Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. február 2020, 16:53

Čaputová: Pri Istanbulskom dohovore budem rešpektovať rozhodnutie parlamentu

Čaputová: Pri Istanbulskom dohovore budem rešpektovať rozhodnutie parlamentu

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Andrej Danko oznámil, že traja najvyšší ústavní činitelia sa stretnú k téme dohovoru v pondelok.

Prezidentka Zuzana Čaputová bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru. 

TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka podľa svojich slov rada zorganizuje stretnutie s predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), „ak to môže prispieť k tomu, aby dohovor nebol ďalej zneužívaný v predvolebnej kampani“.

„Vnímam a počujem hlas ľudí, ktorí nesúhlasia s Istanbulským dohovorom, a opakujem, že nebudem stáť v ceste vôli väčšiny parlamentu v oblasti jeho ratifikácie,“ povedala v reakcii prezidentka. Výzvy smerujúce na seba preto považuje v tejto chvíli za klopanie na otvorené dvere.

„Opakujem, že budem rešpektovať rozhodnutie parlamentu, keď rozhodne o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru v súlade s ústavou, ktorou sme všetci viazaní. Doteraz sa to nielen podľa mňa, ale ani podľa viacerých ústavných právnikov nestalo,“ dodala.

Hlava štátu zdôraznila, že aj prípadné odmietnutie ratifikácie by malo byť spojené s prípravou plánu krokov v boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. „Nielen štatistiky, ale aj konkrétne prípady ukazujú, že je to nanajvýš aktuálna téma a vyžaduje si našu adekvátnu pozornosť,“ povedala v tejto súvislosti.

Inzercia

Všetkých účastníkov a organizátorov ohlásených podujatí na Hodžovom námestí budúci týždeň prezidentka vyzvala na prejavenie svojho názoru pokojným spôsobom. „Na konfrontáciu dnes neexistuje dôvod. Odmietnutie násilia na ženách a domáceho násilia by nás malo spájať, a nie rozdeľovať,“ dodala.

Danko vyzval prezidentku, aby zorganizovala stretnutie troch ústavných činiteľov, na ktorom by prebrali pozíciu Slovenska k Istanbulskému dohovoru. Toto stretnutie navrhuje na 11. februára, keď sa má konať zhromaždenie, ktoré organizuje Slovenský dohovor za rodinu. Danko sa obáva, že toto zhromaždenie zneužije ĽSNS, pretože na téme Istanbulského dohovoru parazituje.

Pellegrini je podľa svojich slov pripravený zúčastniť sa na stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov. Za podstatné považuje najmä to, že v otázke Istanbulského dohovoru panuje jednota.

„Nikto ho nechce nasilu schvaľovať a nasilu ratifikovať, rešpektuje sa väčšinový názor spoločnosti,“ uviedol v stredu Pellegrini. Podľa neho ide teraz len o „technikáliu“, ako sa s dokumentom finálne vyrovnať.

Dnes treba vedieť