Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. február 2020, 12:30

Prieskum AKO: Matovič sa s 15,5 percentami doťahuje na Smer

Prieskum AKO: Matovič sa s 15,5 percentami doťahuje na Smer

Prieskumu volebných preferencií, ktorý zrealizovala agentúra AKO v dňoch 10. až 13. februára formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 respondentov.

Kiskovu stranu Za ľudí predbehla koalícia PS/Spolu. KDH opäť s 5,3 percentami.

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v prvej polovici februára, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 16,9 percenta.

Druhé by skončilo hnutie OĽaNO, ktoré by volilo 15,5 percenta respondentov, a na treťom mieste by sa umiestnila ĽSNS so ziskom 10,3 percenta hlasov.

Vyplýva to z posledného prieskumu volebných preferencií agentúry AKO pred moratóriom realizovaného v dňoch 10. až 13. februára formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 respondentov.

Do parlamentu by sa dostala na štvrtom mieste koalícia PS-Spolu so ziskom 9,4 percenta, na piate miesto sa posunula strana Za ľudí s 8,9 percenta. Ako šieste by sa do parlamentu dostalo so 7,2 percentami hnutie Sme rodina, zatiaľ čo siedmou stranou v parlamente by bola SaS (6,1 percenta).

5-percentnú hranicu by prekročilo aj KDH so ziskom 5,3 percenta a SNS, ktorá by získala rovných päť percent hlasov.

Mimo Národnej rady SR by ostali Most-Híd (4,7 percenta), Dobrá voľba (4,3 percenta), Maďarská komunitná spolupatričnosť MKO-MKS (3 percentá), strana Vlasť (1,5 percenta) a Máme toho dosť! (1,1 percenta).

Do parlamentu by sa celkovo dostalo deväť politických zoskupení. Smer by získal 30 poslaneckých mandátov, OĽaNO 27, ĽSNS 18, PS-Spolu 17, Za ľudí 16, Sme rodina 13, SaS jedenásť, KDH a SNS zhodne po deväť mandátov.

Opozičné strany by tak s 80 mandátmi boli schopné zostaviť vládu aj bez hnutia Sme rodina Borisa Kollára. S ním by mali už ústavnú väčšinu, presne 93 hlasov.

Inzercia

Z prieskumu tiež vyplýva, že volieb sa určite zúčastní 70,1 percenta oslovených respondentov.

Agentúra AKO tiež skúmala, aké pevné je rozhodnutie jednotlivých voličov. Z prieskumu vyplýva, že najviac presvedčených voličov má strana KDH. Voličov najnáchylnejších zmeniť svoje rozhodnutie vo voľbách má SNS, strana Za ľudí a hnutie Sme rodina.

Zdroj: ako.sk

Zároveň ide o posledný predvolebný prieskum pred parlamentnými voľbami, ktorý možno zverejniť. Od soboty bude platiť zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov.

Za porušenie moratória na prieskumy hrozí politickej strane pokuta od 30-tisíc do 300-tisíc eur, pre fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu je to 100-tisíc eur. Vydavateľ periodickej alebo neperiodickej tlače alebo tlačová agentúra môže dostať pokutu od tisíc do 10-tisíc eur.

Moratórium trvá do skončenia hlasovania v parlamentných voľbách, ktoré sa konajú 29. februára.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Ceny ropy uprostred týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Podporil ich výrazný pokles ropných rezerv v USA a oslabenie dolára. Rýchlo pribúdajúce nové prípady ochorenia COVID-19 však zvyšujú obavy investorov, čo sa týka vyhliadok dopytu. (TASR)

pred 7 hodinami

New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta. Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval primátor Bill de Blasio. Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. (TASR)

pred 8 hodinami

„Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní to, či sa dajú ľudia zaočkovať proti koronavírusu, bude spôsob, akým sa téma komunikuje. Treba poukázať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. A už teraz sa diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška.

pred 10 hodinami

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie“. Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí. (TASR)

pred 12 hodinami

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski oznámil personálne zmeny vo vládnom kabinete a zrušenie niektorých ministerstiev. K zmenám by mohlo dôjsť v septembri alebo začiatkom októbra, povedal Kaczynski pre poľskú tlačovú agentúru PAP. „Jedna vec je teraz istá. Zmeny sa netýkajú postu premiéra, ktorým zostáva Mateusz Morawiecki,“ povedal. Konkrétne zmeny Kaczynski bezprostredne odmietol komentovať. (TASR)

pred 13 hodinami

Smer začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze  v súvislosti s otázkami, prečo štát nevyužil predkupné právo pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica sú pripravení pýtať sa otázky na najbližšej schôdzi parlamentu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. (TASR)