Zlato v šprinte na MS v biatlone má Loginov, Otčenáš na rekordnom 13. mieste

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zlato v šprinte na MS v biatlone má Loginov, Otčenáš na rekordnom 13. mieste

Martin Otčenáš na strelnici v šprinte mužov na 10 kilometrov počas Majstrovstiev sveta v biatlone v talianskej Anterselve 15. februára 2020. FOTO TASR - Michal Svítok

Hoci slovenskému pretekárovi diagnostikovali vyskočenú platničku, podarilo sa mu dosiahnuť najlepší výsledok vo svojej kariére.

Sobotňajší šprint mužov na 10 km na MS v talianskej Anterselve vyhral Rus Alexandr Loginov, druhý skončil Francúz Quentin Fillon Maillet (+6,5), tretí finišoval ďalší Francúz Martin Fourcade (+19,5). Slovenský reprezentant Martin Otčenáš obsadil konečné 13. miesto (+1:11,2 min.), čím dosiahol najlepší výsledok v kariére.

V dobrých podmienkach sa išli veľmi zaujímavé a dramatické preteky. Loginov zastrieľal čisto v ľahu aj stojke. Perfektne išiel aj Quentin Fillon Maillet, ktorý mal jeden nepresný výstrel v prvej položke. M. Fourcade zastrieľal čisto. Najväčší favorit Johannes Thingnes Bö z Nórska minul jeden terč a s mankom 23,9 sekundy obsadil piate miesto, o priečku pred ním skončil jeho brat Tarjei Bö (+22,5 s).

Otčenáš mal od úvodu dobré tempo a držal sa v popredí. Po rýchlo a bezchybne zvládnutej ležke mal manko len 19,5 sekundy, na stojke si doprial čas, neuponáhľal sa a piatimi presnými výstrelmi si "zarobil" na veľmi dobré umiestnenie.

V záverečnom kole išiel naplno a do cieľa prišiel priebežne na desiatej priečke, po odjazdení všetkých 107 pretekárov z toho bolo nakoniec 13. miesto a najlepší individuálny výkon v kariére.

"Takto som si to predstavoval, hlavne bezchybne na strelnici a čo najmenej sa vytrápiť v behu. Na strelnici som chcel spraviť to, čo robím na tréningu. Moje doterajšie výsledky tomu nenasvedčovali, ale na MS je možné všetko. Pred odchodom na záverečné sústredenie som musel ísť na vyšetrenie magnetickou rezonanciou a zistili, že mám vyskočenú platničku," povedal Otčenás.

Otčenášov krajan Šimon Bartko s dvoma streleckými chybami skončil na 43. mieste (+2:01,3) a tiež postúpil do stíhačky. Tretí Slovák Tomáš Hasilla s piatimi chybnými výstrelmi finišoval na 94. pozícii (+4:13,6).

"V tejto nadmorskej výške je to ťažké, ale som rád, že to dopadlo aspoň tak, ako to dopadlo. Trochu som sa toho obával, lebo som mal problémy s hrdlom, no až na posledné kolo sa mi bežalo dobre. Samozrejme, boli by lepšie dve nuly, no dve chyby sú na mňa celkom dobré, takže som rád, že to dopadlo aspoň takto," povedal Bartko, ktorý si o jedno miesto vylepšil najlepší individuálny výkon kariéry v SP či MS zo 44. priečky vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke.

S výkonom svojich zverencov bol spokojný aj tréner Tomáš Kos. "Myslím si, že to boli naše najlepšie preteky v sezóne, vždy sme si prijali, aby to takto dopadlo. Sme za to radi a je to taký odrazový mostík do zajtrajšej stíhačky. Potom nás čaká ešte zopár pretekov, myslím si, že aspoň časť reprezentácie je v pohode a môže to byť dobré," dodal.

