Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. marec 2020, 07:38

Koronavírus vo svete: V Taliansku za jediný deň zomrelo 368 ľudí

Koronavírus vo svete: V Taliansku za jediný deň zomrelo 368 ľudí

Zdravotník v ochrannom obleku vychádza z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia. Foto – TASR/AP

Na celom svete evidujú už vyše 6000 úmrtí.
Hlavné udalosti

V Maďarsku zomrel prvý pacient s ochorením COVID-19.
Španielsko a Irán hlásia viac ako 100 úmrtí za 24 hodín.
Španielsko obmedzilo slobodu pohybu.
Česku chýba milión respirátorov, nakazili sa aj lekári.
Trumpove testy na koronavírus boli negatívne.
USA aj Španielsko vyhlásili stav núdze.
Británia pre koronavírus odložila o rok komunálne voľby.
Členovia rumunskej vlády budú 14 dní v izolácii.

 

Taliansko v nedeľu informovalo, že za uplynulých 24 hodín zomrel na následky ochorenia COVID-19 rekordne vysoký počet ľudí, a síce 368. Informovala o tom agentúra AFP.

V regióne Lombardsko, ktorý je pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 zasiahnutý najviac, zaznamenali až 252 úmrtí za jeden deň.

Celkovo tak v krajine od vypuknutia nákazy zaznamenali 1809 obetí. Je to najviac smrteľných prípadov v súvislosti s touto nákazou mimo územia Číny.

V Taliansku sa dosiaľ koronavírusom nakazilo 24.747 ľudí, vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré v nedeľu podvečer zverejnil úrad civilnej ochrany.

V Česku evidujú 253 nakazených, najviac v Prahe

V Česku potvrdili koronavírus u 253 ľudí. Aktualizované údaje platné k 18.00 h SEČ zverejnilo na svojom webe české ministerstvo zdravotníctva. Za jeden deň tak pribudlo v krajine 64 prípadov nákazy. Informovala o tom televízia ČT24.

Pražskí hygienici zaznamenali k 17. hodine SEČ v hlavnom meste 96 pacientov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodín je to nárast o 29 prípadov.

Najviac chorých na COVID-19 má Praha, nasleduje Olomoucký kraj s 31 prípadmi a Stredočeský kraj s 28 prípadmi.

Česká vláda na popoludňajšom mimoriadnom rokovaní zvažuje vyhlásenie karantény pre celú krajinu. Plošné obmedzenie pohybu obyvateľov v Európe platí zatiaľ v Taliansku, v Rakúsku a v Španielsku.

Agentúra AFP zverejnila v nedeľu podvečer bilanciu, podľa ktorej bolo v nedeľu v Európe zaznamenaných celkovo 2297 úmrtí na koronavírus. Vyčšinu z obetí evidujú v najhoršie postihnutej krajine na kontinente - v Taliansku, kde registrujú 1809 mŕtvych.

Slovinsko zastaví verejnú dopravu, koronavírus potvrdili u 219 ľudí

Slovinsko zastaví hromadnú dopravu v krajine v snahe predísť šíreniu nového typu koronavírusu. Nariadenie začne platiť v nedeľu o polnoci. Informovala o tom agentúra STA s tým, že aktuálne sa počet nakazených v krajine zvýšil na 219.

Vláda okrem zákazu verejnej dopravy vydala nariadenie vzťahujúce sa na taxislužby. Taxikári budú smieť vziať cestujúcich iba vtedy, pokiaľ „náležite vydezinfikovali tie časti vozidla, ktoré sú v pravidelnom fyzickom kontakte s cestujúcim“.

V Slovinsku podľa agentúry STA na prítomnosť patogénu v tele otestovali doposiaľ 6156 ľudí. Koronavírus v nedeľu popoludní potvrdili u 219 ľudí. Oznámila to vláda na Twitteri.

Nemecko v pondelok uzavrie hranice s Rakúskom, Francúzskom a Švajčiarskom

Nemecko s platnosťou od pondelka rána 8. hodiny SEČ uzavrie svoje pozemné hranice s Rakúskom, Francúzskom a Švajčiarskom. Cieľom tohto naradenia je, aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu v čase globálnej pandémie.

Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z prostredia vlády. Podobnú správu v nedeľu zverejnil aj denník Bild.

Spolková vláda v Berlíne toto nariadenie bezprostredne neoznámila.

Na celom svete evidujú už vyše 6000 úmrtí

Počet úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu, respektíve ochorenia COVID-19, už na celom svete presiahol číslo 6000. Novým koronavírusom sa dosiaľ nakazilo 159 844 ľudí. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP, ktoré tieto dáta skompilovala z údajov jednotlivých krajín.

Počet úmrtí dosiahol aktuálnych 6036 po tom, ako zo Španielska ohlásili najnovších 105 úmrtí.  

Dosiaľ najzasiahnutejšou krajinou ostáva Čína, kde nákaze podľahlo už 3199 ľudí, no v ktorej sa počet nových nakazených aj úmrtí v ostatnom čase výrazne spomaľuje. Koronavírus sa v súčasnosti rýchlejšie šíri v Európe, kde je najzasiahnutejšou krajinou Taliansko, odkiaľ do soboty večer hlásili celkovo 1441 obetí na životoch, a po ňom Španielsko, kde už evidujú prinajmenšom 288 úmrtí.

V Maďarsku zomrel prvý pacient s ochorením COVID-19

V Maďarsku zomrel prvý pacient na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový typ koronavírusu. V nedeľu to agentúre MTI oficiálne potvrdilo Informačné centrum vlády. Ide o 75-ročného muža, ktorý zomrel na zápal pľúc po prevoze do budapeštianskej Nemocnice sv. Ladislava, kde zistili u neho aj nákazu koronavírusom.

V Maďarsku nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2 diagnostikovali doteraz 32 pacientom, z nich jeden je už z ochorenia vyliečený. Počet ľudí v karanténe stúpol na 159.

V Španielsku za 24 hodín pribudlo asi 2000 nových nakazených a vyše 100 úmrtí

V Španielsku pribudlo za posledných 24 hodín zhruba 2000 nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 100 úmrtí. Počet všetkých infikovaných sa tak v tejto krajine zvýšil už na 7753, pričom koronavírus si tam zároveň vyžiadal už 288 obetí na životoch, informuje v nedeľu agentúra AFP.

Španielska vláda vyhlásila v sobotu – v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v krajine – zákaz vychádzania. Výnimka sa vzťahuje len na obyvateľov chodiacich do práce či na nákup tovarov základných potrieb, ako sú potraviny alebo lieky.

Španielsko je momentálne druhou najzasiahnutejšou krajinou v Európe, čo sa týka počtu osôb nakazených koronavírusom. Predstihuje ho už len Taliansko.

Španielska vláda v sobotu, krátko po vyhlásení zákazu vychádzania, oznámila, že koronavírus má aj manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Begona Gómezová.

Babiš: Vláda asi vyhlási karanténu pre celé Česko

V dôsledku ďalšieho šírenia nového typu koronavírusu česká vláda pravdepodobne vyhlási karanténu pre celé Česko. V nedeľu to vo vysielaní televízie Prima vyhlásil český premiér Andrej Babiš. Krátko predpoludním sa totiž zvýšil počet nakazených v krajine na 231. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Babiš predpokladá, že v nedeľu večer sa číslo infikovaných ešte zvýši na tri stovky. „Smerujeme k zásadnému opatreniu... Pravdepodobne k tomu maximálnemu,“ povedal Babiš. Neskôr dodal, že by išlo o karanténu pre celé Česko.

Podľa Babiša je dôležité, aby ľudia chodili len do práce a z práce domov. Hromadnú dopravu podľa Babiša obmedzenia nečakajú. Babiš tiež pokladá za potrebné, aby najmä starí ľudia zostávali doma.


Foto - TASR/AP

Nemocnice, ambulantní lekári i zubári by mali podľa premiéra odložiť všetky preventívne a nedôležité výkony, ktoré sa dajú odložiť.

Minister vnútra Jan Hamáček sa nechcel k možnosti vyhlásenia karantény pre celú Českú republiku vyjadrovať. „Kým návrh neprerokujeme vo vláde, nebudem sa k nemu vyjadrovať,“ povedal denníku Právo.

Česká vláda už zaviedla mnohé preventívne opatrenia s cieľom obmedziť šírenie nákazy. Uzavreté sú niektoré obchody a služby. V krajine zavreli školy, divadlá, kiná aj iné kultúrne inštitúcie. Obmedzenia sa týkajú aj cestovania do zahraničia, od polnoci bude pre Čechov platiť úplný zákaz vycestovať.

Irán oznámil ďalších 113 úmrtí

Irán oznámil v nedeľu ďalších 113 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet obetí v tejto krajine vyšplhal na 724. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa AFP to je zatiaľ najvyšší počet obetí za jeden deň. Počet nakazených v Iráne je podľa agentúry AP približne 13 000.

Hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr vyhlásil, že „ľudia by mali zrušiť všetky cesty a zostať doma, aby sme v najbližších dňoch mohli vidieť zlepšenie situácie“.

Irán je v súčasnosti koronavírusom najviac postihnutou krajinou na Blízkom a Strednom východe a v globálnej bilancii je na treťom mieste za Čínou a Talianskom.

Koronavírusom sa v Iráne nakazilo niekoľko vysokopostavených vládnych úradníkov a poslancov a najmenej sedem z nich chorobe COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo. Medzi obeťami je aj poradca ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa.

Vláda v Teheráne sa v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu rozhodla nasadiť armádu, aby pomohla vyprázdniť ulice iránskych miest. Na prítomnosť tohto nákazlivého ochorenia by mali byť otestovaní všetci obyvatelia islamskej republiky.

Rakúsko sprísňuje opatrenia, zatvorí všetky reštaurácie

Rakúska vláda sa v nedeľu v rámci boja proti šíreniu koronavírusu rozhodla sprísniť obmedzenia verejného života a avizovala, že od utorka zatvorí všetky reštaurácie v krajine. Zatvorené budú tiež všetky športoviská a zrušené lety do ďalších krajín, píše agentúra AP odvolávajúca sa na rakúske médiá.

Nové prísnejšie opatrenia oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz v parlamente. Kurz tiež ohlásil ďalšie zrušenia letov, a to konkrétne do Británie, Ukrajiny, Ruska a Holandska.


Ľudia s ochrannými rúškami prichádzajú na check-in na viedenskom letisku Schwechat. Vzhľadom na koronavírus bolo veľké množstvo letov zrušených. Foto – TASR/AP

Reštaurácie dosiaľ mohli byť v Rakúsku otvorené do 15. hodiny. Po novom však budú musieť v utorok všetky svoje prevádzky zatvoriť. Kancelár pripomenul, že od pondelka budú v Rakúsku zatvorené aj všetky obchody, ktoré nie sú nevyhnutné pre každodenný život.

V Rakúsku momentálne evidujú 800 prípadov nákazy koronavírusom, píše agentúra APA. Nákaza si tam dosiaľ tiež vyžiadala jeden život.

Počet nakazených v Česku vzrástol na 214

Počet ľudí v Česku nakazených novým typom koronavírusu vzrástol na 214. Oznámilo to v nedeľu ráno tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Testom bolo podrobených vyše 4000 ľudí.

Ako informoval spravodajský portál Novinky.cz, dve tretiny chorých sa infikovali v zahraničí, tretina v Českej republike.

Z krajín, v ktorých sa Česi nakazili, stále prevažuje Taliansko (74,5 percenta), ktoré je v súčasnosti štátom s najvyšším počtom novonakazených na svete. Z Rakúska si nákazu „priviezlo“ 12,7 percenta chorých Čechov.

Najväčšia časť nakazených je vo veku od 25 do 54 rokov. Počet nakazených seniorov nad 65 rokov je vyšší ako počet chorých detí.

Rakúska vláda dá 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dosahov koronavírusu

Rakúsko sa zaviazalo poskytnúť vládnu pomoc vo výške 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dosahov krízy spôsobenej koronavírusom, informovala agentúra DPA.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že koronavírusový krízový fond bude určený na podporu spoločností a zamestnancov, ktorí boli nútení prejsť na systém vyplácania hodinovej mzdy alebo prišli o prácu kvôli prepuknutiu epidémie nového koronavírusu v krajine.

Kurz tiež potvrdil, že rakúska vláda v prípade potreby pristúpi k znárodneniu kľúčových firiem. Minister financií Gernot Bluemel povedal, že koronavírusový fond „potopí plány krajiny dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020“.

Georgia ako druhý americký štát odložila primárky kvôli koronavírusu

Georgia je druhým americkým štátom, ktorý sa kvôli obavám z koronavírusu rozhodol presunúť primárky z 24. marca na 19. mája. Informovala o tom agentúra AP.  

Rozhodnutie prišlo po tom, ako guvernér Brian Kemp, najvyšší volebný predstaviteľ štátu Georgia, podpísal núdzové vyhlásenie, ktoré uvoľnilo rozsiahle právomoci v boji proti pandémii choroby Covid-19. V sobotu predniesol guvernér prejav, v ktorom vyzval cirkvi, školy a iné inštitúcie, aby zvážili zrušenie veľkých zhromaždení vzhľadom na rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom v štáte.

K téme
Taliani spievajú na balkónoch, aby sa vzájomne povzbudili (foto + video) Zdieľať

Počet prípadov nákazy presiahol v sobotu celosvetovo 151 000, pričom v 137 krajinách sveta zomrelo 5764 nakazených. V štáte Georgia bolo potvrdených 66 prípadov nákazy a vírus si vyžiadal už aj jednu obeť na živote.  

Okrem ohrozenia verejnej bezpečnosti volební predstavitelia zdôvodnili rozhodnutie odložiť primárky rizikom, ktoré vírus predstavuje pre pracovníkov volebných miestností, ktorí sú väčšinou starší.

Prvým americkým štátom, ktorý sa rozhodol preložiť primárky kvôli koronavírusu bola Louisiana, ktorá tak urobila v piatok 13. marca.

Stav núdze minulý týždeň vyhlásil už aj štát Ohio, kde momentálne evidujú piatich nakazených koronavírusom, konanie tamojších primárok však nepresunuli.

Trumpov test na koronavírus bol negatívny

Test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 u amerického prezidenta Donalda Trumpa bol podľa jeho osobného lekára negatívny, informovala agentúra AP.

Biely dom zverejnil výsledky testu v sobotu večer po tom, ako Trump pár hodín predtým novinárom oznámil, že si dal urobiť test na koronavírus.  

Trump na sobotňajšom brífingu v Bielom dome povedal, že krátko predtým ako vstúpil do miestnosti, aby diskutoval o úsilí vlády zastaviť šírenie koronavírusu, si odmeral teplotu a bola „úplne normálna“. Novým koronavírusom sa v USA nakazilo už viac ako 2200 ľudí a spôsobil najmenej 50 úmrtí.

Americký prezident čelil opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu po tom, ako mal viaceré priame i nepriame kontakty s ľuďmi, ktorých testy na koronavírus boli pozitívne.  

