MMF: Svetovú ekonomiku čaká recesia, minimálne taká ako v roku 2009

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
MMF: Svetovú ekonomiku čaká recesia, minimálne taká ako v roku 2009

šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva. FOTO TASR - Martin Baumann

Pandémia nového koronavírusu spôsobuje svetovej ekonomike ťažké škody a v tomto roku ju čaká recesia, ktorá môže byť horšia ako v roku 2009.

Uviedla to v pondelok šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva. Táto situácia podľa nej vyžaduje bezprecedentnú reakciu.

Georgieva vyzvala rozvinuté ekonomiky, aby poskytli viac podpory pre nízkopríjmové krajiny. MMF je podľa nej pripravený rozdeliť celú svoju úverovú kapacitu v hodnote 1 bilión USD.

Georgieva varovala, že vyhliadky globálnej ekonomiky sú v tomto roku vzhľadom na rozsiahle obmedzujúce opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy, výrazne negatívne.

Šéfka MMF počíta s "recesiou, ktorá bude minimálne taká ako počas globálnej finančnej krízy, ak nie ešte horšia".

Nemecko akceptuje nové dlhy v rámci bezprecedentného balíka stimulov

Nemecko sa zaviazalo prijať nové dlhy v rámci bezprecedentného balíka stimulov v celkovej hodnote viac ako 750 miliárd eur na zmiernenie poklesu ekonomiky pre pandémiu nového koronavírusu.

Vláda si v rámci doplnkového rozpočtu požičia 156 miliárd eur na financovanie dodatočných sociálnych výdavkov a priamej pomoci firmám.

Nemecko tiež schválilo vytvorenie záchranného fondu v hodnote 600 miliárd eur, ktorý bude poskytovať firmám postihnutým vírusom pôžičky a garancie, a tiež kupovať v nich podiely.

Tento fond bude pozostávať z garancií vo výške 400 miliárd eur, prostriedkov na záchranu firiem vo výške 100 miliárd eur a zvyšných 100 miliárd eur bude určených na štátne pôžičky.

Vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej tak vzhľadom na devastujúce dôsledky pandémie upúšťa od svojho dlhodobého záväzku vyrovnaného rozpočtu. A využíva krízové právomoci na pozastavenie pravidiel obmedzujúcich pôžičky, ktoré sú zakotvené v ústave.

Podľa ministra financií Olafa Scholza nemecká ekonomika by mohla tento rok klesnúť približne o 5 %. V pondelok spustila nemecká vláda aj pôžičky firmám prostredníctvom štátnej rozvojovej banky KfW vo výške približne 500 miliárd eur.
      

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo