Tie však pravdepodobne nebudú stačiť vykompenzovať škody spôsobené suchom za ostatné štyri roky, varoval Halpert.

Je tiež pravdepodobné, že kvôli El Niňu bude tohtoročná hurikánová sezóna na pobreží Atlantiku výrazne slabšia, ako sa predpokladalo. Zato na východe a v centrálnej časti Pacifiku treba počítať s intenzívnejšími tajfúnmi.

Fenoménu, ktorý sa vyskytuje každých dva až sedem rokov, dali španielske meno El Niňo (Jezuliatko) rybári loviaci pri západnom pobreží Južnej Ameriky, pretože sa objavoval okolo Vianoc. Pred piatimi rokmi priniesol El Niňo silné monzúnové dažde do juhovýchodnej Ázie, suchá do južnej Austrálie, na Filipíny a do Ekvádoru, ako aj masívne záplavy do Mexiku a vlny horúčav do Brazílie.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Slovenský historik, salezián, kňaz, prof. Milan Stanislav Ďurica sa dnes dožíva životného jubilea 90 rokov. "Za všetko, čo som mohol urobiť v mojom živote, ďakujem donovi Boscovi a mojim saleziánskym predstaveným, ktorí mi vždy dovolili uskutočniť moje návrhy, ak ich zhodnotili ako rozumné,“ vyjadr...

Ukrajina: K separatistom sa pripojilo už takmer 8000 policajtov a vojakov

Ukrajina: K separatistom sa pripojilo už takmer 8000 policajtov a vojakov

Na stranu proruských separatistov prešlo už takmer 8000 ukrajinských policajtov a vojakov. Informáciu priniesli rozhlasová stanica Svoboda i tlačová agentúra UNIAN s odvolaním sa na Anatolija Matiosa, vrchného vojenského prokurátora Ukrajiny.      Podľa jeho slov majú orgány činné v trestnom konaní ...

Pri Českom Krumlove zadržali štyri sýrske rodiny s 11 deťmi

Pri Českom Krumlove zadržali štyri sýrske rodiny s 11 deťmi

Osem dospelých ilegálnych imigrantov zo Sýrie a 11 detí zadržala česká polícia v okolí Českého Krumlova. Ide už o štvrtý prípad nelegálnej migrácie, ktorú rieši cudzinecká polícia v Juhočeskom kraji, informoval dnes internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na policajného hovorcu Jiřího Matznera.  ...