Brazílske veľvyslanectvo vo Washingtone v piatok vyhlásilo, že brazílsky chargé d'affaires Nestor Forster bol pozitívne testovaný na koronavírus po tom, ako sedel s Trumpom za jedným stolom pri večeri. Takisto pozitívne testovaný bol aj poradca brazílskeho prezidenta Jair Bolsonaro, ktorý zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa.

Manželka španielskeho premiéra Sáncheza má koronavírus

Manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Begona Gómezová, bola pozitívne testovaná na nový druh koronavírusu. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Oznámenie úradu španielskeho premiéra prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako španielska vláda v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu vyhlásila zákaz vychádzania pre obyvateľov s výnimkou chodenia do zamestnania alebo nakupovania základných zásob.

Zdravotný stav predsedu vlády i jeho manželky je podľa vyhlásenia vlády dobrý. Nachádzajú sa v ich rezidencii v Moncloovom paláci v Madride, kde sídli vláda a riadia sa pokynmi lekárov.

Dvaja členovia Sánchezovho vládneho kabinetu, ministerka pre rovnosť príležitostí a minister pre regionálne záležitosti boli pozitívne testovaní na koronavírus už skôr tento týždeň. Ich zdravotný stav je taktiež dobrý. Testy ostatných členov vlády boli negatívne.

Španielsko pre koronavírus zakázalo občanom opúšťať svoje domovy

Španielska vláda v sobotu v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu zakázala obyvateľom opúšťať svoje domovy s výnimkou chodenia do zamestnania alebo nakupovania základných zásob. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Premiér Pedro Sánchez ohlásil obmedzenie pohybu po tom, ako došlo v 46-miliónovom Španielsku k prudkému nárastu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na vyše 5700.


Muž s ochranným rúškom na tvári kráča okolo prázdnych regálov v mäsiarstve 14. marca 2020 v Barcelone. Foto – TASR/AP

Počet prípadov nákazy presiahol v sobotu celosvetovo 151 000, pričom v 137 krajinách sveta zomrelo 5764 nakazených.

Nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v čínskom priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa rozšíril ďalej po krajine a do zahraničia.

Španielsko len od piatka potvrdilo viac než 1500 nových prípadov nákazy koronavírusom. Prípadov infekcie má krajina celkovo 5753, čo je po Taliansku druhý najvyšší počet v Európe.

V madridskej oblasti boli už predtým zatvorené všetky bary a reštaurácie so zámerom zamedziť šíreniu nákazy. Väčšinu prípadov infekcie dosiaľ zaznamenalo hlavné mesto Madrid.

Medzi tými, ktorí sa nakazili, sú aj dvaja členovia Sánchezovho vládneho kabinetu, líder krajne pravicovej strany Vox Santiago Abascal či bývalý generálny tajomník NATO Javier Solana.

V Česku sa nakazili aj lekári

Počet ľudí, ktorí sa v Česku nakazili novým typom koronavírusu, vzrástol v sobotu na 189. Oznámil to český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, píše televízia ČT24.

V krajine evidujú v sobotu podvečer o 39 prípadov viac, ako to bolo v sobotu ráno. Ide tak o najvyšší denný nárast od 1. marca, keď sa objavili prvé potvrdené prípady nákazy koronavírusom v krajine.

Česko potvrdilo prípady nákazy v každom kraji, najviac ich však je v Prahe, Stredočeskom, Olomouckom a Zlínskom kraji.


ČR podľa ministra zdravotníctva chýba milión respirátorov. Foto - TASR/AP 

V Olomouckom kraji stúpol počet prípadov po tom, ako sa prítomnosť patogénu potvrdila v tele lekára. Ide o lekára z urgentného príjmu oddelenia Fakultnej nemocnice v Olomouci. Muž sa pred týždňom vrátil z Grécka.

Do karantény sa dostalo 50-60 pacientov, 15 zdravotníkov a sedem príbuzných a priateľov, s ktorými prišiel do kontaktu.

Nakazený lekár je taktiež z nemocnice v meste Břeclav, ktorý je podľa českých médií slovenským lekárom dochádzajúcim za prácou. „Otestovať sa nechal včera vo Fakultnej nemocnici Brno a odišiel domov do Bratislavy, kde je v domácej izolácii,“ spresnil riaditeľ nemocnice v meste Břeclav Petr Baťka, píše spravodajský portál iDNES.cz.

Slovinsko oznámilo prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu

Slovinsko oznámilo v sobotu prvé úmrtie, ku ktorému došlo v dôsledku nakazenia novým koronavírusom na jeho území.

Prvou tamojšou obeťou je starší pacient, ktorý bol hospitalizovaný v univerzitnej nemocnici v Ľubľane. S odvolaním sa na vyhlásenie zdravotníkov o tom informovala agentúra STA.

STA s odvolaním sa na svoje zdroje píše, že muž trpel dlhodobými zdravotnými problémami.

Muž sa nakazil v meste Metlika, v ktorom evidujú 25 prípadov. Všetci infikovaní tam prišli do kontaktu s lekárom, ktorý ordinoval aj po nakazení. Zmienený lekár sa nakazil v Taliansku. Pracoval tri dni a až potom sa u neho prejavili symptómy. Medzitým prišiel do kontaktu aj s niekoľkými obyvateľmi a zamestnancami opatrovateľského domu.

Slovinsko v sobotu popoludní potvrdilo celkovo 181 prípadov nákazy novým typom koronavírusu.

Koronavírus svetovo postihol vyše 151-tisíc ľudí

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu presiahol v sobotu celosvetovo 151 000. Po tom, ako Taliansko zverejnilo aktualizovanú bilanciu nakazených a úmrtí, o tom v informovala agentúra AFP.

V Taliansku sa dosiaľ koronavírusom nakazilo 21 157 ľudí, pritom ešte v piatok úrady evidovali 17 660 prípadov. Ide o nárast o 3497 nových prípadov za deň. V krajine celkovo dosiaľ v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo 1441 ľudí.


Hasič dezinfikuje námestie v Teheráne. Foto - TASR/AP

Nákaza sa v Taliansku stále sústreďuje v severných oblastiach, hlavne v regióne Lombardsko v okolí Milána. Úrady však hlásia nárast prípadov aj z iných častí krajiny.

Globálne tak pandémia koronavírusu postihla 151 797 ľudí. V 137 krajinách sveta zomrelo 5764 nakazených.

Trump pridal Britániu a Írsko ku krajinám, odkiaľ je zákaz cestovať do USA

Spojené štáty rozšírili v sobotou cestovný zákaz pre Európu o Spojené kráľovstvo a Írsko. Zákaz cestovať do USA začne pre tieto dve krajiny platiť v pondelok o polnoci amerického času. Oznámil to americký viceprezident Mike Pence na tlačovej konferencii v Bielom dome, píše agentúra DPA.

Dodal, že americkí občania a ľudia s legálnym pobytom v USA sa budú môcť vrátiť z týchto krajín do USA aj po nadobudnutí účinnosti zákazu. Týchto cestujúcich "prevedú cez určité letiská". Pence im ďalej odporúčal, aby sa izolovali.

"Všetci naši odborníci v oblasti zdravotníctva... prezidentovi jednomyseľne odporučili, aby sme pozastavili všetky spojenia" z Británie a Írska, uviedol viceprezident.

Pred Penceom vystúpil pred novinárom aj prezident Donald Trump bez ochranného rúška a povedal, že si dal urobiť test na koronavírus. Výsledky ešte nemá.

Trump čelil tlaku, aby sa dal otestovať po tom, ako poradca brazílskeho prezidenta, ktorému potvrdili prítomnosť vírusu v tele, zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa.

Trump ešte v stredu oznámil, že USA od piatka zakážu na 30 dní na svoje územie vstup osobám prichádzajúcim z Európy, s výnimkou Británie a tiež amerických občanov či ich blízkych rodinných príslušníkov. Opatrenie sa tak týka cudzincov, ktorí navštívili niektorú z európskych krajín ležiacich v schengenskom priestore, a to 14 či menej dní pred svojou plánovanou cestou do USA.

Dánsko oznámilo prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu

Dánsko oznámilo v sobotu prvé úmrtie, ku ktorému došlo v dôsledku nakazenia novým koronavírusom na jeho území. Prvou tamojšou obeťou je 81-ročný pacient, ktorý bol hospitalizovaný v Kodani. S odvolaním sa na vyhlásenie kodanských zdravotníkov o tom informovala agentúra Reuters.

Dánska vláda tento týždeň zaviedla drastické opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu vrátane zatvorenia škôl i univerzít.

Dánsko zároveň od soboty 12. hodiny SEČ uzavrelo pre cudzincov svoje hranice. Návrat do Dánska je aktuálne možný len pre Dánov, zatiaľ čo zahraniční cestujúci musia najskôr dokázať, že na vstup do krajiny majú závažný dôvod, inak ich nevpustia. Takéto nariadenie ostane v platnosti minimálne do 13. apríla. Nevzťahuje sa na prepravu potravín, liekov a ďalších dôležitých tovarov.

V Dánsku v sobotu evidovali 827 prípadov nákazy koronavírusom.

V Bielom dome teplotu zmerajú každému, kto sa stretol s Trumpom

Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v sobotu novinárom oznámil, že v štáte zaevidovali prvé úmrtie v dôsledku choroby COVID-12. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.

Chorobe, ktorú spôsobuje koronavírus, podľahla 82-ročná žena. Zomrela v nemocnici v newyorskej štvrti Manhattan. Počet potvrdených prípadov v štáte New York medzičasom vzrástol na vyše 500, dodal Cuomo.

Biely dom v sobotu oznámil, že ako preventívne opatrenie proti šíreniu nákazy koronavírusu  SARS-CoV-2 v Bielom dome zmerajú teplotu každému, kto prišiel do blízkeho kontaktu s prezidentom Donaldom Trumpom a s viceprezidentom Mikeom Penceom.

"Z dôvodu dostatočnej opatrnosti sa teraz vykonávajú kontroly teploty u osôb, ktoré sú v úzkom kontakte s prezidentom a viceprezidentom," píše sa vo vyhlásení Bieleho domu, z ktorého citovala agentúra DPA.


Americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie o situácii s nákazou koronavírusom v Bielom dome vo Washingtone 14. marca 2020. Foto - TASR/AP

Americký prezident Trump čelil v piatok opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu. Poradca brazílskeho prezidenta, ktorému potvrdili prítomnosť vírusu v tele, totiž zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa.

Trump novinárom v Bielom dome povedal, že "s najväčšou pravdepodobnosťou" si dá urobiť test, ale "nie pre to". "Tak či tak to spravím, čoskoro, pracujeme na harmonograme," upokojoval novinárov, ktorí na neho tlačili, prečo sa už nedal otestovať.

Lekár Bieleho domu na margo Trumpovho zdravotného stavu oznámil, že Trump "zostáva bez príznakov" a netreba ho testovať.

Počet úmrtí na Covid-19 sa v Británii za 24 hodín zdvojnásobil

Ďalších desať ľudí zomrelo v Británii po tom, ako ich pozitívne testovali na nový druh koronavírusu. Celkový počet mŕtvych sa tak v krajine vyšplhal na 21, informovala v sobotu stanica BBC.

Hlavný zdravotnícky činiteľ v Británii Chris Whitty uviedol, že všetky najnovšie obete boli z rizikových skupín a mali viac než 60 rokov.

Prípady podľahnutia chorobe Covid-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu, hlásili z Anglicka vrátane Londýna, Birminghamu a Leicesteru.

„Som presvedčený o tom, že nárast počtu úmrtí v súvislosti s chorobou Covid-19 mnohých znepokojí. Verejnosť by mala vedieť, že každé opatrenie, ku ktorému pristupujeme, má za cieľ zachraňovať životy a chrániť najzraniteľnejších,“ uviedol Whitty.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Británii dosiahol 1140, informuje BBC. Do piatka bolo testovaných 32 771 ľudí a 11 osôb ochoreniu podľahlo.

K téme
Ako západná Európa podceňuje koronavírus Zdieľať

Nárast počtu obetí prichádza v čase, keď britská vláda plánuje zaviesť zákaz stretnutí viac než 500 ľudí. Pripravované pohotovostné zákony môžu dať polícii a imigračným úradom právomoc zatýkať ľudí, u ktorých existuje podozrenie na nákazu, či riadiť školy, aby mohli zostať otvorené.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) medzitým podľa stanice Sky News označila Európu za epicentrum pandémie.

Britský premiér Boris Johnson čelí kritike zo strany niektorých odborníkov, ako aj zo strany bývalého ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta za to, že sa príliš dlho zdráhal zakázať rozsiahle podujatia s účasťou vysokého počtu ľudí.

Británia taktiež oznámila svoj prvý prípad novorodenca nakazeného novým druhom koronavírusu. Chorá je i jeho matka, avšak nie je zatiaľ jasné, či sa dieťa nakazilo v maternici alebo až pri pôrode.

Slovinsko: Počet potvrdených prípadov koronavírusu sa zvýšil na 181

Slovinsko v sobotu popoludní potvrdilo celkovo 181 prípadov nákazy novým typom koronavírusu. Od piatka to pre túto malú krajinu znamená vysoký nárast o celkovo 40 prípadov. Informovala o tom slovinská agentúra STA.

Podľa oznámenia vlády na Twitteri krajina aktuálne zaznamenala najviac prípadov v mestách Ľubľana (75), Novo Mesto (39), Celje (27) a Maribor (13). Najväčší nárast nakazených je v metropole Ľubľana.

Mesto Metlika eviduje 25 prípadov. Všetci infikovaní tam prišli do kontaktu s lekárom, ktorý ordinoval už po nakazení. Ide o jeho klientov i ďalších zdravotníkov.

Bývalý šéf NATO Javier Solana má koronavírus

Bývalého generálneho tajomníka NATO Javiera Solanu hospitalizovali v jednej z madridských nemocníc po tom, ako ho pozitívne testovali na nový druh koronavírusu. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj blízky okoliu tohto španielskeho politika.

„Jeho test na koronavírus bol pozitívny, ale situácia sa vyvíja priaznivo,“ uviedol zdroj, čím potvrdil správu zverejnenú v konzervatívnych novinách ABC, ktoré napísali, že Solanu hospitalizovali v súvislosti s koronavírusom v stredu. Solana na Twitteri oznámil, že jeho zdravotný stav sa „zlepšuje“.

Solana (77) slúžil ako generálny tajomník NATO v rokoch 1995 – 1999, nasledujúcich desať rokov strávil vo funkcii vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. V rokoch 1992 – 1995 bol španielskym ministrom zahraničných vecí.

Inzercia

Španielsko len od piatka potvrdilo viac než 1500 nových prípadov nákazy koronavírusom. Prípadov infekcie má krajina celkovo 5753, čo je po Taliansku druhý najvyšší počet v Európe.