výsledky - šprint mužov, 10 km:
1. Alexander Loginov (Rus.) 22:48,1 min. (0), 2. Quentin Fillon Maillet +6,5 (1), 3. Martin Fourcade (obaja Fr.) +19,5 (0), 4. Tarjei Bö +22,5 (0), 5. Johannes Thingnes Bö (obaja Nór.) +23,9 (1), 6. Emilien Jacquelin (Fr.) +29,8 (1), 7. Arnd Peiffer +39,7 (0), 8. Philipp Horn (obaja Nem.) +44,4 (2), 9. Felix Leitner (Rak.) +52,1 (0), 10. Dimitrij Pidrušnyj (Ukr.) +56,4 (1), ... 13. Martin OTČENÁŠ +1:11,2 min. (0), 43. Šimon BARTKO +2:01,3 (2), 94. Tomáš HASILLA (všetci SR) +4:13,6 (5)
poradie v SP (po 14 z 24 pretekov): 1. M. Fourcade 649 bodov, 2. Fillon Maillet 585, 3. J. T. Bö 522, 4. T. Bö 504, 5. Simon Desthieux (Fr.) 502, 6. Loginov 496, ... 65. OTČENÁŠ 60
poradie v šprinte (6/9): 1. M. Fourcade 268, 2. Loginov 251, 3. Fillon Maillet 234, 4. T. Bö 219, 5. Desthieux 216, 6. J.T. Bö 203, ... 50. OTČENÁŠ 28


Otčenáš po najlepšom výsledku kariéry: Dúfam, že sa ním MS nekončia

S vyskočenou platničkou a novými lyžami, no i tak dosiahol najlepší výsledok v doterajšej kariére. Martin Otčenáš potvrdil stúpajúcu formu už v generálke na MS v Pokjluke a v sobotňajšom šprinte v Anterselve ju korunoval. Trinástym miestom sa posunul o osem priečok oproti doterajšiemu maximu. Verí, že na svetovom šampionáte to nebol posledný dobrý výkon.

Tridsaťdvaročný pretekár predviedol čistú streľbu, ktorú podporil kvalitným bežeckým výkonom. "Som rád, že to vyšlo a obzvlášť na MS, keďže tá sezóna bola doteraz nič moc. Veril som, že nemôže byť utopená úplne celá a raz sa to musí podariť," povedal pre TASR. Vzostupnú formu naznačil už v posledných pretekoch SP pred MS v Pokljuke, kde sa ako prvý Slovák v sezóne dostal na bodovanú pozíciu (39.).

Počas sústredenia v Ridnaun ju dokázal vyšperkovať napriek tomu, že tesne pred odchodom dostal zlú správu. "So svojimi problémami s chrbtom som už musel ísť do nemocnice. Magnetická rezonancia odhalila, že mám o 1,3 cm vyskočenú platničku. Stále mi nešlo do hlavy, prečo ma už dva roky tak bolí chrbát. Či oddychujem, či trénujem, stále to bol to isté. Už mi to nedalo, išiel som na vyšetrenie a trochu ma prekvapilo, že je to až takéto," uviedol.

Keďže nechcel prerušiť sezónu, zvolil konzervatívnu liečbu. Rôzne cvičenia na posilnenie svalstva, masáže, no aj lieky proti bolesti. "Mal som nejaké návrhy od doktorov, čo s tým robiť, ale nevedeli sme, akoby na to zareagoval organizmus. Stále behám, takže to ešte nejako vydržím a po sezóne to vyriešim tak, aby ma to neobmedzovalo," uviedol.

Dobrú streleckú formu naznačil už v mixe, v ktorom dal taktiež dve nuly. V sobotu zvládol prvú na jednotku, keď okrem presnej predviedol aj rýchlu streľbu. Pred druhou si doprial zopár nádychov, nič neuponáhľal a vyšlo to. "Nepripúšťal som si tlak. Myslím si, že som už dosť starý a skúsený, aby som využil tú šancu, ktorú som napríklad na ZOH v Pjongčangu nevyužil," pripomenul olympijský šprint, ktorý po dobrom rozbehu "pochoval" štyrmi chybami v stojke.

Zaujímavosťou je, že v sobotu nastúpil s novými lyžami, ktoré mu prichystal otec tesne pred štartom. "Celú sezónu mám svoj servis na strelnici aj ohľadom lyží. O ne sa stará otec a asi si dnes zaslúži pochvalu. Tesne pred štartom som dostal nový pár, ktoré stihol pripraviť tak, aby som na nich išiel takéto preteky," povedal. "Dnes to bol dobrý výsledok a dúfam, že sa ním majstrovstvá sveta nekončia."

Jeho výkon ocenilo aj množstvo pretekárov, bývalých biatlonistov a ďalších ľudí v útrobách arény v Anterselve, ktorí mu zagratulovali k úspechu. "Poznáme sa a vedia, koľko energie to stojí a asi to aj vedia oceniť," dodal.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo