Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2015

Lídri OĽaNO a NOVA sa pokúsia presadiť trestnú zodpovednosť právnických osôb

Lídri hnutí OĽaNO a NOVA Igor Matovič a Daniel Lipšic predložia spoločne do parlamentu vlastný návrh zákona, ktorým by sa na Slovensku zaviedla trestná zodpovednosť právnických osôb. Obaja poslanci o tom dnes informovali na tlačovej konferencii v Národnej rade SR.      Politici vysvetlili, že sa roz...

Lídri hnutí OĽaNO a NOVA Igor Matovič a Daniel Lipšic predložia spoločne do parlamentu vlastný návrh zákona, ktorým by sa na Slovensku zaviedla trestná zodpovednosť právnických osôb. Obaja poslanci o tom dnes informovali na tlačovej konferencii v Národnej rade SR.
      Politici vysvetlili, že sa rozhodli konať preto, lebo vláda je v tejto veci nečinná. "Pod vplyvom lobistov z Klubu 500 sa bráni niekoľko rokov zavedeniu tohto zákona," kritizoval Lipšic, podľa ktorého si Slovensko stále nesplnilo svoje medzinárodné záväzky. Pripomenul, že je poslednou krajinou v Európskej únii, ktorá nezaviedla trestnú zodpovednosť osôb pre vymedzené trestné činy.
      "Všade vo vyspelom svete je to bežný štandard, pretože, žiaľ, právnické osoby, mnohé najmä obchodné spoločnosti, páchajú veľmi závažnú trestnú činnosť. Či ide o trestné činy ekonomické, trestné činy korupčné, trestné činy proti životnému prostrediu u nás nenesú de facto žiadnu mieru trestnej zodpovednosti," vyhlásil Lipšic.
      Ako príklad Lipšic spomenul stavebného giganta Váhostav, ktorý je podozrivý, že sa dopúšťal závažnej trestnej činnosti. "Nie je ho možné trestne stíhať, nie je mu možné zablokovať majetok, nemožno mu uložiť žiaden trest," vysvetlil líder hnutia NOVA s tým, že bude ťažké preukázať v tomto prípade zavinenie konkrétnej fyzickej osobe.
      

Podľa Matoviča existuje reálne podozrenie, že vysokopostavení politici majú firmy, kde sú tichými vlastníkmi a tieto za podozrivých okolností dostávajú štátne zákazky. Svoje podozrenie konkretizovať nechcel, jeden takýto prípad vraj zverejní do mesiaca.
      "Tieto firmy podnikajú, skutočný majiteľ si naďalej robí svoju vysokú politiku, biely kôň robí špinavú prácu, manipuluje verejné obstarávanie, dopúšťa sa trestných činov a ak sa náhodou na to príde, bude trpieť jedine biely kôň," zdôvodnil Matovič, prečo je potrebné prijať zákon o trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb.
      Premiér Robert Fico začiatkom júla oznámil, že trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb bude len minimálna. Dohodol sa na tom so zástupcami zamestnávateľov na rokovaní Rady solidarity a rozvoja. Dôvodom sú obavy z jej zneužívania na konkurenčný boj medzi podnikateľmi.
      K predloženiu návrhu zákona o trestnoprávnej zodpovednosti preto nepôjde vláda "od stola", ale bude výsledkom dohody medzi všetkými sociálnymi partnermi. Legislatívny návrh má byť hotový do 31. decembra tohto roka. "Pod minimálnymi požiadavkami rozumieme to, že sa stanoví okruh trestných činov, na ktoré by sa trestnoprávna zodpovednosť právnických subjektov vzťahovala," uzavrel premiér.
      Na vyjadrenia Lipšica reagoval Klub 500. V tlačovej správe uviedol, že voči nim ostro protestuje, považuje ich za účelové, politické, vníma ich ako súčasť začínajúcej sa predvolebnej kampane a snahu o zastavenie neustáleho poklesu preferencií Lipšicovho hnutia.
      Klub 500 nie je proti postihovaniu nepoctivých podnikateľov, je však proti tomu, aby Slovenská republika prijímala právne normy ľahko zneužiteľné proti tým, ktorí dodržiavajú zákony a nariadenia, uvádza sa v tlačovej správe.
      "Nie je zarážajúce, ak sa politik na výhradu ľahkej zneužiteľnosti zákona nevyjadrí odbornými protiargumentmi, ale len tvrdením, že všetky zákony sú zneužiteľné?" opýtal sa predseda Klubu 500 Vladimír Soták. "Ako sa potom majú vlastníci firiem postaviť k návrhu zákona, ktorý umožňuje veľmi jednoducho iniciovanie vykonštruovaného trestného stíhania právnickej osoby, s možným trestom jej zrušenia?" doplnil.
      Záujmové podnikateľské združenie uviedlo, že k tejto problematike stavia odborne a oceňuje, že zo strany predsedu vlády a ministra spravodlivosti je vytvorený priestor na odbornú diskusiu.

Inzercia

Odporúčame

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Slovenský historik, salezián, kňaz, prof. Milan Stanislav Ďurica sa dnes dožíva životného jubilea 90 rokov. "Za všetko, čo som mohol urobiť v mojom živote, ďakujem donovi Boscovi a mojim saleziánskym predstaveným, ktorí mi vždy dovolili uskutočniť moje návrhy, ak ich zhodnotili ako rozumné,“ vyjadr...

Islamský štát zajal 270 sýrskych Aramejcov kresťanského vyznania

Islamský štát zajal 270 sýrskych Aramejcov kresťanského vyznania

V moci teroristov Islamského štátu je 270 sýrskych Aramejcov kresťanského vyznania, oznámil Spolkový zväz Aramejcov v Nemecku.  „Apelujeme a vyzývame spolkovú vládu a jej partnerov, aby sa angažovali za okamžité prepustenie týchto nevinných civilistov na slobodu,“ vyhlásil predseda zväzu Daniyel Dem...

Američania uskutočnili prvé nálety proti ISIS zo základne v Turecku

Američania uskutočnili prvé nálety proti ISIS zo základne v Turecku

Americké vzdušné sily uskutočnili v stredu prvé útoky pilotovanými lietadlami proti pozíciám militantnej skupiny Islamský štát zo základne Incirlik na juhu Turecka. Nálety nastali po tom, ako začiatkom augusta koalícia na čele so Spojenými štátmi začala bezposádkové letové misie. Informovala o tom a...