V madridskej oblasti boli zatvorené všetky bary a reštaurácie so zámerom zamedziť šíreniu nákazy. Väčšinu prípadov infekcie dosiaľ zaznamenalo hlavné mesto Madrid. Medzi tými, ktorí sa nakazili, sú aj dvaja členovia vládneho kabinetu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ako aj líder krajne pravicovej strany Vox Santiago Abascal.

Česku chýba až milión respirátorov, vyhlásil minister zdravotníctva

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch v rozhlasovej relácii Radiožurnál povedal, že krajine chýbajú státisíce až milión respirátorov.

„Snažíme sa skúpiť, čo je možné, po celom svete. Voláme na všetky kontinenty. V Česku je výroba veľmi limitovaná, 50 000 respirátorov týždenne, my potrebujeme asi stovky tisícok, možno milión, ale budúci týždeň máme už potvrdenú objednávku 1,7 milióna respirátorov, ktoré prídu niekedy v čase od stredy do piatka,“ povedal podľa spravodajskej televízie ČT24 Vojtěch.

Situáciu s nedostatkom respirátorov v ČR podľa ministra zdravotníctva komplikuje aj to, že niektoré štáty zakázali ich vývoz. Konkrétne Ukrajina alebo Poľsko, kde malo Česko respirátory objednané.

Príslušníci českej armády podľa premiéra Andreja Babiša v piatok rozviezli do nemocníc a záchranným službám približne 51 000 respirátorov.

V pondelok by podľa ministra zdravotníctva do Česka malo doraziť päť miliónov rúšok. Dôležité sú najmä pre ochranu potenciálne rizikových pacientov napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, uviedol Vojtěch. Rúška by mali byť k dispozícii napríklad pre personál, ďalej tiež ľuďom poskytujúcim domácu starostlivosť a terénne služby.

Česká vláda nariadila zavrieť všetky obchody s výnimkou predajní potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc a niektorých ďalších. Opatrenia začali platiť od soboty rána 06.00 SEČ a skončia sa 24. marca 06.00 SEČ.

Vláda svojím uznesením, ktoré zverejnila na svojom webe pred druhou hodinou v noci na sobotu, zakázala až na zmienené výnimky maloobchodný predaj a prítomnosť verejnosti v prevádzkach stravovacích služieb.

V Česku je momentálne 150 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, spresnil v noci na sobotu Babiš. Ešte v piatok večer bolo evidovaných 141 prípadov.

V Španielsku za 24 hodín pribudlo vyše 1500 nakazených

V Španielsku aktuálne evidujú už 5737 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom len za posledných 24 hodín sa počet tamojších infikovaných zvýšil o viac ako 1500. Oznámili to tamojší zdravotníci, na ktorých sa odvoláva agentúra AP.


Zdravotný personál v ochranných odevoch meria teplotu turistke počas odchodu z Hotela H10 Costa Adeje Palace v letovisku Adeje na juhozápade španielskeho ostrova Tenerife v piatok 28. februára 2020. Foto – TASR/AP

Počet osôb, ktoré nákaze v Španielsku podľahli, je momentálne 136, uvádza v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na aktualizované údaje španielskych úradov. Takmer 3000 zo všetkých nakazených evidujú španielske úrady v hlavnom meste Madrid.

Španielsky premiér Pedro Sánchez ešte v piatok oznámil, že od soboty bude platiť v krajine dvojtýždňový núdzový stav v dôsledku šírenia koronavírusu. Sánchez uviedol, že Španielsko zmobilizuje všetky svoje zdroje vrátane armády, aby potlačilo prudký nárast prípadov nákazy.

Maďarsko: Ľudia v domácej karanténe musia vyvesiť červenú tabuľu s upozornením

Maďarská polícia v sobotu spresnila podmienky domácej karantény, ktorú musia absolvovať občania Maďarska po návrate z krajín s nákazou koronavírusom SARS-CoV-2. Ich súčasťou je aj vyvesenie výraznej červenej tabuľky s upozornením o karanténe na vchodové dvere svojho obydlia, povedal hovorca Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Kristóf Gál v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1.

Na tabuľke je okrem upozornenia o zákaze vstupu uvedená aj informácia, že v obydlí je človek, ktorý je pod epidemiologickým dohľadom. Vstúpiť tam môže iba úradná osoba. Bez úradného povolenia izolovaný človek nemôže opustiť bydlisko pred ukončením karantény, uvádza sa na tabuľke.

Za odstránenie upozornenia z dverí bez vedomia príslušných úradov hrozí trestné stíhanie.

Podľa hovorcu polície ľudia v karanténe sa nemôžu s nikým stretávať. V prípade, že nemajú možnosť zabezpečiť svoje zásobovanie rodinnými príslušníkmi, prípadne prostredníctvom známeho, tak sa o nich musí postarať miestna samospráva.

Na rakúskych a slovinských hraniciach od štvrtkového obnovenia hraničných kontrol nariadili policajti úradnú domácu karanténu vyše 460 Maďarom, ktorí sa cez tieto hranice vracali domov.

Rusko uzavrie pre cudzincov svoje hranice s Poľskom a Nórskom

Rusko uzavrie pre cudzincov svoje pozemné hranice s Poľskom a Nórskom v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu. Oznámil to v sobotu ruský premiér Michail Mišustin.

Zákaz nadobudne účinnosť v sobotu o polnoci a vzťahuje sa na všetkých cudzincov, ktorí cestujú „z profesionálnych, súkromných, študijných alebo turistických dôvodov“, výnimku majú Bielorusi, členovia oficiálnych delegácií a obyvatelia Ruska, uviedol Mišustin vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

V Rusku dosiaľ evidujú 45 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Snemovňa reprezentantov schválila balíček pomoci pre Američanov

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v sobotu balíček opatrení pre Američanov zasiahnutých novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP. Opatrenie podporilo 363 členov Snemovne reprezentantov, 40 bolo proti. Ešte bude o ňom hlasovať Senát.

Prezident Donald Trump pred hlasovaním podporil návrh zákona a vyzval republikánov aj demokratov, aby ho takisto podporili.

„Tento návrh zákona bude nadväzovať na môj pokyn na bezplatné testy na koronavírus a na platenú práceneschopnosť pre našich amerických pracovníkov, ktorých sa to týka,“ uviedol Trump na Twitteri. Dodal, že nariadil vedeniu ministerstiev financií a práce, aby vydali nariadenia s cieľom zabezpečiť, aby opatrenia neubližovali malým podnikom.


Americký prezident Donald Trump vyhlásuje, že v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zavádza stav núdze na území celých Spojených štátov. Foto – TASR/AP

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v piatok oznámila, že demokrati sa s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa dohodli na schválení mimoriadneho ekonomického balíčka pomoci pre Američanov zasiahnutých novým koronavírusom.

„Sme hrdí, že sme sa s administratívou (Donalda Trumpa) dohodli na riešení mimoriadnych výziev a zákon o pomoci rodinám zasiahnutým koronavírusom čoskoro schválime,“ uviedla v liste Pelosiová.

„Aby sme zastavili šírenie vírusu, zabezpečili sme bezplatné testovanie na koronavírus pre každého, kto to potrebuje vrátane nepoistených,“ dodala. Balíček Američanom tiež zaručuje dva týždne plateného zdravotného voľna.

Pelosiová a americký minister financií Steven Mnuchin od štvrtka rokovali o balíčku opatrení v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ktorého cieľom je obmedziť vplyv pandémie na ekonomiku.

Vo svete si pandémia koronavírusu vyžiadala už vyše 5300 mŕtvych a v 132 krajinách sa nakazilo viac ako 140 000 osôb. Viac ako 70 700 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

Česká republika zatvorila reštaurácie a obchody

Česká vláda nariadila zavrieť všetky obchody s výnimkou predajní potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc a niektorých ďalších. Opatrenia začali platiť od soboty rána 6. hodiny SEČ a skončia sa 24. marca. Informáciu priniesol český Denikn.cz.

Vláda svojím uznesením, ktoré zverejnila na svojom webe pred druhou hodinou v noci na sobotu, zakázala až na zmienené výnimky maloobchodný predaj a prítomnosť verejnosti v prevádzkach stravovacích služieb.

Výnimku v rámci maloobchodného predaja predstavujú: potraviny, pohonné hmoty, palivá, drogistický tovar, lieky a zdravotnícke pomôcky, malé domáce zvieratá, okuliare a kontaktné šošovky, noviny a časopisy, tabakové výrobky a tiež spotrebná elektronika a „prístroje a ďalšie výrobky pre domácnosť“. Predaj cez internet je povolený.


Zdravotník v ochrannom odeve meria teplotu cestujúcej na hraničnom priechode Českej republiky s Nemeckom v Rozvadove v noci na 14. marca 2020. Foto – TASR/AP

Reštaurácie budú zatvorené, s výnimkou napríklad závodných jedální; povolený je tiež predaj jedál cez výdajné okienko bez vstupu do prevádzkarne.

Zatvárajú sa stravovacie služby v nákupných centrách, keď ide o centrá s plochou nad 5000 štvorcových metrov. Zatvárajú sa herne a kasína, uviedol Denikn.cz.

„Dôvod bol ten, aby nedošlo ku koncentrácii ľudí hlavne v obchodných centrách, ktoré otvárajú o 8.30 hodine,“ povedal vo vysielaní Rádiožurnálu český premiér Andrej Babiš.

V Česku je momentálne 150 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, spresnil v noci na sobotu Babiš. Ešte v piatok večer bolo evidovaných 141 prípadov.

Kosovo potvrdilo prvé prípady nákazy koronavírusom

Kosovo v piatok potvrdilo prvé dva prípady nákazy novým typom koronavírusu. Ide o 20-ročnú Talianku a 77-ročného Kosovčana. Oznámil to minister zdravotníctva Arben Vitia, informuje v sobotu agentúra Reuters.

Obaja pacienti sú podľa ministra v stabilizovanom stave. Ministerstvo sa teraz usiluje o izolovanie osôb, s ktorými bola dvojica v kontakte.

Miestne médiá informovali, že Talianka v krajine pracuje pre neziskovú organizáciu a muž sa nedávno vrátil z Talianska.

„Zatvárame pozemnú hranicu, ale nie pre obyvateľov Kosova, ktorí sa chcú vrátiť. Naši občania budú v 15-dňovej karanténe. Od 16. marca budú zrušené všetky lety,“ oznámil v piatok kosovský premiér Albin Kurti.

Vláda zároveň uviedla, že izoluje dva regióny, kde sa u oboch pacientov potvrdil koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Okremt toho zatvorí aj všetky reštaurácie a nákupné strediská. Školy sú zatvorené už od stredy.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

Čína hlási 11 nakazených a 13 úmrtí

Čína v piatok zaznamenala 11 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V sobotu ráno to podľa agentúry Reuters oznámila čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC) s tým, že v krajine došlo aj k 13 novým úmrtiam.

V Číne tak aj s novými prípadmi dosiaľ zaznamenali 80 824 ľudí nakazených koronavírusom a 3189 úmrtí. Najnovšie úmrtia zaznamenali v stredočínskej provincie Chu-pej, epicentre pandémie, pričom desať z nich sa vyskytlo v metropole zmienenej provincie Wu-chan.

V Chu-pej zároveň evidovali iba štyri nové prípady nákazy. Ďalších sedem pozitívnych testov — štyri v Šanghaji, jeden v Pekingu a dva v provincii Gansu — mali osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia.

K téme
Európa sa stala epicentrom pandémie koronavírusu, vyhlásila WHO Zdieľať

Južná Kórea, ktorá je po Číne, Taliansku a Iráne najzasiahnutejšou krajinou a po Číne ako prvá evidovala značný počet nakazených, v piatok oznámila 107 nových prípadov nákazy, o tri menej ako deň predtým. Ide o najnižšie počty od 21. februára. Evidovala tiež päť nových úmrtí.

Celkový počet nakazených sa aktuálne v Južnej Kórei vyšplhal na 8086, zatiaľ čo nákaze tam už podľahlo 72 ľudí. Z nemocníc vo štvrtok po vyliečení prepustili 204 pacientov.

Väčšinu prípadov vrátane 62 nových evidujú v oblasti mesta Tegu na juhovýchode Južnej Kórey, ktoré je epicentrom nákazy v krajine.

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom majú Venezuela, Uruguaj a Guatemala

Prvé prípady infikovania človeka novým koronavírusom oznámili v piatok Venezuela, Uruguaj, Guatemala a Surinam. Prvé úmrtie na koronavírus na svojom území hlásil v ten deň Ekvádor a druhú obeť Argentína.

Informovala o tom v noci na sobotu agentúra AFP s tým, že počet úmrtí sa tak v Latinskej Amerike zvýšil na päť.

Celkový počet prípadov infekcie sa v tomto regióne za posledné dva dni viac ako zdvojnásobil na vyše 340. Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO) vo štvrtok varovala tamojšie vlády, aby ich zdravotné služby mali pripravené opatrenia na zvládnutie situácie.

V Argentíne zomrel 67-ročný muž, ktorý sa 24. februára vrátil z Talianska. Krajina prvé takéto úmrtie hlásila 7. marca. Išlo vtedy o 64-ročného muža, ktorý sa vrátil z Európy.

V Ekvádore ochoreniu podľahla 71-ročná žena, ktorá sa vrátila zo Španielska, informovala ekvádorská ministerka zdravotníctva Catalina Andramuňová. Táto žena bola zároveň prvou osobou v krajine, u ktorej testy preukázali ochorenie COVID-19.

Guatemalský prezident Alejandro Giammattei medzitým v sobotu oznámil, že jeho krajina zakáže vstup na svoje územie ľuďom prichádzajúcim aj zo Spojených štátov a Kanady. Zákaz sa doteraz vzťahoval iba na osoby prichádzajúce z Európy.

Štvrtina Britov nechce pre koronavírus meniť svoje návyky

Väčšina obyvateľov Spojeného kráľovstva nemá obavy, že by sa mohla nakaziť novým koronavírusom SARS-CoV-2. Štvrtina Britov pritom odmieta v súvislosti s pandémiou tejto potenciálne smrtiacej nákazy akokoľvek meniť svoje návyky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre spravodajský server Sky News uskutočnila agentúra YouGov.

Na otázku agentúry, či ich pandémia nového koronavírusu prinútila, aby zmenili svoje návyky, odpovedalo 61 percent opýtaných, že zlepšili svoju osobnú hygienu. Celkovo 27 percent respondentov uviedlo, že sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky chrípky a 24 percent sa snaží nezdržiavať sa na zaľudnených verejných priestranstvách.

Až 25 percent opýtaných však odmieta akékoľvek z uvedených opatrení aj napriek tomu, že britský premiér Boris Johnson obyvateľov opakovane vyzval, aby zvýšenou hygienou a opatrnosťou zabránili šíreniu tohto infekčného ochorenia. Meniť svoje návyky pritom odmietlo 29 percent opýtaných mužov a 21 percent žien.

Ako zdôrazňuje Sky News, výsledky prieskumu naznačujú celkovú bezstarostnosť britskej verejnosti vo vzťahu k hrozbe nového koronavírusu, keď až 59 percent opýtaných uviedlo, že sa neobávajú možnej nákazy. Naopak obavy vyjadrilo 38 percent opýtaných.

Väčšina Britov, ktorí sa na prieskume zúčastnili, pritom reakciu vlády na šírenie tejto potenciálne smrtiacej nákazy považuje za dobrú. Schvaľuje ju 55 percent respondentov. Za nedostatočné označilo opatrenia Londýna 30 percent opýtaných.

Počet potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, stúpol v piatok v Británii na 798, čo je o 208 viac ako vo štvrtok. Ochorenie si v Spojenom kráľovstve vyžiadalo zatiaľ 11 obetí.

USA si pre konšpiračné vyhlásenie z Pekingu predvolali čínskeho veľvyslanca

Spojené štáty si v piatok predvolali čínskeho veľvyslanca po tom, ako vysokopostavený predstaviteľ Pekingu na Twitteri vyhlásil, že pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 mohol vyvolať Washington. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP.

"Šírenie konšpiračných teórií je nebezpečné a smiešne. Chceli sme (čínsku) vládu upovedomiť o tom, že to nebudeme tolerovať pre dobro čínskeho národa aj sveta," uviedol vo svojom stanovisku americký rezort diplomacie.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien vo štvrtok na Twitteri po mandarínsky a anglicky napísal, že pôvodný prenášač nového koronavírusu mohol pochádzať zo Spojených štátov a nie z čínskeho mesta Wu-Chan, ktoré je považované za pôvodné epicentrum šírenia nákazy.

"Tým, kto priniesol epidémiu do Wu-Chanu, mohla byť americká armáda. Buďte transparentní! Zverejnite svoje údaje. USA nám dlžia vysvetlenie," napísal Čao, ktorý je podľa agentúry známy svojimi provokáciami.

Podľa Davida Stilwella, vysokopostaveného amerického diplomata, ktorý sa venuje Ázii, sa Peking podobnými vyhláseniami "snaží odviesť kritiku za úlohu, ktorú zohral pri začatí pandémie".

Ako pripomína agentúra, vedci sa vo všeobecnosti zhodujú, že pandémia ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, sa začala na trhu s exotickými zvieratami vo Wu-Chane.

Trump sa po stretnutí s pozitívnym Brazílčanom stále nedal otestovať

Americký prezident Donald Trump čelil v piatok opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu. Poradca brazílskeho prezidenta, ktorému potvrdili prítomnosť vírusu v tele, totiž zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa, píše televízia BBC.

Trump novinárom v Bielom dome povedal, že "s najväčšou pravdepodobnosťou" si dá urobiť test, ale "nie pre to". "Tak či tak to spravím, čoskoro, pracujeme na harmonograme," upokojoval novinárov, ktorí na neho tlačili, prečo sa už nedal otestovať.

Keď sa ho novinári znova pýtali, prečo sa doteraz nedal otestovať, zdôraznil, že "nevykazuje žiadne symptómy".

BBC pripomenula, že v USA vyhlásili v piatok celoštátny stav núdze, a vyzvali občanov, aby každý, kto prišiel do kontaktu s vírusom, kontaktoval lekára.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro podstúpil test na koronavírus po tom, čo ochorenie spôsobené týmto patogénom diagnostikovali u jeho hovorcu Fábia Wajngartena. Bolsonarove výsledky boli negatívne.

Bolsonaro v sobotu večeral s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v jeho sídle Mar-a-Lago v americkom štáte Florida. Trump možnú nákazu potenciálne nebezpečným koronavírusom komentoval vo štvrtok slovami: "Nemám žiadne obavy."

V Poľsku zomrel po nákaze koronavírusom druhý človek

V Poľsku zomrel v piatok druhý človek, ktorý sa nakazil novým typom koronavírusu. Informovala o tom agentúra PAP.

Ide o 73-ročného muža, ktorý ochoreniu COVID-19, spôsobenému koronavírusom, podľahol v nemocnici v meste Vroclav.

V Poľsku v piatok oznámili štyri nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, celkový počet infikovaných tak aktuálne dosahuje 67 a dvaja ľudia zomreli.

Poľská vláda v piatok rozhodla, že od nedele zakáže vstup na svoje územie zahraničným občanom a pozastaví medzinárodnú leteckú i vlakovú dopravu. K takémuto opatreniu krajina pristúpi, aby zamedzila šíreniu nového koronavírusu.

Prísne cestovné opatrenia budú platiť od nedele nasledujúcich desať dní, úrady ich však potom môžu predĺžiť, a to najskôr o 20 dní a potom o mesiac.

Trump v súvislosti s koronavírusom vyhlásil stav núdze

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zavádza stav núdze na území celých Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

"Oficiálne vyhlasujem celonárodný stav núdze tak, aby mohla byť naplno využitá sila federálnej vlády," vyhlásil americký prezident pred Bielym domom.

Trump zároveň vyzval jednotlivé štáty USA, aby zriadili operačné centrá, pričom zdôraznil, že vláda urýchli proces testovania osôb podozrivých z nákazy novým koronavírusom.

Na boj s potenciálne smrtiacim ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, vyčlení Washington podľa jeho slov z federálneho rozpočtu 50 miliárd amerických dolárov (približne 45 miliárd eur).

Luxembursko oznámilo prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu

Luxembursko oznámilo v piatok prvé úmrtie, ku ktorému došlo v dôsledku nakazenia novým koronavírusom na jeho území. S odvolaním sa na vyjadrenie luxemburskej ministerky zdravotníctva Paulette Lenertovej o tom informovala agentúra AFP.

Obeťou je 94-ročný muž, ktorého zdravotný stav bol od štvrtka kritický, uviedla Lenertová.

Luxemburské veľkovojvodstvo, v ktorom dosiaľ potvrdili 34 prípadov nákazy koronavírusom, sa ešte vo štvrtok pripojilo k okolitým krajinám a spustilo opatrenia na spomalenie šírenia vírusu.

Rozhodlo sa tak zatvoriť na dva týždne - od 16. do 29. marca - školy vrátane materských. Zakázané sú aj návštevy v domovoch dôchodcov, opatrovateľských ústavoch a nemocniciach. Ak je to možné, zamestnané osoby majú vykonávať svoju prácu z domu.

Luxemburská vláda zároveň oznámila okamžitý zákaz podujatí s vyše 100 účastníkmi v budovách, resp. s vyše 500 účastníkmi, ak sa majú konať pod holým nebom.

Luxembursko má okolo 600 000 obyvateľov, avšak za prácou doň každodenne cez hranice prichádza zhruba ďalších 200 000 osôb z Belgicka, Francúzska i Nemecka. Možnosť pracovať z domu práve takýmto ľuďom komplikujú miestne daňové predpisy platné pre cezhraničných pracovníkov, približuje agentúra AFP.

V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 250 ľudí

O 250 sa zvýšil počet ľudí, ktorí v priebehu 24 hodín podľahli v Taliansku epidémii nového koronavírusu. Ide o najvyšší počet obetí za jeden deň od vypuknutia epidémie. Do štvrtka zaznamenali v Taliansku 1016 úmrtí na nákazu spôsobenú novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Celkovo tak počet obetí ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom v Taliansku dosiahol 1266 mŕtvych. Počet potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 vzrástol v piatok na 17.660, čo je o 2547 viac ako vo štvrtok.


Tím zdravotníkov z Číny pricestoval vo štvrtok do Ríma, aby talianskym kolegom pomohol prekonať epidémiu koronavírusu. Foto - TASR/AP

Británia pre koronavírus odložila o rok komunálne voľby

Británia v piatok oznámila, že pre šírenie nového koronavírusu sa rozhodla o rok odložiť komunálne voľby vrátane viacerých volieb starostov, medzi nimi i starostu Londýna, ktoré sa mali konať 7. mája. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu britskej vlády.

"Predložíme legislatívu na posunutie komunálnych volieb, volieb starostov a volieb komisárov polície na máj budúceho roka," uviedol hovorca britskej vlády.

Škótsko má prvú obeť nákazy novým koronavírusom

Na jedenásť stúpol v Británii počet obetí nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, keď prvé úmrtie zaznamenalo v piatok Škótsko. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v piatok v Británii na 798, čo je o 208 viac ako vo štvrtok. Testy na prítomnosť koronavírusu vykonali v Británii u 32 771 osôb, pričom u 97,6 percenta sa ochorenie COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, nepotvrdilo.

Koronavírus sa v Afrike rozšíril už do 18 krajín

Koronavírus SARS-CoV-2 sa rozšíril do 18 afrických krajín vrátane Kene a Etiópie, informovala v piatok agentúra Reuters.

Väčšina nakazených sú cudzinci alebo ľudia, ktorí pricestovali do zahraničia. Na obmedzenie prenosu koronavírusu boli zavedené rýchle testy a karantény.

Agentúra Reuters však píše, že narastajú obavy, či je Afrika schopná zvládnuť chorobu COVID-19 spôsobovanú koronavírusom.

Prvých nakazených zaznamenali v Maroku, Tunisku, Egypte, Alžírsku, Senegale, Togu, Kamerune, Burkine Faso, Konžskej demokratickej republike, Južnej Afrike, Nigérii, Pobreží Slonoviny, Gabone, Ghane, Guinei, Sudáne, Keni a Etiópii.

Agentúry Reuters pripomenula, že Keňa je najbohatšou ekonomikou vo východnej Afrike a sídlom pobočiek firiem s celosvetovou pôsobnosťou i OSN. Etiópia je zasa druhým najľudnatejším africkým štátom so 109 miliónmi obyvateľov.

Metropoly oboch týchto štátov - Addis Abeba a Nairobi - sú významnými regionálnymi dopravnými uzlami. Kým Keňa pripustila, že obmedzí cestovanie do zahraničia, Etiópia zatiaľ neuvažuje o reštrikciách v leteckej doprave.

Členovia rumunskej vlády budú 14 dní v izolácii

Členovia rumunskej prechodnej vlády budú 14 dní v izolácii po tom, ako u jedného zo senátorov potvrdili nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie dočasného rumunského premiéra a šéfa Národnej liberálnej strany (PNL) Ludovica Orbana o tom informoval server Euronews.

V priestoroch rumunského parlamentu, kde sa pravicové strany neúspešne usilovali o vytvorenie novej vlády, sa v posledných dňoch nachádzal aj senátor Vergil Chitac, u ktorého potvrdili ochorenie COVID-19, spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2.


Rumunský minister zdravotníctva Victor Costache (uprostred) hovorí so zdravotníčkou počas odoberanie sterov novinárom a členom rumunskej prechodnej vlády v Bukurešti. Foto - TASR/AP

Orban v tejto súvislosti na tlačovej konferencii vyhlásil, že všetci členovia vlády, ako aj niektorí členovia PNL, budú po dobu 14 dní v domácej izolácii.

"Požiadali sme ministra zdravotníctva, aby bezodkladne pristúpil k epidemiologickému vyšetreniu všetkých našich kolegov. Všetci budú testovaní. Čo sa mňa týka, zostanem v izolácii vo Villa Lac 1, odkiaľ budem pokračovať v plnení svojich povinností," uviedol Orban.

Rumunsko má nateraz 70 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V snahe zastaviť alebo spomaliť jeho šírenie už v krajine zavreli školy, zakázali zhromaždenia viac ako sto ľudí a sprísnili hraničné kontroly. V izolačných oddeleniach miestnych nemocníc bolo umiestnených 2067 osôb, pričom v domácej karanténe sa nachádza ďalších 13 745.

V Španielsku bude platiť od soboty núdzový stav, zmobilizujú armádu

Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok oznámil, že od soboty bude platiť v krajine dvojtýždňový núdzový stav v dôsledku šírenia nového typu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Sánchez oznámil, že Španielsko zmobilizuje všetky svoje zdroje vrátane armády, aby potlačilo prudký nárast prípadov. Podľa jeho slov nemožno vylúčiť, že na budúci týždeň sa v krajine objaví viac ako 10 000 nových prípadov.

"Je to núdzová situácia, ktorá ovplyvňuje život a zdravie všetkých. Vláda bude chrániť všetkých občanov," dodal.

Počet osôb nakazených novým typom koronavírusu v Španielsku prekročil v piatok číslo 4200. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vzrástol počet úmrtí o 50 percent na celkovo 120, píše agentúra AFP.

O 13. hodine SEČ evidovali v Španielsku celkovo 4209 prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok večer bola táto bilancia na úrovni 3004 nakazených a 84 úmrtí.

Ukrajina na dva týždne zatvorí hranice pre cudzincov

Ukrajina o 48 hodín uzavrie hranice pre cudzincov. Toto opatrenie súvisí s vývojom šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 v Európe a bude platiť dva týždne, informovala v piatok agentúra Ukrinform.

Medzičasom na Ukrajine zaznamenali prvé úmrtie na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus. Obeťou je 71-ročná zo Žytomyrskej oblasti, ktorú hospitalizovali vo štvrtok.

Ako po zasadnutí ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) uviedol jej tajomník Oleksij Danilov, Ukrajina o 48 hodín na dva týždne uzavrie svoje hranice pre cudzincov.

Danilov dodal, že ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí momentálne na tento avizovaný krok upozorňuje všetky inštitúcie a všetky krajiny. O ďalšom postupe rozhodne RNBO o dva týždne v závislosti od vývoja situácie.

Údajného bosa talianskej 'Ndranghety zatkli vďaka prísnym opatreniam pre vírus

Údajného bosa zločineckej organizácie 'Ndrangheta v meste Locri v talianskom regióne Kalábria, 42-ročného Cesareho Antonia Cordiho, zatkla polícia vďaka prísnym opatreniam zavedeným tento týždeň na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Vo štvrtok to uviedli zdroje z vyšetrovania, ktoré citovala talianska tlačová agentúra ANSA.

Cordiho, ktorý bol na úteku, zatkli v meste Bruzzano Zeffirio v provincii Reggio Calabria, ktorá je súčasťou regiónu Kalábria. Operácia sa uskutočnila spoločne s príslušníkmi miestnej polície, karabiniermi.

Muž sa skrýval neďaleko Reggio Calabria, metropoly rovnomennej provincie, ale odhalili ho, lebo porušil prísne nové opatrenia, ktoré platia v celom Taliansku. Krajina je v karanténe spôsobenej krízou so šírením nového koronavírusu.

Cordi unikol zatknutiu vlani v auguste, keď karabinieri podnikli operáciu proti 'Ndranghete. Okrem iného je obvinený z podvodného prevodu majetku s priťažujúcou okolnosťou, lebo podvod bol spáchaný v prospech zločineckej organizácie.

Vyšetrovatelia pátrajú po sieti ľudí, ktorí údajne pomáhali Cordimu ukrývať sa pred políciou a vyhýbať sa zatknutiu, dodala informáciu agentúra ANSA.

Dnes treba vedieť